Kuna, kret, nornica – jak się pozbyć szkodników?

Ogród Data publikacji: 21 lipca 2022 / Aktualizacja: 2022-07-25

Szkodniki w ogrodzie potrafią przyprawiać o zawrót głowy. Kret czy kuna to jedne z najczęściej spotykanych, które powodują znaczące szkody. Jak je rozpoznać i zwalczać? Przedstawiamy praktyczny poradnik.

Szkodniki w ogrodzie

Niewątpliwie zmorą wielu ogrodników są nie tylko susze, nadmierne opady, ale też szkodniki roślin, takie jak mszyce, biedronki czy turkuć. Są jednak również nieco większe szkodniki, które choć niewielkie w swoich rozmiarach, potrafią powodować duże szkody. Do takich zwierząt należą:

 • kuna
 • kret
 • nornica.

Różnią się między sobą wyglądem i sposobem działania. Różne są więc także metody na pozbycie się ich z ogrodu.

Kuna – jak wygląda?

Kuna pochodzi z rodziny łasicowatych i w naszym kraju występuje jako kuna domowa lub kuna leśna. Są one łatwe do rozróżnienia, ponieważ kuna domowa ma większą i masywniejszą głowę niż kuna leśna. Ma również jasny nos i bardziej zaokrąglone uszy, a na jej szyi maluje się biała, rozwidlona, sięgająca przednich łap plama. Kuna domowa ma szorstką i szaro-brązową sierść. Leśna kuna natomiast jest wielkości kota, ma wąską głowę i duże oczy oraz ciemny lub wręcz czarny nos. Posiada także trójkątne, lekko zaokrąglone uszy z jasną obwódką. Jej sierść jest miękka i jasnobrązowa lub kasztanowa, a ogon odpowiada długości połowy ciała. Plama na szyi jest żółto-pomarańczowa i nigdy nie sięga przednich łap.

Ten szkodnik potrafi się wspinać bez problemu po ścianach domów, przez co znajduje kryjówki np. w dachu. Kuna domowa prowadzi nocny tryb życia, a w ciągu dnia przebywa w stosach drewna, kamieni lub na strychu, w stodole czy piwnicy. Chętnie bowiem przebywa i osiedla się w mieście i w okolicy zabudowań wsi. Jej obecność zauważysz po regularnym znaczeniu odchodami i wydzieliną gruczołów. Da się ją również usłyszeć, ponieważ nocą kuny, biegając np. po dachu, hałasują.

Kuna jako szkodnik żywi się owocami, roślinami, a często także myszami, ptactwem domowym i ich jajami. Zasięg nocnych wędrówek kuny może wynosić nawet 30 km.

Kret w ogrodzie

Kret to kolejny z listy szkodników, znienawidzonych przez ogrodników. Występuje w wielu ogrodach, a jego obecność można zauważyć głównie na podstawie charakterystycznych kopców ziemi na trawnikach lub rabatach.

Kret to niewielki w rozmiarach ssak o aksamitnym czarnym futerku. Ma stosunkowo duże, ułatwiające kopanie łapy i małe oczy. Mimo że jest zmorą wielu właścicieli ogrodów, trzeba mieć także świadomość, że jednocześnie bywa pożyteczny, ponieważ zjada ślimaki, pędraki i inne szkodniki.

Kret nie zapada w sen zimowy, a w ciągu doby potrafi kopać tunele przez nawet 12 godzin, tworząc kilkukilometrowe podziemne dróżki. Szkodnik pracuje w 3 cyklach w czasie doby – w czasie każdego 8-godzinnego cyklu 4 godziny tworzy korytarze i 4 godziny śpi w gnieździe. Najaktywniejsze są rano. Zwykle kopią korytarze na głębokości 5-10 cm pod powierzchnią.

Nornica w ogrodzie – jak ją rozpoznać?

Nornica to gryzoń z rodziny chomikowatych, który żyje w lasach, ogrodach i zaroślach polnych. Ma około 10-centymetrowy tułów i 5-centymetrowy ogon, zaokrąglone uszy i lekko wydłużony pyszczek. Jego futro przyjmuje barwę szarą z rudym odcieniem na grzbiecie.

Nornica nie zapada w sen zimowy, prowadzi wieczorno-nocny tryb życia, ale także w dzień szuka czasem pożywienia. Potrafi wspinać się po drzewach i budować system podziemnych korytarzy.

Wiosną żywi się siewkami roślin, ziołami i trawą, latem natomiast pączkami, owocami, nasionami, mchem i grzybnią. Z kolei zimą pozostaje jej jedynie kora drzew. Oprócz tego, przez cały rok zjada pająki, robaki i owady, czasem również jaja ptaków.

Obecność nornicy w ogrodzie zauważysz po uszkodzonej korze drzew i krzewów oraz powyjadanych kłączach, cebulach kwiatowych i bulwach.

Jak się pozbyć szkodników z ogrodu?

Szkodniki w ogrodzie to nie jest łatwy temat. Są jednak skuteczne sposoby na to, by pozbyć się niektórych z nich.

Jak odstraszać kunę?

Ponieważ kuna jest pod ochroną, a więc jej celowe okaleczanie i chwytanie jest zabronione, trzeba wiedzieć jak umiejętnie i bez szkody dla zwierzęcia się go pozbyć. Oczywiście można stosować pułapki po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń i odpowiednio sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa. Wówczas bez szkody dla życia kuny można ją łapać i przesiedlać w nowe środowisko. Kunę można także odstraszać. Po pierwsze warto jednak sprawdzić którędy kuna dostaje się do naszej piwnicy lub na strych. Być może problem rozwiąże załatanie dziur w podbiciu dachowym. Warto również odciąć kunie drogę do kryjówki – jeśli wspina się ona po elewacji, a ułatwia jej to pnąca roślinność, można rozważyć jej wycięcie. Powinieneś również zamknąć kryjówkę od wewnątrz – specjalną siatką o drobnych oczkach, kawałkiem blachy itp. Przed wykonaniem tej czynności upewnij się, że kuna nie została w kryjówce.

Gdy to nie pomaga, kunę można zwalczać takimi środkami jak:

 • aparaty odstraszające – działa emitując ultradźwięki, których kuny nie lubią
 • pastuch elektryczny – kuna uczy się, podobnie jak krowa, że zbliżając się np. do strychu lub próbując wejść pod maskę samochodu, otrzymuje nieprzyjemny impuls elektryczny
 • środki zapachowe i naftalina – nieprzyjemne dla kuny środki, zwykle w formie sprayu
 • głośna muzyka i drażniące odgłosy (np. przesuwanie mebli) – kuny nie lubią hałasu, a ponieważ prowadzą nocny tryb życia, głośna muzyka w ciągu dnia lub odgłos przesuwanych mebli skutecznie je odstraszy
 • sierść lub włosy – kuny nie lubią zapachów innych zwierząt, więc w miejscu ich przebywania można wyłożyć po prostu ludzkie włosy lub kocią albo psią sierść.

Jak zwalczać kreta?

Kretom można zapobiegać jeszcze zanim pojawią się na naszym podwórku. Trzeba zadbać o odpowiednie ogrodzenie, najlepiej na głębokość minimum 60 cm – kret zwykle nie kopie w głębszej ziemi. Ważne, by był to betonowy fundament lub kamienna opaska wokół całej działki. Możesz też użyć pionowej i poziomej siatki przeciw kretom. Zwykle mają one oczka o wielkości 1,5 cm, przez co nie pozwalają kretom na przedostanie się do ogrodu. Siatki poziome należy wyłożyć i przykryć około 10-centymetrową warstwą ziemi, a pionowe – wkopać wokół całej działki na głębokość około 60 cm.

Jeżeli mimo to w ogrodzie pojawił się kret, należy sięgnąć po inne metody:

 • odstraszające zapachy – np. kwas masłowy lub szmatka nasączona aromatyczną substancją włożona w otwory wejściowe korytarzy sprawią, że wyczulony węch kreta z pewnością tego nie zniesie i każe mu się wynieść
 • serwatka i maślanka – zmieszane i wlane do otworu wejściowego do korytarza
 • alkohol – kret nie znosi alkoholu, można więc w otwór korytarza wstawić odwróconą butelkę po winie, wódce lub szampanie
 • rośliny odstraszające – np. lilie, czosnek, chrzan, szachownica cesarska, czarny bez, mięta pieprzowa
 • hałas – zwykłe zabawy dzieci, tupanie po trawniku, urządzenia emitujące dźwięki, czy pręty metalowe wbite w ziemie z zawieszonymi na nich butelkami czy puszkami – to wszystko skutecznie odstraszy kreta, który charakteryzuje się doskonałym słuchem, przez co nie znosi hałasu.

Są także metody mechaniczne zwalczania kreta:

 • pułapka rurowa – z obu stron zakończona drzwiczkami otwieranymi jedynie do wewnątrz; taką pułapkę ustaw przy korytarzu kreta i czekaj, aż do niej wejdzie
 • akumulatorowy lub solarny odstraszacz emitujący drgania oraz fale dźwiękowe słyszalne tylko dla kreta i bardzo dla niego nieprzyjemne
 • karbid i płyny zawierające ten związek
 • granulaty do trawników wydzielające nieprzyjemny dla kreta zapach, a jednocześnie biodegradowalne i przyjazne środowisku.

Są także do wyboru łapki kleszczowe lub świece dymne, ale to metody, które zabijają te zwierzęta, więc po takie środki polecamy sięgać dopiero wówczas, gdy wszystkie inne odstraszacze zawiodą.

Jak się pozbyć nornicy?

Nornica to szkodnik, którego z pewnością skutecznie odstraszą koty i psy domowe, a także drapieżne ptaki, bociany czy czaple. Jeśli więc zaprosimy je do ogrodu, problem nornicy może być szybko rozwiązany.

Dobrym sposobem na nornice jest także sadzenie roślin o odstraszającym zapachu. Należą do nich czosnek, rumianek, mięta, korona cesarska, gorczyca, wilczomlecz, a także czarna porzeczka. Sprawdzą się również urządzenia emitujące nieprzyjemne dla nornicy dźwięki oraz wkładanie do tuneli nornicy ząbków czosnku lub liści orzecha włoskiego. Pomocne w walce z nornicą jest także przekopywanie gleby i usuwanie chwastów.

Jak więc łatwo zauważyć, istnieje cały szereg naturalnych metod zwalczania szkodników w ogrodzie. Wówczas możemy skutecznie odstraszyć te zwierzęta i sprawić, że nie będą chciały wracać do naszego ogrodu. W ostateczności, jeśli wszystkie inne metody się wyczerpią, wówczas pozostają metody mechaniczne.

Podobne artykuły