Ciecz nienewtonowska to pomysł na naprawdę fajną zabawę z dziećmi i eksperyment, który samodzielnie możemy wykonać w domu. Nawet na dorosłych wywiera ona spore wrażenie bo zdaje się przeczyć prawom fizyki. Raz jest cieczą, a ram ciałem stałym.
Ostatnio robiłam ją z dziećmi i postanowiłam podzielić się z Wami tym pomysłem. Jej zrobienie jest proste, a zabawa naprawdę przednia. Warto poeksperymentować. Polecam pobawić się w przelewanie jej raz wolno, a raz szybko lub ugniatanie w rękach, albo nabranie jej na dłonie i pozostawienie. Możecie zaobserwować jak się zachowuje na filmiku poniżej.
Mąkę ziemniaczaną przesypujemy do naczynia np. miski, a następnie zalewamy wodą. Stosujemy proporcje 2:1. W przypadku gdyby ciecz była zbyt gęsta wystarczy dolać trochę wody. Będzie widać to podczas zabawy.
Płyn nienewtonowski to ciecz, która nie spełnia hydrodynamicznego prawa Newtona. Podczas zabawy tą cieczą zauważycie, że gdy jest w wodzie, staje się twarda, a gdy ją wyjmiemy z wody zaczyna się rozlewać. To bardzo ciekawa forma zabawy i eksperymentu dla dzieci, którą możemy wykonać w domu.
Według definicji, w przeciwieństwie do płynu newtonowskiego lepkość płynów nienewtonowskich nie jest wartością stałą w warunkach izobarycznych.
Gdy ciecz nienewtonowska jest wykonana w prawidłowych proporcjach to powinno dać się ulepić z niej kulkę. Jej konsystencja zależy więc od siły, jaką na nią używamy. Gdy spróbujemy szybko włożyć palec do naczynia z nią zobaczymy, że jest to niemożliwe. Jednak gdy będziemy robić to powoli, to uda nam się go w niej zagłębić. Można więc wysnuć wniosek, że ciecz zmienia się w ciało stałe pod wpływem energii jaką na nie wywieramy przez nacisk. Prawdopodobnie ktoś biegły w prawach fizyki skorygowałby moje wnioski, ale wydaje mi się, że dobrze oddaje to obserwację tego jak ciecz ta się zachowuje.