Pościel — pod jakim materiałem śpi się najlepiej?

Porady Data publikacji: 10 września 2023 / Aktualizacja: 2023-09-18

Wybór odpowiedniej pościeli jest bardzo ważny. W końcu przesypiamy średnio 30% swojego życia. Dlatego powinna zapewniać nam ona komfortowy i spokojny sen. Materiał, z którego wykonana jest pościel, może mieć wpływ na jakość naszego snu. W tym artykule przybliżmy wam najpopularniejsze rodzaje materiałów pościelowych oraz postaramy się odpowiedzieć na pytanie, który z nich jest najlepszy.

Bawełna

W przemyślne tekstylnym wykorzystuje się różne rodzaje bawełny. Pościel najczęściej powstanie z bawełny egipskiej. Jest wytrzymała, a zarazem miękka. Dzięki temu zapewnia wysoko komfort snu. Materiał tego typu dobrze oddycha, przepuszcza więc powietrze i zapobiega poceniu się w nocy. Latem daje nam przyjemne uczucie chłodu, a zimą utrzymuje dobrze ciepło.

Len

Jest bardziej szorstki niż bawełna, ale nadal doceniany przez wiele osób. Z czasem staje się coraz miększy. Jego zaletą jest to, że bardzo dobrze przepuszcza powietrze, ma działanie antybakteryjne, a jego trwałość sprawia, że służy długimi latami.

Pościel z lnu jest też bardzo dobrym wyborem dla alergików. Jest w 100% naturalna i nie zawiera alergenów. Ma właściwości antystatyczne, co sprawia, że nie przyciąga tak dużo kurzu, jak inna pościel wykonana z innych materiałów.

Jedwab

Jedwab nie bez powodu kojarzy nam się z luksusem. Jest gładki i miękki w dotyku. Delikatnie otula skórę. Ma właściwości hipoalergiczne, a także świetnie przepuszcza powietrze. Pościel z jedwabiu zapobiega poceniu się.

Pościel z jedwabiu charakteryzuje się dużą wytrzymałością, ale i jednocześnie wysoką ceną. Jest to jednak wydatek na lata.

Warto przy okazji wspomnieć o pościeli satynowej, która może być wykonania z jedwabiu. Nadaje się świetnie na lato, gdyż jest chłodniejsza. Satyna bawełniana będzie natomiast lepszym wyborem na zimę.

Flanela

Jest miękka i przyjemna w dotyku. Świetnie nadaje się na zimę, zapewnia bowiem bardzo dobrze ciepło. Niestety, po wielu praniach zaczyna się mechacić, przez co jest, mniej wytrzymała.

Kora

Kora to tkanina bawełniana, która jest gęsto tkana, co nadaje jej pewną sztywność i trwałość. Dużą zaletą tej pościeli jest to, że się nie gniecie. Do tego jest też tania w zakupie i w miarę wytrzymała. Niestety, ale jest za to mniej przyjemna w dotyku od pościeli bawełnianej.

Którą pościel wybrać?

Pościel bawełniana, jedwabna a może z kory? Wybór jest trudny, tym bardziej że różnica nie leży tylko w cenie, a również we właściwościach materiału. Każdy z nich zapewnia nam inne korzyści. Pościel z jedwabiu będzie hipoalergiczna, a więc dobra dla alergików. Jest jednak droga, ale za to wytrzymała i posłuży nam przez lata. Pościel z kory jest najtańsza, ale mniej przyjemna w dotyku. Nie trzeba jej za to prasować i jest łatwa w pielęgnacji. Jeśli chodzi o flanelę, świetnie sprawdzi się na zimę i jesień, ale z czasem zacznie się mechacić.

Dlatego wybór jest trudny. Musimy zdecydować, na czym zależy nam najbardziej. Dopasować pościel do naszych własnych potrzeb, preferencji i budżetu. Takim złotym środkiem wydaje się jednak być pościel bawełniana. Jest wytrzymałą i przyjemna w dotyku, a przy tym nie najdroższa z tutaj wymienionych. Sprawdzi się też przez cały rok. Dlatego, jeśli lubimy uniwersalne rozwiązania, to możemy postawić właśnie na ten rodzaj materiału.

Podobne artykuły