Pomysły na niebanalną choinkę

Wnętrza Data publikacji: 15 grudnia 2018

Drzewko wigilijne to nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia i trudno wyobrazić sobie ten magiczny czas bez jego zapachu, lśniących ozdób i magicznych chwil podczas jego przystrajania. Dla tych z Was, którzy lubicie eksperymentować, odejście od corocznej tradycji może okazać się bardzo interesującym doświadczeniem i wyjątkową dekoracją mieszkania. Przedstawiamy Wam kilka pomysłów na oryginalne drzewka wigilijne, które zachwycą zarówno Was, jak i zapraszanych gości.

Niebanalne drzewko w nowoczesnych aranżacjach

Coraz więcej z Was decyduje się na oryginalny wystrój wnętrz, w którym to niestandardowa choinka całkiem nieźle wkomponuje się w panujący już klimat. Decydując się na odejście od rutyny, nie musicie też całkowicie rezygnować z pachnącego drzewka, czy gałązek świerków w wazonach – wszystko zależało będzie od Waszych upodobań i kreatywności. Możliwości w zakupie wszelakich materiałów do wykonania drzewka, półki uginające się pod ciężarem ozdób czy nieograniczony dostęp do przeróżnych projektów online powoduje, że możecie pokusić o najbardziej ekstrawaganckie rozwiązania. W dzisiejszych czasach przywiązanie do tradycji nadal jest bardzo silne, niemniej rozwój każdej właściwie dziedziny życia sprawia, że wiele rzeczy zmienia się i ewoluuje. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, choinka wykonana z palet, czy innych materiałów i powieszona na ścianie lub osadzona w mniej tradycyjny sposób, zamiast drzewka przyniesionego z lasu, wzbudziłaby nie lada kontrowersje. Dziś coraz częściej spotykamy eksperymentalne rozwiązania, nie tylko w domach prywatnych, ale między innymi w centrach handlowych, czy restauracjach, co inspiruje do wykonania ich samemu.

Choinka z palet

Wykonywanie mebli z palet stało się w ostatnich latach bardzo popularne, nic więc dziwnego, że trend ten zaczął rozwijać się także na płaszczyźnie ozdób świątecznych. Choinka wykonana z palet może przybierać różne formy (najważniejsze, aby przypominała kształtem drzewo wigilijne) i ozdobiona może zostać w wybrany przez Was sposób. Wykonanie takiego drzewka jest niezwykle proste. Potrzebne będą Wam deski, gwoździe (plus młotek), lampki świąteczne i ozdoby. Kolejna deska powinna być krótsza od poprzedniej, aby razem układane od dołu stworzyły drzewko.

Choinka z gałęzi

Ta sama zasada dotyczy tworzenia choinki z gałęzi przyniesionych z lasu – każda kolejna gałązka musi być krótsza od poprzedniej. Dekoracje będą zależały od Waszej kreatywności. Taką choinkę można zainstalować na ścianie lub na nitkach zawieszonych pod sufitem, tworząc wyjątkowo oryginalne drzewko. Prostota wykonania takiej dekoracji sprawia, że stała się ona bardzo popularna i wygląda na to, że przez wiele sezonów będzie nadal gościła w wielu domach.

Choinka z książek

Tego typu drzewko pojawiać zaczęło się w wielu księgarniach, centrach handlowych czy kawiarniach, zwłaszcza targetowanych pod kątem moli książkowych. Wykonanie drzewka z kolejno układanych książek jest znacznie bardziej pracochłonne niż zrobienie jej z palet czy gałęzi. Potrzebne Wam będą duże ilości książek, choć trudno określić ich dokładną ilość. Wszystko zależało będzie od tego, jak dużą choinkę planujecie wykonać. Tego typu drzewko powinni wykonać tylko Ci z Was, którzy posiadają w domach naprawdę pokaźną bibliotekę, ponieważ kilkanaście książek zdecydowanie nie wystarczy. Idealnie, jeśli wszystkie będą miały zielone grzbiety, wówczas drzewko najbardziej przypominało będzie prawdziwą choinkę i jedyną dekoracją mogą stać się tylko kolorowe lampki. Jedno jest pewne, układając książki, będziecie musieli znaleźć swoją własną strategię, aby instalacja nie runęła w najmniej oczekiwanym momencie. Nie polecamy wykonywania tego typu eksperymentów, jeśli macie małe dzieci i zwierzęta, ponieważ może być to dla nich zbyt duża atrakcja, która nie jest do końca bezpieczna. Potrzeba Wam będzie także sporo czasu i cierpliwości, niemniej efekt jest zachwycający i zdecydowanie wart poświęconej pracy.

Podobne artykuły