Psotnik zakamarnik – jak się pozbyć tego szkodnika?

Porady Data publikacji: 06 kwietnia 2021
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=703766

Psotnik zakamarnik to inaczej gryzek psotnik. Ten malutki szkodnik jest ledwo zauważalny dla ludzkiego oka. Jeżeli ich ilość zaczyna się niebezpiecznie powiększać, to powinniśmy działać. Niestety wiele osób ma z nimi problem w swoich mieszkaniach i domach. Zastanawiasz się, czy gryzki w domu mogą coś zniszczyć? Chcesz wiedzieć, skąd bierze się psotnik zakamarnik i jak się pozbyć tego szkodnika? Na te i wiele więcej pytań odpowiemy w naszym artykule. 

Gryzek psotnik – co to takiego?

Gryzek psotnik jest niewielkim owadem. Należy do gatunku psocoptera, a w Polsce mamy nawet 100 odmian tego insekta. Z reguły robaki gryzki lubią tereny leśne, a najlepiej czują się na konarach drzew. Niestety możemy też spotkać się z gatunkami, które świetnie radzą sobie w naszych mieszkaniach. Innymi często wybieranymi przez nie miejscami są biblioteki i magazyny. 

Łatwo pomylić je z bardzo małymi muszkami. Dorosłe robaki gryzki osiągają maksymalnie 3 mm. Ich niewielki rozmiar utrudnia znalezienie i pozbycie się tych szkodników. Gryzek psotnik w powiększeniu ma dużą głowę oraz długie czułki. Jego rozwinięty otwór gębowy i długie odnóża są dosyć charakterystyczne. Psotnik zakamarnik, jakiego możemy spotkać w naszym mieszkaniu, zazwyczaj nie ma skrzydeł, a porusza się, skacząc i biegając. 

Gryzek psotnik nazywany jest też robakiem kurzowym. Zalicza się go do szkodników, ale potrafi wyrządzić szkody, tylko jeżeli nadmiernie się rozmnoży. Psotnik zakamarnik nie wyjada naszego jedzenia, a raczej resztki organiczne. Można więc przyjąć, że dokonuje mikro recyklingu. 

Psotnik zakamarnik – czy jest groźny?

Psotnik zakamarnik nie wyrządzi dużych szkód, szczególnie jeśli ilość osobników nie jest ogromna. Ich głównym pożywieniem są grzyby, porosty, glony, pyłki i martwa materia organiczna. Wraz z początkiem jesieni wiele osób zmaga się z plagą psotnika zakamarnika. W takiej sytuacji powinniśmy działać. Niestety w dużych grupach potrafią zasiedlać nasze produkty spożywcze czy resztki roślin.

Największe szkody możemy zauważyć na ścianach i książkach. Gryzek psotnik zjada klej z tapet i lubi zagnieżdżać się w biblioteczkach. Uwielbia wysoką wilgotność, więc kuchnia to dla niego idealne środowisko do życia. Może dostać się do cukru czy mąki. Finalnie w takich miejscach powstają grzyby i pleśnie. 

Gryzek psotnik – co go przyciąga?

Niestety ze szkodnikami w domu możemy mieć poważne problemy. Część z nich nie znosi wysokiej wilgotności, a część wręcz przeciwnie. Nie łatwo dostosować się do takich wymagań. Najlepsza wilgotność dla nas i naszych roślin domowych to około 50%. Taka wilgotność jest też nielubiana przez większość szkodników. Gryzek psotnik najlepiej czuje się przy wysokiej wilgotności, powyżej 60%. Musimy o tym pamiętać i starać się nie dopuszczać do tak wysokich wartości. Psotnik zakamarnik, jak sama nazwa wskazuje, lubi też pomieszczenia ciemne i chłodne. Wysoka wilgotność może też doprowadzić do powstawania grzyba, czyli głównego pożywienia tego szkodnika.

Gryzki psotniki – gdzie znajdziemy je w naszym domu?

Jak wspomniano wyżej, gryzki psotniki najlepiej czują się w miejscach wilgotnych i ciemnych. Często można spotkać je w łazience, szczególnie jeżeli nie mamy w niej okna. Uwielbiają wszystkie ciemne i źle wietrzone pokoje czy spiżarnie. Znajdziemy je też w piwnicach, garażach oraz kuchni. Są nazywane robakami kurzowymi, ponieważ wybierają ciemne zakamarki mieszkania. Żywią się szczątkami organicznymi, więc brud i kurz to dobre środowisko dla ich rozwoju. 

Najlepiej czują się, będąc w ukryciu. Jeżeli znajdziemy gdzieś pojedyncze osobniki, to możemy spodziewać się, że jest ich więcej. W takiej sytuacji nie trzeba jeszcze panikować. Ich obecność w domach i mieszkaniach jest bardzo powszechna. Problem pojawia się dopiero przy bardzo dużej ilości. Powinniśmy podjąć odpowiednie kroki, dopiero gdy znajdziemy ich sporo w kuchni. To oznacza, że mamy zbyt wysoką wilgotność, a szkodniki mogą przedostać się do naszego pożywienia.

Działać musimy wtedy, gdy znajdziemy je w naczyniach z kaszami i mąkami. Gryzki psotniki są właściwie wszystkożerne i bez większych trudności dostosowują się do panujących warunków. Jeżeli skończy im się ich pożywienie, to mogą rozpocząć wyjadanie i niszczenie naszego jedzenia. Bardzo często niszczą też tapety na ścianach i liczne księgozbiory. 

Psotnik zakamarnik – jak się pozbyć domowymi sposobami?

Musimy pamiętać, że psotnik zakamarnik w niewielkich ilościach nie stanowi dla nas dużego zagrożenia. Dopiero plaga tych szkodników powinna nas skłonić do działania. W takiej sytuacji możemy mieć też problem z innymi pasożytami. Najlepszym sposobem na gryzki w domu jest likwidacja sprzyjającego im do życia środowiska. Powinniśmy osuszyć siedlisko żerowania i dokładnie oczyścić pomieszczenie. Najważniejsze jest częste i dokładne pozbywanie się kurzu. Psotnik zakamarnik uwielbia chować się w szparach, więc o tym też musimy pamiętać.

Do dezynfekcji powierzchni warto użyć naturalnego preparatu. Najlepiej sprawdza się ocet z sokiem z cytryny. Taka mieszkanka nie zagwarantuje nam pozbycia się szkodników, ale na pewno skutecznie odstraszy je z miejsc żerowania. Jeżeli umyjemy nią blat kuchenny, to możemy mieć pewność, że psotnik zakamarnik będzie omijał to miejsce. Taką gotową mieszkankę powinniśmy też wykorzystać do umycia podłóg oraz zaaplikować ją we wszelkie szpary. 

Psotnik zakamarnik – jak zwalczać gotowymi produktami?

Najlepszym sposobem jest profilaktyka, regularne sprzątanie i używanie naturalnych środków. Jeżeli te metody zawiodły, to należy sięgnąć po ostrzejszą broń do walki ze szkodnikami. Na rynku znajdziemy wiele preparatów dedykowanych do zwalczania gryzków. Psotnik zakamarnik – zwalczanie może być skuteczne. Pierwszym rodzajem preparatów są pułapki lepowe. Należy rozłożyć je w miejscach występowania owadów. Ten sposób nie zawsze jest skuteczny i może zająć wiele czasu. Dużo lepiej sprawdzą się kapsułki do rozpylania. Nie są najtańsze, ale działają też na wiele innych szkodników. Możemy zdecydować się na preparat w sprayu. Jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie, a najczęściej pomoże nam pozbyć się również komarów, mrówek i much.

Psotnik zakamarnik – zwalczanie przez ekipę profesjonalistów.

Musimy pamiętać, że psotnik zakamarnik nie jest bardzo szkodliwy. Dużo większym problemem mogą być inne insekty i pasożyty, które często mu towarzyszą. Równie uciążliwe są dla osób uczulonych na nie. W takiej sytuacji najlepiej poprosić o pomoc profesjonalistów. Jest to najbardziej skuteczna metoda, pozwalająca na pozbycie się szkodników na długo.

Najczęściej stosuje się metodę zamgławiania termicznego ULV. Można jej używać nie tylko przy psotnikach, ale również do odpluskwiania. Rozpylony zostaje środek, który ma postać zimnej mgły. Taki roztwór ma możliwość wnikania w bardzo trudno dostępne miejsca, dzięki czemu likwiduje nawet chowające się szkodniki. Warto skorzystać też z ozonowania pomieszczenia. Skutecznie likwiduje wszelkie mikroorganizmy, bakteria, grzyby i pleśnie. Najczęściej jest dodatkowo płatny, ale też bardzo potrzebny.

Gryzki psotniki – zabezpieczenie domu.

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. A może miałeś już gryzki w domu i udało Ci się ich pozbyć? Najlepszym sposobem na zabezpieczenie domu przed wszelkimi szkodnikami jest dbanie o higienę i częste wietrzenie pomieszczań. Jak wspomnieliśmy wcześniej, gryzki psotniki lubią wilgoć i kurz. Tylko częste sprzątanie i pilnowanie wilgotności powietrza, może nas uchronić przed ich inwazją. Musimy pamiętać, że metody zwalczania są często drogie, niezdrowe i niekiedy mało skuteczne. 

Podobne artykuły