Saharyjskie upały nad częścią Polski. Jak sobie z nimi radzić?

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-07-20

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał najwyższy trzeci stopień ostrzeżenia przed upałami dla województwa lubuskiego. Temperatury sięgną nawet 36 stopni Celsjusza. Upały to nie tylko dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, ale również realne niebezpieczeństwo. Radzimy, jak sobie radzić.

Upały to realne niebezpieczeństwo dla zdrowia

Oswajanie się ze skrajnymi temperaturami, a także dobrze znane słońce, może być przyczyną poważnych konsekwencji zdrowotnych. Najbardziej podatne na działanie upałów są osoby starsze i małe dzieci. Warto wiedzieć, że przegrzanie organizmu prowadzi do odwodnienia i odwodnienie jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia udaru cieplnego. Udar cieplny to stan, w którym organizm nie jest w stanie utrzymać prawidłowej temperatury ciała. Może on prowadzić do śmierci lub poważnych uszkodzeń tkanek. 

Stąd nasuwa się pierwszy bardzo ważny wniosek. Podczas fal upałów najlepiej jest pozostać w domu. Jeśli więc tylko możemy odłożyć wyjście na zewnątrz na inną porę, to należy tak zrobić. Jeśli musimy już wyjść na zewnątrz, szukajmy cienia. Ubierzmy się przewiewnie i pijmy dużo wody, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Pamiętajmy również o chronieniu głowy przed silnym słońcem.  

Zaobserwuj nas na Facebooku

Objawy odwodnienia

Objawy odwodnienia mogą być różne i zależą od tego, jak bardzo jesteśmy odwodnieni. Możemy mieć pragnienie, suchość w ustach, problemy z oddawaniem moczu lub jego brak, osłabienie i omdlenia. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody każdego dnia, a zwłaszcza podczas upałów. Wówczas tej wody powinniśmy spożywać więcej niż zwykle.

Ile wody pić podczas upałów? W przypadku upałów i intensywnego wysiłku fizycznego spożycie wody powinno być jeszcze większe – około 3-4 litrów.

Jak chronić dom przed upałami

Nie wszyscy posiadamy klimatyzację, która mogłaby schłodzić nasze mieszkanie podczas upałów. W takiej sytuacji nie pozostajemy jednak bezradni. Możemy przedsięwziąć szereg kroków, dzięki którym uda nam się utrzymać niższą temperaturę wewnątrz pomieszczeń.

Pierwszą i bardzo ważną rzeczą jest zasłonięcie okien. Wnętrze mieszkania bardzo szybko nagrzewa się przez promienie słoneczne wpadające do środka przez odsłonięte okna. Jeśli ograniczymy ilość światła przedostającego się do pomieszczenia, wtedy będzie wolniej się nagrzewało. Podczas upałów to niezwykle ważne, gdyż da nam większy komfort przebywania w domu.

Warto przygotować sobie buteleczkę z atomizerem i wypełnić ją wodą. Od czasu do czasu możemy spryskać się mgiełką, która opadnie na naszą skórę i da nam ochłodę. Ten sam efekt dają nam kurtyny wodne, które podczas upałów ustawiane są w centrach wielu miast.

Nie gotuj, a zadbaj o lekką dietę bogatą w owoce i warzywa, które są dobrym źródłem wody. Gotowanie zwiększa temperaturę w mieszkaniu, dlatego podczas upałów najlepiej przygotowywać dania, które gotowania nie wymagają. Świetnie sprawdzą się chłodniki, sałatki i inne przekąski, które wykonamy ze świeżych warzyw i owoców. Są one bogate w wodę i pomogą nawodnić nasz organizm.

Uczucie chłodu daje również zamoczenie stóp w chłodnej wodzie. Jeśli czujemy, że jest nam zbyt gorąco, możemy rozebrać się do bielizny. Usiąść na fotelu, a następnie stopy zanurzyć w misce z zimną wodą. Da nam to uczucie orzeźwienia.

Przydatne będą również wentylatory. Możemy dodatkowo schłodzić powietrze, które rozprowadzają stawiając przed nimi butelki z zamrożoną wodą lub mokry zimny ręcznik. W ten sposób stworzymy coś na zasadzie klimatyzera. Jest to wentylator domowy, który wykorzystuje wodę do schładzania powietrza.

Jeśli jest Wam zbyt gorąco podczas spania, zadbajcie o lekką pościel. Najlepiej, aby była wykonana z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze. Pamiętaj, że temperatura powietrza niżej ziemi jest niższa. Dlatego możesz nawet zdjąć materac i położyć go na podłodze. Dzięki temu zaśnięcie podczas upałów będzie łatwiejsze.

Pamiętaj o innych

Upały doskwierają nie tylko nam, ale również naszym zwierzętom. Jeśli je posiadamy, warto zadbać o to, by miały stały dostęp do czystej wody. Dzięki niej będą mogły się nawadniać i schładzać. W sklepach zoologicznych znajdziemy również gadżety, które ułatwiają przetrwanie upałów zwierzakom. Wśród nich są choćby maty chłodzące, które można położyć na ziemi.

Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Dlatego podczas upałów warto zorganizować dzieciom czas w domu i ograniczyć wychodzenie na zewnątrz. Osoby starsze również mogą mieć problemy z załatwieniem swoich codziennych czas. Dlatego warto im pomóc i wyręczyć je choćby w zakupach.

Podobne artykuły