Jak wykonać wykop pod szambo – ogólne zasady

Kategoria: Porady
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2023-11-09

Szambo to wciąż najpowszechniej stosowany sposób na bezpieczne i higieniczne odprowadzanie nieczystości pochodzących z domowych instalacji sanitarnych w rejonach pozbawionych dostępu do kanalizacji. Wielu inwestorów decyduje się na samodzielne wykonanie szamba – jeśli i Ty planujesz sam wykonać wszystkie etapy pracy, przeczytaj koniecznie nasz krótki poradnik. Nieprawidłowo wykonane może bowiem dostarczyć Ci niepotrzebnych kosztów i stresu.

Jak przygotować wykop pod szambo zgodnie z przepisami?

Sposób, w jaki wykonane być powinno szambo betonowe, regulują przepisy – Ustawa o Wyrobach Budowlanych. Szambo należy umiejscowić w odległości nie mniejszej niż 2 m od granicy działki, 5 m od okien i 15 m od ujęcia wody pitnej. Na szczęście w większości przypadków nie potrzebujemy na nie pozwolenia.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury powinno mieć szczelne, nieprzepuszczalne ściany i dno oraz przykrycie, a także odpowietrzenie wyprowadzone ponad poziom gruntu na minimum 50 cm, jeśli nie posiada dodatkowego komina rewizyjnego. Szambo powinno zostać osadzone krótszą ścianą w stronę budynku, z którym będzie połączone.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Jak prawidłowo przygotować wykop pod szambo?

Przygotowując wykop pod szambo betonowe należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego usytuowanie, głębokość wykopu oraz jego szerokość i długość. Nie zapomnijmy również o odpowiednim zaplanowaniu wykopu pod rurę łączącą zbiornik z domem – rura jest bardzo istotnym elementem instalacji, a jej prawidłowe ułożenie jest jednym z gwarantów poprawnego działania szamba.

Jeśli chodzi o technikę pracy, to pod niewielki zbiornik betonowy można przygotować wykop za pomocą szpadla. Zawsze jednak szybciej i wygodniej będzie zamówić usługę minikoparką.

betonowe kręgi osadzone w przygotowanym wykopie

Jak duży powinien być wykop?

To zależy oczywiście od wymiarów zbiornika, a obowiązująca zasada jest bardzo prosta: do każdego wymiaru zbiornika dodaj 50 cm. Jeśli więc Twoje szambo ma wymiary 2 x 3 metry, to odpowiednio przygotowany wykop pod nie powinien mieć wymiary 2,5 x 3,5 metra. Zasada ta obowiązuje również jeśli chodzi o głębokość zbiornika, chociaż w tym przypadku należy przeznaczyć kolejne 10 cm na podsypkę i komin rewizyjny.

Oczywiście nie wolno zapomnieć o przygotowaniu wykopu na rurę łączącą dom ze zbiornikiem betonowym – to nią będą odprowadzane nieczystości. Rura powinna zostać poprowadzona na głębokości około 140 cm ze względu na przemarzanie, choć w cieplejszych regionach Polski można umiejscowić ją nieco płycej i obłożyć styropianem grubości 5 cm.

Wykop pod rurę powinien mieć spadek od 2 do 3% na każdy metr bieżący. Jeśli więc odległość szamba od budynku wynosi 10 metrów, to należy wykonać wykop o spadku od 20 do 30 cm. Dzięki temu nieczystości będą z łatwością spływały do ułożonego niżej względem domu szamba.

rura do połączenia szamba z budynkiem

Szambo betonowe i jego szczelność

Na szczelność zbiornika wpływ ma nie tylko materiał, z którego został on wykonany, ale również sposób przygotowania podłoża, w którym zostanie on osadzony. Trzeba więc pamiętać, że zbiorniki betonowe są natury twarde i odporne na ściskanie, ale też podatne na kruszenie. Wynika z tego, że miejsce osadzenia zbiornika powinno być oddalone od źródła drgań (na przykład ruchliwych dróg), a ziemia w tych miejscach powinna być stabilna. Osadzenie zbiornika na terenach podmokłych czy piaszczystych nie jest najlepszym pomysłem – może się on osuwać i w efekcie pękać, lub być narażony na ciągłe podmywanie.

Kolejna istotna sprawa to odpowiednie przygotowanie podłoża, na którym posadowiony będzie zbiornik. Na dnie wykopu należy wykonać podsypkę z piasku i cementu C7 o grubości około 10 cm. Dlaczego? Takie postępowanie pozwala idealnie wyrównać i utwardzić podłoże. Gdybyśmy umieścili zbiornik bezpośrednio na ziemi, grunt byłby dla niego zbyt luźny, a ponadto dno szamba byłoby narażone na pękanie pod wpływem nierówności i pozostałych w wykopie kamyków.

Podsumowanie

Już wiesz jak wykonać wykop pod zbiornik na nieczystości z domowych sanitariatów. Pamiętaj, że można zasypać go ziemią najwcześniej na drugi dzień po umieszczeniu szamba na przygotowanym dla niego miejscu. Jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, że każdy z elementów instalacji będzie działał jak należy przez długie lata, zleć usługę montażu profesjonalistom. 

Podobne artykuły