Ocet jest jednym z naturalnych środków, które można wykorzystać jako dodatkowe wspomaganie prania tak kolorowych, jak i czarnych rzeczy. Przez wiele lat nasze babcie stosowały go zamiast tak popularnych dziś środków chemicznych. Czasem warto wrócić do tych zapomnianych trików.
Ocet to środek, który świetnie sprawdza się w walce z najbardziej uciążliwymi plamami. Ważne jest jednak, aby nanieść go na plamę, zanim ta wyschnie. Wtedy z jego pomocą można pozbyć się tak problematycznych zanieczyszczeń, jak: krew, plamy potu, z perfum, tuszu z długopisu, atramentu, śladów po winie, sokach owocowych, farbie do włosów. W zależności od stopnia zabrudzenia i rodzaju materiału, na jakim pojawiła się plama, warto najpierw nanieść ocet na problematyczne miejsce, a następnie wyprać w proszku do prania lub detergencie wymieszanym ze szklanką lub dwoma octu.
Ocet bardzo skutecznie usuwa plamy, ale to nie jedyna jego zaleta. Do prania można dodać szklankę tego środka, aby zmiękczyć tkaninę. Taki dodatek do prania zapobiegnie także elektryzowaniu się ubrań, ich mechaceniu, a także korzystnie wpłynie na trwałość tkanin.
Ocet do prania czarnych rzeczy dodaje się, aby zachować głęboką barwę ciemnych ubrań. Wystarczy szklanka octu dodana do pojedynczego prania. W przypadku białych ubrań środek ten sprawdza się w walce o idealną biel. Pozwala on odświeżyć kolor i przywrócić blask już zszarzałym tkaninom. Również w przypadku kolorowych ubrań ocet pomaga w zachowaniu ich koloru. Niezależnie od odcienia tkaniny, taki dodatek do prania pozwoli zachować tkaninom świeżość i blask. Dodatkową zaletą jest ochrona przed farbowaniem poszczególnych ubrań. W tym ostatnim przypadku metoda działania jest trochę inna. Farbujące ubranie należy przed praniem namoczyć w dwóch szklankach octu lekko rozcieńczonego wodą. Takie namaczanie powinno trwać około 10–15 minut, po czym można ubranie włożyć do pralki.
Ocet świetnie sprawdza się również jako środek do prania ręczników. Dzięki swoim bakteriobójczym właściwościom pomaga on w pozbyciu się gromadzących się w materiale zanieczyszczeń, co z kolei przeciwdziała przykremu zapachowi, jaki mogą mieć ręczniki używane już od jakiegoś czasu. Aby skutecznie pozbyć się bytujących w ręcznikach bakterii, należy do szuflady przeznaczonej na proszek wlać jedną miarkę octu. Pranie należy ustawić na 60 stopni Celsjusza. Dodatkowo ocet można wykorzystać także przy płukaniu ręczników.