Gnojówka z pokrzywy – jak ją zrobić i wykorzystać w ogrodzie?

Kategoria: Ogród
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-03-18

Gnojówka z pokrzywy jest skutecznie wykorzystywana w ogrodzie jako naturalny nawóz i środek ochrony roślin przed szkodnikami oraz chorobami. Można ją stosować profilaktycznie, ale sprawdzi się również, jeżeli już zauważyliśmy lokatorów na gapę. Przygotowanie gnojówki z pokrzyw jest dziecinnie proste, więc warto rozważyć ją jako alternatywę dla chemicznych środków.

Jak przygotować gnojówkę z pokrzywy?

W pierwszej kolejności musimy zebrać 1 kg pokrzyw. Rośliny nie mogą mieć nasion. Następnie tniemy je na drobniejsze kawałki i umieszczamy w dużym, plastikowym pojemniku. Do tak przygotowanej bazy wlewamy 10 l wody i całość przykrywamy siatką lub gazą. Przykrycie nie może być zbyt szczelne, ponieważ nie zajdzie wtedy fermentacja. 

Gotową miksturę zostawiamy na 2-3 tygodnie i raz dziennie dokładnie mieszamy. Nawóz musi przestać się pienić i przybrać brązowawy odcień. Wtedy mamy pewność, że gnojówka z pokrzyw jest gotowa. Do nawożenie używamy samej cieczy, a resztki z dna mogą trafić na kompost. Gnojówka powinna stać daleko od miejsc, w których przebywają domownicy, ponieważ wydziela nieprzyjemny zapach. 

Jak wykorzystać gnojówkę z pokrzywy w ogrodzie?

Gnojówka sprawdzi się zarówno jako nawóz do podlewania, jak i oprysk chroniący przed szkodnikami. Nawóz wystarczy rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:10, a oprysk w proporcjach 1:20. Pryskanie roślin takim roztworem może wspomóc walkę z przędziorkami, tarcznikami, misecznikami, a nawet chlorozą liści. Gnojówkę należy stosować regularnie (co dwa tygodnie), bo dzięki temu będzie też świetną profilaktyką. 

Wyciąg z pokrzywy może wspomóc również walkę z mszycami. Przygotowujemy go bardzo podobnie, ale gotowy do użycia będzie już w ciągu doby. 1 kg pokrzywy powinniśmy zalać 10 litrami wody. Proporcje oprysku są nieco inne, ponieważ do 1 litra roztworu musimy dodać 5 litrów wody.

Jeżeli wszystkie dotychczasowe metody się nie sprawdziły, to możemy jeszcze spróbować z wywarem z pokrzywy. Jest on bardziej intensywny w swoim działaniu, ale wciąż bezpieczny dla roślin. Wystarczy przez pół godziny gotować 0,5 kg pokrzyw w 5 litrach wody. Wywar musi ostygnąć, a następnie rozcieńczamy go z wodą w proporcjach 1:5.

Gnojówka z pokrzywy – do jakich roślin się sprawdzi?

Gnojówką z pokrzywy możemy podlewać większość roślin ozdobnych, warzyw, krzewów i drzew owocowych. Tak naprawdę, to rośliny, które mamy w ogrodach najczęściej będą za taki nawóz wdzięczne. Gnojówka z pokrzywy będzie świetna między innymi dla pomidorów, kalafiora, selera, róż i wielu innych. Iglaki również możemy z powodzeniem podlewać tą miksturą. 

Są jednak rośliny, które nie lubią być podlewane gnojówką z pokrzywy, a również często goszczą w naszych ogrodach. Unikajmy więc podlewania i pryskania cebul, fasoli, czosnku, grochu i rododendronów. Jak widać lista tych roślin nie jest długa, więc warto robić duży pojemnik tego naturalnego nawozu dla wszystkich pozostałych.

Dlaczego warto używać gnojówki z pokrzywy do nawożenia i oprysku roślin?

Gnojówka z pokrzywy jest naturalnym i bardzo skutecznym nawozem. Z powodzeniem może zastąpić produkty chemiczne. Jest bezpieczna dla naszego zdrowia oraz dla środowiska. Zawiera duże ilości potasu, azotu, żelaza, magnezu, cynku, krzemu, manganu, wapnia oraz soli mineralnych. Zawarte w niej witaminy A, B, C i K mają również właściwości przeciwutleniające. To dobra pożywka dla naszych warzyw oraz roślin ogrodowych. Dzięki niej będą one rosły zdrowe, ponieważ odstrasza i zwalcza szkodniki.

Podobne artykuły