Prosionek – czym jest ten robaczek i czy trzeba się go bać?

Kategoria: Ogród
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2021-11-22

Porcellio scaber, czyli prosionek szorstki to skorupiak, na którego często możemy natrafić w naszym ogrodzie. Prosionek kryje się w ciemnych i wilgotnych miejscach. Za dnia trudno go spotkać. Chyba, że podniesiemy akurat w ogrodzie kamień, pod którym będą się kryły prosionki. Nie wyglądają one zbyt przyjemnie, dlatego też wiele osób się ich boi. Czy jest jednak czego?

Prosionki – jaką funkcję pełnią w naszym ogrodzie?

Prosionki w dzień kryją się w ciemnych i wilgotnych miejscach. Można spotkać je w naszych ogrodach, czy piwnicach naszych domów. Dniem rzadko wychodzą na zewnątrz. Może się tak zdarzyć, gdy aura będzie wilgotna. Zazwyczaj jednak siedzą schowane, a na żer wychodzą nocą. Żywią się wtedy częściami roślin, które zaczynają się rozkładać. Dlatego można uznać je za pożyteczne stworzonka. Tym bardziej, iż oczyszczają one ziemię z metali ciężkich. Są brzydkie, to prawda. Jednak ich obecność nie powinna wzbudzać w nas odrazy, ale wdzięczność.

Dlatego, jeśli zauważymy je pod kamieniem w ogrodzie, kawałkiem starej deski czy innym schronieniem, warto zostawić je w spokoju. Dzięki temu będą nam pomagały w dbaniu o nasz ogród.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Czy prosionki mogą nas skrzywdzić?

Prosionki nie są wielkie. Ich długość sięga maksymalnie do około 12 mm. Ich tułów składa się z segmentów, tak samo jak odwłok. Z przodu prosionek posiada czułki i małe odnóża. Przez to jego wygląd nie jest zbyt zachęcający i może wywołać odrazę, a także strach.

Prosionek szorstki

Czy prosionek może ugryźć i wyrządzić nam jakąś krzywdę? Dobrą wiadomością jest to, że nie przenosi żadnych chorób i nie zagraża naszemu zdrowiu.

Stonoga murowa

Stonoga murowa

Stonoga murowa przypomina prosionka. Jest od niego jednak większa. Również żywi się roślinami, ale w domu nie jest zbyt mile widzianym gościem. Może niszczyć drewniane meble i inne drewniane elementy w naszym domu. NIe lubi pająków, dlatego czasem warto tolerować ich obecność w naszym domu, gdyż są zdecydowanie mniej szkodliwym gościem.

Prosionek i stonoga często występują razem. Można pozbyć się ich z naszego domu ograniczając wilgotność powietrza. Nie są one w stanie przeżyć w suchych warunkach. O ile w naszym ogrodzie mogą nam pomagać, to w domu nie są raczej mile widzianymi gośćmi. Wtedy możemy skorzystać ze specjalnych pułapek czy preparatów.

Podobne artykuły