Jak wykonać wykop pod szambo – ogólne zasady

Porady Data publikacji: 09 listopada 2023

Szambo to wciąż najpowszechniej stosowany sposób na bezpieczne i higieniczne odprowadzanie nieczystości pochodzących z domowych instalacji sanitarnych w rejonach pozbawionych dostępu do kanalizacji. Wielu inwestorów decyduje się na samodzielne wykonanie szamba – jeśli i Ty planujesz sam wykonać wszystkie etapy pracy, przeczytaj koniecznie nasz krótki poradnik. Nieprawidłowo wykonane może bowiem dostarczyć Ci niepotrzebnych kosztów i stresu.

Jak przygotować wykop pod szambo zgodnie z przepisami?

Sposób, w jaki wykonane być powinno szambo betonowe, regulują przepisy – Ustawa o Wyrobach Budowlanych. Szambo należy umiejscowić w odległości nie mniejszej niż 2 m od granicy działki, 5 m od okien i 15 m od ujęcia wody pitnej. Na szczęście w większości przypadków nie potrzebujemy na nie pozwolenia.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury powinno mieć szczelne, nieprzepuszczalne ściany i dno oraz przykrycie, a także odpowietrzenie wyprowadzone ponad poziom gruntu na minimum 50 cm, jeśli nie posiada dodatkowego komina rewizyjnego. Szambo powinno zostać osadzone krótszą ścianą w stronę budynku, z którym będzie połączone.

Jak prawidłowo przygotować wykop pod szambo?

Przygotowując wykop pod szambo betonowe należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego usytuowanie, głębokość wykopu oraz jego szerokość i długość. Nie zapomnijmy również o odpowiednim zaplanowaniu wykopu pod rurę łączącą zbiornik z domem – rura jest bardzo istotnym elementem instalacji, a jej prawidłowe ułożenie jest jednym z gwarantów poprawnego działania szamba.

Jeśli chodzi o technikę pracy, to pod niewielki zbiornik betonowy można przygotować wykop za pomocą szpadla. Zawsze jednak szybciej i wygodniej będzie zamówić usługę minikoparką.

betonowe kręgi osadzone w przygotowanym wykopie

Jak duży powinien być wykop?

To zależy oczywiście od wymiarów zbiornika, a obowiązująca zasada jest bardzo prosta: do każdego wymiaru zbiornika dodaj 50 cm. Jeśli więc Twoje szambo ma wymiary 2 x 3 metry, to odpowiednio przygotowany wykop pod nie powinien mieć wymiary 2,5 x 3,5 metra. Zasada ta obowiązuje również jeśli chodzi o głębokość zbiornika, chociaż w tym przypadku należy przeznaczyć kolejne 10 cm na podsypkę i komin rewizyjny.

Oczywiście nie wolno zapomnieć o przygotowaniu wykopu na rurę łączącą dom ze zbiornikiem betonowym – to nią będą odprowadzane nieczystości. Rura powinna zostać poprowadzona na głębokości około 140 cm ze względu na przemarzanie, choć w cieplejszych regionach Polski można umiejscowić ją nieco płycej i obłożyć styropianem grubości 5 cm.

Wykop pod rurę powinien mieć spadek od 2 do 3% na każdy metr bieżący. Jeśli więc odległość szamba od budynku wynosi 10 metrów, to należy wykonać wykop o spadku od 20 do 30 cm. Dzięki temu nieczystości będą z łatwością spływały do ułożonego niżej względem domu szamba.

rura do połączenia szamba z budynkiem

Szambo betonowe i jego szczelność

Na szczelność zbiornika wpływ ma nie tylko materiał, z którego został on wykonany, ale również sposób przygotowania podłoża, w którym zostanie on osadzony. Trzeba więc pamiętać, że zbiorniki betonowe są natury twarde i odporne na ściskanie, ale też podatne na kruszenie. Wynika z tego, że miejsce osadzenia zbiornika powinno być oddalone od źródła drgań (na przykład ruchliwych dróg), a ziemia w tych miejscach powinna być stabilna. Osadzenie zbiornika na terenach podmokłych czy piaszczystych nie jest najlepszym pomysłem – może się on osuwać i w efekcie pękać, lub być narażony na ciągłe podmywanie.

Kolejna istotna sprawa to odpowiednie przygotowanie podłoża, na którym posadowiony będzie zbiornik. Na dnie wykopu należy wykonać podsypkę z piasku i cementu C7 o grubości około 10 cm. Dlaczego? Takie postępowanie pozwala idealnie wyrównać i utwardzić podłoże. Gdybyśmy umieścili zbiornik bezpośrednio na ziemi, grunt byłby dla niego zbyt luźny, a ponadto dno szamba byłoby narażone na pękanie pod wpływem nierówności i pozostałych w wykopie kamyków.

Podsumowanie

Już wiesz jak wykonać wykop pod zbiornik na nieczystości z domowych sanitariatów. Pamiętaj, że można zasypać go ziemią najwcześniej na drugi dzień po umieszczeniu szamba na przygotowanym dla niego miejscu. Jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, że każdy z elementów instalacji będzie działał jak należy przez długie lata, zleć usługę montażu profesjonalistom. 

Podobne artykuły