Wystarczy pociągnąć za klamkę okna by sprawdzić czy nie wymaga regulacji. Przez to tracisz ciepło!

DIY Data publikacji: 23 marca 2018

W jaki sposób wyregulować okno – docisk skrzydła do ramy. Jest to bardzo istotny element zwłaszcza jesienią i zimą. O ile latem nawet taka nieszczelność może być praktyczna bo pomaga w cyrkulacji powietrza wewnątrz to zimą i jesienią powoduje wychładzanie mieszkania.

Jak skontrolować docisk skrzydła do ramy okna

Aby to zrobić wystarczy pociągnąć za klamkę. Wystarczy szarpnąć i zobaczymy czy pojawia się luz. Jeśli okno jest zamknięte, a mimo to „lata” to oznacza, że występuje luz i uszczelka jest luźna, a skrzydło nie jest dociśnięte do ramy.

Jeśli wydaje Ci się że za bardzo słyszysz to co dzieje się na zewnątrz to również może to być efekt właśnie tego luzu. Czasami jest to widoczne gdy przechodzimy pomiędzy pokojami i w którymś słyszymy otoczenie głośniej niż w innym.

Takie coś skorygować możemy samodzielnie i nie jest to wymagające zadanie. Wystarczy, że otworzymy okno i spojrzymy na okucie, czyli metalowy element dookoła okna. Znajdziemy w nim specjalne punkty ze śrubą, którą możemy wyregulować kluczem. Zwykle używamy do tego imbusa albo zwykłego płaskiego śrubokręta.

Jak wyregulować skrzydło okna

Musimy przygotować płaski śrubokręt i dokręcić śrubę od regulacji. Kręcąc nim w prawo zwiększymy docisk skrzydła do ramy okiennej. Jak to zrobić bardzo dobrze wytłumaczone jest na poniższym filmie.

Podobne artykuły