Pułapka na muszki owocówki DIY. Jak ją zrobić?

DIY Data publikacji: 30 sierpnia 2020 / Aktualizacja: 2022-04-02

Dzisiaj powiemy Wam jak zrobić pułapkę na muszki owocówki. Muszki owocówki pojawiają się wszędzie tam, gdzie znajdziemy owoce, a więc najczęściej w naszej kuchni. Posiadają receptory węchowe, które ze znacznej odległości pozwalają im wyczuć zapach fermentujących owoców.

Dlatego w zapobieganiu pojawieniu się muszek owocówek tak ważne jest by regularnie przebierać owoce i wyrzucać te psujące się. Nie powinniśmy również zostawiać ich w koszu na śmieci, a najlepiej od razu wynieść worek ze śmieciami do kontenera.

Ważne jest również to by nie dopuścić by na blacie pozostał sok z owoców, dlatego należy go regularnie przecierać.

Jeśli nie zachowamy tych środków ostrożności, to muszki owocówki wkrótce odwiedzą naszą kuchnię. Nie pojawiają się jednak w niej z powietrza. Ich jajka lub larwy znajdują się już na owocach lub warzywach. Dorosłe natomiast wlatują do naszego mieszkania wyczuwając woń etanolu. Z racji tego, że samica składa dużo jaj, które w ciągu doby zmieniają się w larwy, które szybko dorastają, to muszek w mgnieniu oka przybywa.

Pułapka na muszki owocówki

Pozbycie się muszek owocówek jest bardzo proste, wystarczy dobra pułapka, którą możemy zrobić samodzielnie. Oczywiście lepiej jest zapobiegać, niż walczyć z objawami, ale jeśli już do tego dopuściliśmy, to nie mamy innego wyjścia z tej sytuacji. Musimy zrobić pułapkę.

Muszki owocówki przyciąga zapach fermentacji owoców, gdy te zaczynają się psuć. Dlatego świetnie sprawdzi się tutaj ocet jabłkowy, który jest efektem procesu fermentacji jabłek.

Przygotuj pojemnik. Najlepiej sprawdzi się plastikowy kubeczek, który potem możemy w całości wyrzucić. Do środka wlej trochę octu i parę kropli płynu do mycia naczyń. Zamieszaj mieszanką.

Kubeczek przykryj folią spożywczą, a następnie zrób kilka dziurek, przez które muszki będą mogły wlecieć do środka. Już sam płyn uniemożliwi im odlecenie, ale przykrywając kubek folią zwiększymy jeszcze bardziej skuteczność naszej pułapki.

Teraz już pozostaje tylko zostawić ją w kuchni i poczekać, aż zapach octu zwabi muszki do środka, a płyn do mycia naczyń i folia zatrzymają te małe owady wewnątrz naszej domowej pułapki na muszki owocówki.

Oczywiście, gdy uda nam się już złapać muszki, wyrzucamy kubeczek wraz z nimi do kubła na odpady znajdującego się na zewnątrz.

Podobne artykuły