Pralka w kuchni – wady i zalety przeniesienia pralki z łazienki do kuchni

Kuchnia Wnętrza Data publikacji: 31 sierpnia 2018

Pralka w kuchni – jakie wady i zalety ma to rozwiązanie. Czy posiadanie pralki w kuchni jest legalne i jak wygląda jej użytkowanie? Dzisiaj postaramy się Wam odpowiedzieć na te pytania, które są dylematem wielu osób urządzających swoje mieszkanie.

Pralka w kuchni

Nie zawsze łazienka jest na tyle duża aby zmieściła się tam pełnowymiarowa pralka ładowana od przodu. Nie każdy chce się decydować na węższą pralkę ładowaną od góry. Wtedy wyjściem z sytuacji staje się zamontowanie pralki w kuchni. Ma to oczywiście swoje wady i zalety. Zaletą oczywiście jest to, że możemy tę wymarzoną pralkę zamontować. Gdy w łazience nie ma na nią miejsca bo jest za szeroka lub za głęboka, to tak naprawdę nie pozostawia nam to większego wyboru. Jedynym pomieszczeniem, które na pralkę w takiej sytuacji się nadaje jest kuchnia, w której mamy zasilanie wody oraz odpływ. Warto jednak już na etapie projektowania kuchni przemyśleć to gdzie pralka się znajdzie tak by bez większego problemu można było ją podłączyć.

Z drugiej strony nawet gdy w łazience znajduje się miejsce na pralkę, to przeniesienie jej do kuchni sprawia, że łazienka staje się większa i bardziej intymna. W łazience chcemy czasem odpocząć, zażyć kąpieli lub w spokoju skorzystać z niej spełniając swoje potrzeby. Gdy pralka wiruje, ktoś dobija się by wyciągnąć pranie tak naprawdę te miejsce ciszy nam odbiera. Jeśli marzysz o wannie to przeniesienie pralki do kuchni może sprawić, że ona wreszcie się tam zmieści. Dlatego rozwiązanie to warto rozpatrywać wielopoziomowo i nie tylko z punktu widzenia wygody użytkowania, ale także naszych potrzeb czy pragnień. To przecież nasze mieszkanie i to my mamy czuć się w nim dobrze.

Pralka w kuchni, a jej wystrój

Jeszcze do niedawna faktycznie można było poczuć, że pralka w kuchni zaburza wystrój. Jednak dzisiaj mamy tak wiele możliwości, że możemy jej w ogóle nie zauważyć. Wystarczy ją zabudować i schować za drzwiczkami, a nikt nawet nie zorientuje się, że w naszej kuchni znajduje się pralka do czasu, aż jej nie otworzymy.

Powyżej znajduje się przykład właśnie takiego rozwiązania, w którym pralka została ukryta w zabudowie z mebli. Dla tych, którzy lubią gdy urządzenia te są wysoko i nie chcą się do nich schylać również znajdzie się pomysł.

Jak więc widać umiejscowienie pralki w kuchni w ogóle nie musi zaburzać wystroju tego pomieszczenia. Może być ona całkowicie niewidoczna, a jedynie domownicy będą wiedzieli, w którym miejscu ona się znajduje. Tak samo można również zabudować suszarkę do prania, jeśli tylko rozmiar kuchni na to pozwala. Do tego warto pamiętać o tym, że wraz z naszymi potrzebami poszli producenci i oferują oni pralki do zabudowy. Urządzenia te specjalnie są dostosowane pod tym względem, że nie uszkodzą naszych mebli podczas drgań.

Kuchnia jest pomieszczeniem zdecydowanie większym niż łazienka, przynajmniej w większości wypadków. To sprawia, że dożo wygodniej jest nam wykonywać pranie właśnie w niej. Dzielić je i składać. Obok możemy od razu rozłożyć deskę do prasowania. Na pewno daje nam to trochę wygody, ale jednocześnie zmusza do godzenia pewnych obowiązków. Trudno będzie bowiem w jednym czasie gotować i prać – choćby dlatego, że osoby wykonujące te czynności w tym samym momencie na małej metrażowo kuchni będą sobie przeszkadzać. Tutaj lepiej sprawdza się łazienka, ale jak widać wszystko ma swoje plusy i minusy.

Minusem na pewno jest przechowywanie brudnych ubrań do prania. Zazwyczaj kosz znajduje się w łazience gdzie często wieczorem się rozbieramy i brudne ubrania wkładamy do kosza. Trzymanie go w kuchni nie będzie praktyczne, ani estetyczne. Dlatego dzielenie ubrań i pranie ich będzie wymagało ciągłego ich przenoszenia. Nie jest to jednak na tyle duży problem, abyśmy nie mogli sobie z nim poradzić.

Dużo większym problemem jest ryzyko zwiększania wilgotności powietrza i powstania pleśni, chociaż kuchnia tak samo jak łazienka musi posiadać wentylację. Wydaje się to być większym problemem w przypadku pralek do zabudowy, ale również one jest do rozwiązania i wystarczy odpowiednio korzystać ze sprzętów AGD i zapewnić wentylację, która i tak jest przecież wymagana aby temu zaradzić.

Pralka w kuchni, a hałas

Jeśli macie otwartą kuchnię i mieszkanie w bloku, a do tego małe dziecko to może okazać się, że to rozwiązanie okaże się udręką. Pralka jest dość głośnym urządzeniem, a robiąc pranie wieczorem po prostu będziemy budzić dziecko, a późniejszą nocą i samych siebie. W tym przypadku łazienka, którą można zamknąć wygrywa. Pozwala to w pewien sposób wyciszyć hałas, który pralka podczas pracy generuje.

To samo dotyczy gości czy innych wizyt rodzinnych. Musimy puścić pranie i rozkładamy się z tym w kuchni obok jadalni. Nie jest to nic fajnego, ani przyjemnego. W łazience możemy spokojnie się zamknąć, przesegregować bieliznę z dala od wzroku innych osób i puścić pranie. W kuchni jesteśmy niejako wystawieni na widok publiczny bo stanowi ona często punkt centralny życia domu.

Pralka w kuchni a zapachy

Jeśli lubicie gdy w Waszej kuchni pachnie przyprawami i przygotowywanymi daniami lub pieczonymi ciastami, to pralka na pewno to zaburzy. Zapach środków do prania jest dość intensywny i nawet gdy nie pierzemy, podczas samego ich przechowywania wydzielają dość intensywną woń. Dlatego warto zadbać o dobre pojemniki, w których detergenty, proszki i inne rzeczy trzymać możemy i zatrzymają one ich zapach.

Pralka w kuchni obok innych urządzeń elektrycznych

Ze względu na konieczność podłączenia pralki do instalacji wodno-kanalizacyjnej najbardziej racjonalnym wyjściem jest ustawienie pralki koło zmywarki i dla obydwu urządzeń przygotowanie odpowiedniej infrastruktury. Nie jest to żadnym problemem. Urządzenia te mogą współistnieć ze sobą nawet  w zabudowie. Warto wziąć pod uwagę naszą wygodę w korzystaniu ze sprzętów kuchennych podczas pracy. Pralka nie będzie nam potrzebna gdy pracujemy w kuchni, dlatego może stać na uboczu.

Małym ale może być ustawienie pralki obok lodówki, bo pralka wydziela ciepło, a to zwiększa temperaturę lodówki i zmusza ją do większej pracy. Jednak nawet producenci piekarników uwzględniają ich montaż koło lodówek, ważna jest tutaj izolacja w postaci grubszej ścianki meblowej. Co prawda są one specjalnie izolowane aby mogły być w ten sposób montowane, warto więc dowiedzieć się jakie zastrzeżenia w instrukcji pralki do zabudowy przedstawił producent.

Pralka w kuchni, czy to legalne?

Mało kto się nad tym zastanawia, ale tak naprawdę jeszcze niedawno zamontowanie pralki w kuchni było nielegalne. Przepisy te miały korzenie jeszcze w czasach PRL i nic dziwnego, że odbiegały od dzisiejszych standardów mieszkaniowych. Dlatego też wymagały nowelizacji, która nastąpiła w 2017 roku. Dało to nam możliwość legalnego zamontowania pralki w kuchni. Od właściciela mieszkania zależy w jakim miejscu będzie ona umieszczona.

Podobne artykuły