Jak pozbyć się kreta? Kret to istny wróg naszych rabatek i trawników. Gdy pojawi się w ogrodzie nie tak łatwo jest z nim wygrać. Dzisiaj poradzimy Wam jak pozbyć się kreta z naszego ogrodu i ograniczyć szkody, które tym samym wyrządza.
Krety żyją pod ziemią, a ich głównym pożywieniem są dżdżownice, ale nie pogardzą też innymi drobnymi gryzoniami, stonogami czy ślimakami. Zimą schodzą głębiej pod ziemię i korzystają z zapasów. Potrafią ważyć do 120g i tyle samo pożywienia potrafią dziennie spożyć. Oznacza to, że zdobycie takiej ilości dżdżownic to iście krecia robota. Nic więc dziwnego, że w ciągu godziny potrafi przekopać nawet 15 metrów ogrodu.
Gdy gleba w naszym ogrodzie jest żyzna i wilgotna to chętnie go odwiedzi. Nie lubią miejsc kamienistych, suchych i piaszczystych, które utrudniają im swobodne kopanie tuneli. Gdy nasz ogród przypadnie mu do gustu stworzy pod ziemią sieć tuneli i spiżarni.
Czy kret jest chroniony? Objęty jest ochroną częściową. Nie jest chroniony na terenie ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek, lotnisk i ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych. Oznacza to, że na naszej działce mamy możliwość usunięcia kreta w dowolny sposób.
Zauważyliśmy, że wiele reklam produktów na krety sygnalizuje, że krety są pod ochroną i nie można ich dowolnie zwalczać. Należy zwrócić uwagę na to kiedy reklama powstała, jeśli przed 2014 rokiem to faktycznie może przedstawiać stare informacje, jeśli jest nowa to stara się ona nas wprowadzić w błąd. Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 6 października 2014 roku, krety są objęte tylko częściową ochroną.
Pułapka na kreta
Jednym ze sposobów pozbycia się kreta jest zastawienie pułapki. W sklepach ogrodniczych można zakupić specjalne pułapki, które umieszcza się w tunelu. Tunele kretów wiosną są na głębokości ok. 20 cm. Następnie tunel taki przykrywamy ziemią aby musiał się przez niego przekopać, a tym samym wkopuje się on do zastawionej przez nas pułapki. Wtedy kreta możemy wywieźć i bezpiecznie wypuścić z dala od domu nie robiąc mu krzywdy.
Butelki
Istnieje również inny ciekawy sposób. Polega na włożeniu do kopców kretów butelek tak by koniec szyjki wystawał ponad ziemię. Gdy wpada do niego powietrze powoduje to nieprzyjemny dla kreta dźwięk, a ten słuch ma bardzo dobry. Może go go odstraszyć i zachęcić do zmiany miejsca.
Brzydkie zapachy sposobem na kreta
W internecie znajdziemy porady aby do kopca włożyć śmierdzącego śledzia czy czosnek. Mogą okazać się skuteczne gdyż krety nie przepadają za brzydkimi zapachami, a mają bardzo dobry węch. Dlatego w końcu może go to zniechęcić i zmusić do znalezienia sobie innego ogródka.
Wibracje
Kredy nie lubią wibracji. Są na nie bardzo czułe ze względu na to, że ich zmysły wyczulone są na najmniejsze z nich w celu znalezienia pożywienia pod ziemią. Dlatego można kupić urządzenia, które powodują wibracje przechodzące do gruntu, często też wysyłają sygnały dźwiękowe. Można również zastosować tańszą alternatywę i kupić dziecięce wiatraczki i wbić je w kopce. Poruszane na wietrze również będą przenosić do gleby wibracje.
Specjalistyczne środki
Na rynku znajdziemy również środki na krety. Można je wypróbować w celu wypłoszenia kretów z ogródka. Nazywamy je repelentami, czyli odstraszaczami. Zawierają one jednak najczęściej naturalne składniki w tym np. ekstrakt czosnku, o którym wypomnieliśmy. Mają one za zadanie po spryskaniu gleby zniechęcić krety do kopania w niej.
Profesjonalne zwalczanie kretów możliwe jest z pomocą wykwalifikowanej firmy. Szczegóły znaleźć możesz tutaj.
Bardzo dobrym sposobem jest zakopanie w ogrodzie siatki, którą daje się pod trawnik na głębokości około 10 cm. W ten sposób nie będzie on mógł przez nią przejść i znajdzie sobie inne miejsce do założenia swojego podziemnego królestwa.
Siatka dookoła ogrodzenia
Siatkę można wkopać również dookoła naszej posesji pod ogrodzeniem. Krety nie schodzą bardzo głęboko, zimą zniżają się do 50 cm gdzie grunt nie przemarza. Dlatego wkopanie takiej siatki na głębokość 60 cm może sprawić, że nasz ogród stanie się dla kreta terenem niedostępnym.
Źródła: