Pralka w kuchni – jakie wady i zalety ma to rozwiązanie. Czy posiadanie pralki w kuchni jest legalne i jak wygląda jej użytkowanie? Dzisiaj postaramy się Wam odpowiedzieć na te pytania, które są dylematem wielu osób urządzających swoje mieszkanie.
Nie zawsze łazienka jest na tyle duża aby zmieściła się tam pełnowymiarowa pralka ładowana od przodu. Nie każdy chce się decydować na węższą pralkę ładowaną od góry. Wtedy wyjściem z sytuacji staje się zamontowanie pralki w kuchni. Ma to oczywiście swoje wady i zalety. Zaletą oczywiście jest to, że możemy tę wymarzoną pralkę zamontować. Gdy w łazience nie ma na nią miejsca bo jest za szeroka lub za głęboka, to tak naprawdę nie pozostawia nam to większego wyboru. Jedynym pomieszczeniem, które na pralkę w takiej sytuacji się nadaje jest kuchnia, w której mamy zasilanie wody oraz odpływ. Warto jednak już na etapie projektowania kuchni przemyśleć to gdzie pralka się znajdzie tak by bez większego problemu można było ją podłączyć.
Z drugiej strony nawet gdy w łazience znajduje się miejsce na pralkę, to przeniesienie jej do kuchni sprawia, że łazienka staje się większa i bardziej intymna. W łazience chcemy czasem odpocząć, zażyć kąpieli lub w spokoju skorzystać z niej spełniając swoje potrzeby. Gdy pralka wiruje, ktoś dobija się by wyciągnąć pranie tak naprawdę te miejsce ciszy nam odbiera. Jeśli marzysz o wannie to przeniesienie pralki do kuchni może sprawić, że ona wreszcie się tam zmieści. Dlatego rozwiązanie to warto rozpatrywać wielopoziomowo i nie tylko z punktu widzenia wygody użytkowania, ale także naszych potrzeb czy pragnień. To przecież nasze mieszkanie i to my mamy czuć się w nim dobrze.
Jeszcze do niedawna faktycznie można było poczuć, że pralka w kuchni zaburza wystrój. Jednak dzisiaj mamy tak wiele możliwości, że możemy jej w ogóle nie zauważyć. Wystarczy ją zabudować i schować za drzwiczkami, a nikt nawet nie zorientuje się, że w naszej kuchni znajduje się pralka do czasu, aż jej nie otworzymy.
fot. pintrest.com
Powyżej znajduje się przykład właśnie takiego rozwiązania, w którym pralka została ukryta w zabudowie z mebli. Dla tych, którzy lubią gdy urządzenia te są wysoko i nie chcą się do nich schylać również znajdzie się pomysł.
fot. pintrest.com
Jak więc widać umiejscowienie pralki w kuchni w ogóle nie musi zaburzać wystroju tego pomieszczenia. Może być ona całkowicie niewidoczna, a jedynie domownicy będą wiedzieli, w którym miejscu ona się znajduje. Tak samo można również zabudować suszarkę do prania, jeśli tylko rozmiar kuchni na to pozwala. Do tego warto pamiętać o tym, że wraz z naszymi potrzebami poszli producenci i oferują oni pralki do zabudowy. Urządzenia te specjalnie są dostosowane pod tym względem, że nie uszkodzą naszych mebli podczas drgań.
Kuchnia jest pomieszczeniem zdecydowanie większym niż łazienka, przynajmniej w większości wypadków. To sprawia, że dożo wygodniej jest nam wykonywać pranie właśnie w niej. Dzielić je i składać. Obok możemy od razu rozłożyć deskę do prasowania. Na pewno daje nam to trochę wygody, ale jednocześnie zmusza do godzenia pewnych obowiązków. Trudno będzie bowiem w jednym czasie gotować i prać – choćby dlatego, że osoby wykonujące te czynności w tym samym momencie na małej metrażowo kuchni będą sobie przeszkadzać. Tutaj lepiej sprawdza się łazienka, ale jak widać wszystko ma swoje plusy i minusy.
Minusem na pewno jest przechowywanie brudnych ubrań do prania. Zazwyczaj kosz znajduje się w łazience gdzie często wieczorem się rozbieramy i brudne ubrania wkładamy do kosza. Trzymanie go w kuchni nie będzie praktyczne, ani estetyczne. Dlatego dzielenie ubrań i pranie ich będzie wymagało ciągłego ich przenoszenia. Nie jest to jednak na tyle duży problem, abyśmy nie mogli sobie z nim poradzić.
Dużo większym problemem jest ryzyko zwiększania wilgotności powietrza i powstania pleśni, chociaż kuchnia tak samo jak łazienka musi posiadać wentylację. Wydaje się to być większym problemem w przypadku pralek do zabudowy, ale również one jest do rozwiązania i wystarczy odpowiednio korzystać ze sprzętów AGD i zapewnić wentylację, która i tak jest przecież wymagana aby temu zaradzić.
Jeśli macie otwartą kuchnię i mieszkanie w bloku, a do tego małe dziecko to może okazać się, że to rozwiązanie okaże się udręką. Pralka jest dość głośnym urządzeniem, a robiąc pranie wieczorem po prostu będziemy budzić dziecko, a późniejszą nocą i samych siebie. W tym przypadku łazienka, którą można zamknąć wygrywa. Pozwala to w pewien sposób wyciszyć hałas, który pralka podczas pracy generuje.
To samo dotyczy gości czy innych wizyt rodzinnych. Musimy puścić pranie i rozkładamy się z tym w kuchni obok jadalni. Nie jest to nic fajnego, ani przyjemnego. W łazience możemy spokojnie się zamknąć, przesegregować bieliznę z dala od wzroku innych osób i puścić pranie. W kuchni jesteśmy niejako wystawieni na widok publiczny bo stanowi ona często punkt centralny życia domu.
Jeśli lubicie gdy w Waszej kuchni pachnie przyprawami i przygotowywanymi daniami lub pieczonymi ciastami, to pralka na pewno to zaburzy. Zapach środków do prania jest dość intensywny i nawet gdy nie pierzemy, podczas samego ich przechowywania wydzielają dość intensywną woń. Dlatego warto zadbać o dobre pojemniki, w których detergenty, proszki i inne rzeczy trzymać możemy i zatrzymają one ich zapach.
Ze względu na konieczność podłączenia pralki do instalacji wodno-kanalizacyjnej najbardziej racjonalnym wyjściem jest ustawienie pralki koło zmywarki i dla obydwu urządzeń przygotowanie odpowiedniej infrastruktury. Nie jest to żadnym problemem. Urządzenia te mogą współistnieć ze sobą nawet w zabudowie. Warto wziąć pod uwagę naszą wygodę w korzystaniu ze sprzętów kuchennych podczas pracy. Pralka nie będzie nam potrzebna gdy pracujemy w kuchni, dlatego może stać na uboczu.
Małym ale może być ustawienie pralki obok lodówki, bo pralka wydziela ciepło, a to zwiększa temperaturę lodówki i zmusza ją do większej pracy. Jednak nawet producenci piekarników uwzględniają ich montaż koło lodówek, ważna jest tutaj izolacja w postaci grubszej ścianki meblowej. Co prawda są one specjalnie izolowane aby mogły być w ten sposób montowane, warto więc dowiedzieć się jakie zastrzeżenia w instrukcji pralki do zabudowy przedstawił producent.
Mało kto się nad tym zastanawia, ale tak naprawdę jeszcze niedawno zamontowanie pralki w kuchni było nielegalne. Przepisy te miały korzenie jeszcze w czasach PRL i nic dziwnego, że odbiegały od dzisiejszych standardów mieszkaniowych. Dlatego też wymagały nowelizacji, która nastąpiła w 2017 roku. Dało to nam możliwość legalnego zamontowania pralki w kuchni. Od właściciela mieszkania zależy w jakim miejscu będzie ona umieszczona.