Diffenbachia – ta roślina domowa jest toksyczna

Mój dom Data publikacji: 2020-11-15

Dieffenbachia Schott to roślina, która jest popularna w naszych domach. Wiele osób ceni ją sobie nie tylko za wygląd, ale również za prostotę w pielęgnacji. Lubi jasne miejsca, ale nie znajdujące się bezpośrednio na słońcu. Nie trzeba jej też zbyt często podlewać, robimy to dopiero gdy ziemia na wierzchu donicy stanie się sucha. Latem robimy to częściej niż zimą. Dobrze czuje się również w temperaturach, które panują w naszym domu, jeśli nie przekraczają 25 stopni Celsjusza.

Diffenbachia jest toksyczna

Mając diffenbachię w domu trzeba jednak uważać, roślina ta jest toksyczna. W soki diffenbachii znajduje się strychnina. Substancję tę stosuje się choćby w trutkach dla szczurów. W małych ilościach strychnina działa pobudzająco na układ nerwowy, ale gdy ją przedawkujemy prowadzi do jego porażenia. Można zauważyć jej działanie po zwiększonym ciśnieniu tętniczym, napięciu mięśniowym czy przyśpieszonym biciu serca.

Co prawda w przypadku diffenbachii doustne podanie strychniny jest raczej mało prawdopodobne, ale i tak trzeba uważać, zwłaszcza gdy w domu mamy małe dzieci i zwierzęta. Przykre dolegliwości mogą nastąpić również po kontakcie skórnym z sokiem tej rośliny, dlatego gdy wykonujecie jakieś prace z nią związane, najlepiej jest robić to w rękawiczkach.

Jak oprawiać diffenbachię, aby zadbać o bezpieczeństwo?

Roślina ta jest piękna i nie ma powodu by rezygnować z niej, ale jeśli chcemy ją uprawiać w naszym domu, w którym obcują dzieci i zwierzęta, najlepiej jest ustawić ją poza ich zasięgiem.

Bardzo dobrze sprawdzą się w tym celu półki, podwieszane do sufitu donice, których dziecko nie będzie w sanie przewrócić aby dostać się do rośliny.

Podobne artykuły