Rolety rzysmkie – Jak najlepiej wybrać?

Dekoracje Data publikacji: 10 listopada 2017

Odpowiednio dobrana dekoracja okna ma kluczowe znaczenie w aranżacji wnętrza. Stylem, kolorem oraz strukturą materiału dostosowana do całości tworzy spójną kompozycję co sprawia, że wnętrze nabiera oryginalnego charakteru. Na rynku dostępnych jest mnóstwo wariantów, z których można stworzyć ciekawe dekoracje. Jak zatem sprawdzą się eleganckie rolety rzymskie i jak je wybierać?

Modne i praktyczne rolety rzymskie

Wśród bardzo wielu modeli rolet funkcjonujących na rynku i stosowanych w wystroju wnętrz, na tle innych szczególnie wyróżniają się rolety rzymskie. Jest to obecnie bardzo modny i elegancki rodzaj zasłon, które podnosi i opuszcza się przy pomocy specjalnego mechanizmu poruszanego za pomocą łańcuszka. Dodatkową zaletą rolet rzymskich jest to, że wyglądają bardzo efektownie i stanowią ozdobę każdego pomieszczenia nawet wtedy, kiedy są zsunięte. Układają się wtedy w efektowne, poziome zakładki i równoległe fałdy. Są doskonałym i niezwykle estetycznym pomysłem na przeciwsłoneczną zasłonę pasującą praktycznie do każdego pomieszczenia. W zasadzie przypominają zwykłe rolety montowane w celu ochrony przed słońcem i wzrokiem obcych osób, są jednak bardziej dekoracyjne. Podczas podnoszenia układają się w ozdobny sposób, na dole bywają czasem zdobione frędzlami, falbanką lub pasem z innej tkaniny.

Pasują do każdej aranżacji

Rolety rzymskie to elegancja o wymiarze ponadczasowym, którą można z łatwością wkomponować w każdą aranżację. Wykonywane są z tkanin firanowych i zasłonowych gładkich lub zdobionych we wzory o różnej kolorystyce i przezierności. Można je dopasować praktycznie do każdego rodzaju wnętrz ponieważ występują w bardzo wielu odmianach i modelach. Nadadzą stylu wnętrzom klasycznym, wizualnie ocieplą wizualnie lofty oraz doskonale uzupełnią wnętrza tradycyjne. To doskonały sposób na przemianę każdego wnętrza, dlatego przy wyborze rolet rzymskich zwrócić należy uwagę na przeznaczenie i aranżację pomieszczenia. Jest to również element bardzo funkcjonalny- właściwie dobrany zapewni pełen komfort podczas wypoczynku.

Istnieją cztery podstawowe modele rolet rzymskich:

  • pozbawiona usztywnień, po opuszczaniu roleta jest gładka;
  • z fiszbinami, dzięki czemu roleta składa się w regularne fałdy i nadaje się doskonale do materiałów o wzorach niesymetrycznych;
  • fiszbiny wszyte na zakładkę usztywniającą roletę, fiszbiny nie są widoczne przy pełnym opuszczeniu rolety;
  • fałdy na rolecie są widoczne przy zwiniętej i rozwiniętej rolecie.

Na zamówienie do każdego typu okna

Jeśli chodzi o dobór rolet do wystroju wnętrza i rodzaju przeszklenia, najlepszym wyjściem są rolety na zamówienie. Szycie rolet rzymskich daje możliwość dostosowania ich do każdego rodzaju okien- od standardowych o niewielkich i średnich wymiarach po duże okna fasadowe. Można przy tym wybrać odpowiedni do aranżacji pomieszczenia kolor, tkaninę oraz jej fakturę. Do szycia rolet rzymskich można wykorzystać większość materiałów- zarówno syntetyczne, jak i naturalne, takie jak len czy bawełna. Istnieje tylko jedno najważniejsze kryterium doboru. Materiał nie może zbyt ciężki i sztywny, ponieważ może to niekorzystnie wpływać na wygląd rolety i będzie się ona źle układać. Odpowiedni dobór materiału można także uzyskać dodatkową korzyść w postaci izolacji termicznej. Grubość i gęstość tkaniny znacząco wpływa także na funkcje termoizolacyjne. Zamknięta roleta wytwarza przy szybie rodzaj poduszki powietrznej stanowiącej izolator dla ciepłego lub zimnego powietrza.

Wykonane na zamówienie rolety rzymskie doskonale sprawdzą się także w sypialni, należy jednak dobrać odpowiedni materiał, który nie będzie przepuszczał światła. Bardzo istotny jest jego kolor – należy bowiem pamiętać, że jaśniejsze barwy przepuszczają do 30% światła więcej niż ciemne. Niezwykle ważna jest także grubość tkaniny, ponieważ materiały półprzezroczyste i zwiewne nie dają takiej ochrony przed promieniami słonecznymi jak np. bawełniane. W salonie, w którym przyjmuje się gości, istotne jest odpowiednie zbilansowanie natężenia światła. Nie może być to miejsce ciemne, ponure, o sennym nastroju. Jednak nadmiar światła także nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Rozwiązaniem może być właśnie zamówienie szycia rolet rzymskich.

Rolety rzymskie to wciąż modny, elegancki i uniwersalny element wystroju, który można wykorzystać samodzielnie lub łączyć z innymi osłonami okna. Możliwość wyboru spośród bogatej palety kolorów i unikatowych wzorów pozwoli stworzyć dekorację, która podkreśli wszystkie walory estetyczne każdego wnętrza.

Podobne artykuły