Nasze czereśnie nie są bezpieczne, jeśli w okolicy znajdują się szpaki. Wprost uwielbiają one dojrzałe owoce. Dlatego ich łupem padają nie tylko czereśnie, ale również wiśnie czy winogrona. Wiele osób zastanawia się więc, jak ochronić swoje uprawy przed latającymi łupieżcami. Podejmiemy ten temat i podpowiemy Wam, w jaki sposób odstraszyć szpaki i jak chronić przed nimi czereśnie.
Siatka to często polecany i skuteczny sposób na ochronę czereśni, ale również innych owoców. Jej użycie jest bardzo proste. Wystarczy nałożyć siatkę na drzewo. Pamiętajcie, aby również od spodu było ono chronione siatką. Dzięki temu fizycznie blokujemy dostęp do owoców ptakom.
Jeśli drzewo jest małe, wtedy w zastępstwie siatki wykorzystać możemy nawet firanę. Chodzi jedynie o to by był to materiał przepuszczający słońce oraz powietrze. Jednocześnie nie dający dostępu do owoców. Siatka nie jest jednak jedynym sposobem, na ochronę drzew.
Szpaki będą unikać ptaków łownych, które mogą zagrażać ich życiu. Możemy więc zakupić latawiec odstraszający ptaki, który imituje gatunek łowny. Następnie latawiec taki wieszamy przy drzewie i w ten sposób szpaki będą je omijać. Latawiec najlepiej zamontować jest na starej wędce przywiązanej do drzewa i wynoszącej latawiec nad jego koronę.
Zamiast latawca możemy również wykorzystać plastikowe straszaki, które umieszczamy na szczycie korony drzewa w widocznym miejscu. Zaletą siedzących plastikowych odstraszaczy ptaków jest to, że są one tanie i proste w użyciu. Za ich pomocą możemy chronić również balkon przed gołębiami siadającymi na poręczy.
Szpaki chętnie zasiedlają budki lęgowe typu B. Jeśli na drzewie czereśni zamieścimy taką budkę i zamieszkają w nich szpaki, nie dopuszczą one do drzewa innych szpaków. Będą broniły swojego terytorium. Jednocześnie rodzina szpaków zamieszkująca drzewo na żer będzie odlatywać na inne. Jeśli rodzinka szpaków zdecyduje się jeść z naszego drzewa, to w pojedynkę też nie zje dużo.
Masz stare niepotrzebne płyty CD? Wykorzystaj je do zrobienia odstraszacza na ptaki. Będą kołysać się na wietrze i odbijać promienie słoneczne. Błyski będą odstraszać szpaki od drzew. Wystarczy kilka płyt zawiesić na sznurku w widocznym miejscu na drzewie.
Straszaki na szpaki można zrobić również z innych produktów, które nic nas nie kosztują. Do tego celu wykorzystać możemy również puste puszki po napojach. Powieszenie ich w skupisku sprawi, że dodatkowo na wietrze będą wydawać dźwięki odstraszające ptaki. Mogą to być również puste plastikowe butelki. Pamiętaj tylko o tym, aby nie wieszać przedmiotów, które mogą skupiać światło, a tym samym stanowić zagrożenie pożarowe.
Niektórzy obok drzewa montują zwykłe radio, które stale gra. Wtedy ptaki nie zbliżają się do drzewa. Jednak sposób taki może być uciążliwy dla sąsiadów i dla nas samych. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest ultradźwiękowy odstraszacz ptaków.
Odstraszacz taki emituje ultradźwięki, które dla ptaków są nie do wytrzymania. Dlatego nie będą zbliżały się do drzewa. Dodatkowo dobrej klasy urządzenia tego typu wyposażone są w fotokomórkę reagującą tylko na obiekty ciepłokrwiste. Dzięki temu nie pobierają dużo energii i nie włączają się, gdy np. z drzewa spadnie liść. Wyposażone są również w stroboskop, który emituje światło odstraszające ptaki.
Kamizelkę odblaskową kupimy na każdej stacji benzynowej. Możemy wykorzystać ją do odstraszania szpaków. Wystarczy, że zawiesimy ją ponad koroną drzewa. Najlepiej na sznurku, aby mogła powiewać na wietrze na przedłużeniu z wędki.
Zapach śledzi odstraszy szpaki. Dlatego można zawiesić kilka płatów śledziowych na drzewie, aby je odstraszyć. Szpaki nie będą wtedy konsumowały naszych czereśni. Powinny to być solone płaty śledziowe „z beczki”. Uprzedzając Wasze wątpliwości – nie będzie to powodowało niemiłego zapachu, który będzie dla nas dokuczliwy.