Nietypowe drzwi – alternatywa dla klasycznych skrzydeł

Wnętrza Data publikacji: 25 października 2022

Drzwi wewnętrzne to nieodzowny, choć często niedoceniany element wystroju wnętrz. Umiejętnie zaaranżowana przestrzeń musi być dopracowana w każdym szczególe, dlatego oprócz koloru ścian, doboru mebli i dekoracyjnych detali, należy również dopasować podłogi oraz wybrać odpowiednie drzwi. W przypadku drzwi dostrzegamy głównie ich funkcję użytkową – mają oddzielać od siebie poszczególne pomieszczenia, zapewniając prywatność i w wielu przypadkach komfort akustyczny. Istotna jest jednak także ich estetyka. Aktualnie producenci oferują szeroki wybór klasycznych modeli, a ponadto różne niekonwencjonalne warianty skrzydeł drzwiowych. Sprawdź, który najlepiej sprawdzi się w Twoim wnętrzu.

Dobrze wykorzystana przestrzeń

Istnieje wiele zamiennych rozwiązań dla klasycznych skrzydeł drzwiowych. Wybór niestandardowych drzwi pozwala jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, dodać jej wyjątkowego charakteru, a niejednokrotnie zniwelować pewne mankamenty. Drzwi ukryte, przesuwne, szklane, dwuskrzydłowe czy wieloskrzydłowe, łamane – naprawdę masz wiele możliwości, wybierz tę, która najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom i potrzebom.

Drzwi ukryte

A właściwie drzwi zlicowane ze ścianą, ponieważ ukryta jest ościeżnica. Ten modny aranżacyjny patent, bazujący na niewidocznej ościeżnicy i ledwie dostrzegalnym na pierwszy rzut oka skrzydle drzwiowym, tworzącym ze ścianą niemal jednolitą płaszczyznę, to doskonałe rozwiązanie, jeżeli z różnych powodów nie chcesz eksponować drzwi. Opcja montażu skrzydła, które nie rzuca się w oczy, to kusząca alternatywa, jeśli potrzebujesz drzwi ze względów praktycznych, ale zależy Ci na uzyskaniu konkretnego efektu stylistycznego.

Schowana w ścianie ościeżnica i prawie niezauważalne skrzydło drzwiowe nadają się do przestrzeni prywatnych, biznesowych czy użyteczności publicznej. Wybierając drzwi zlicowane ze ścianą, unikasz uskoków w ścianach, co daje poczucie scalenia przestrzeni. Szczególnie efekt ten widoczny jest w przedpokoju, skąd wchodzi się do różnych pomieszczeń. Drzwi ukryte, nazywane też dyskretnymi, polecane są zwłaszcza do pomieszczeń, w których sufit jest niżej osadzony – brak ościeżnic, a co za tym idzie, widocznych elementów eksponujących pionowe i poziome, ograniczające linie, pozwala optycznie podwyższyć pomieszczenie. Z tych samych powodów zdadzą egzamin w stosunkowo niewielkich wnętrzach – które z kolei wizualnie powiększą. To idealne rozwiązanie do kawalerki – nie dość, że optycznie powiększysz metraż, to jednocześnie uzyskasz wrażenie harmonijnej, uporządkowanej przestrzeni, którą łatwiej będzie optymalnie urządzić.

Możesz zdecydować się na zakup drzwi ukrytych do samodzielnego wykończenia – wówczas pokrywasz skrzydło identyczną farbą lub jednakową tapetą, co ściany. Możesz również wybrać system drzwi z ukrytą ościeżnicą, ale widocznym skrzydłem, jeżeli efekt pełnego kamuflażu nie jest Twoim celem. Dzięki temu rozwiązaniu, eliminujesz ościeżnicę, a skrzydło drzwiowe może stanowić element dekoracyjny dla Twojego wnętrza.

Drzwi przesuwne

To idealny sposób na oddzielenie od siebie konkretnych pomieszczeń, kiedy przynajmniej jedno z nich odznacza się niewielkim metrażem. Wariant przesuwny zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż klasyczne drzwi, otwierane zgodnie z kierunkiem zawiasów. Montowane są na specjalnej prowadnicy, a ze względu na  bogactwo modeli, kolorów i wzorów wpisują się w najróżniejsze style wystroju wnętrz. To funkcjonalne rozwiązanie, dzięki któremu niewielkie pomieszczenie nie staje się jeszcze mniejsze po zamontowaniu drzwi. Brak skrzydła drzwiowego umożliwia montaż drzwi nawet wtedy, gdy w ich pobliżu nie ma zbyt wiele miejsca. Drzwiami przesuwnymi można śmiało zastąpić tradycyjne drzwi we wszystkich pomieszczeniach – od pokoju, salonu, przez kuchnię i sypialnię, aż po łazienkę. Dodatkowo wyróżniamy drzwi przesuwne jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe. Bez względu na to, jakie wybierzesz, możesz mieć pewność, że to ergonomiczne i nowoczesne rozwiązanie aranżacyjne.

W zależności od technicznych wymagań Twojego mieszkania, możesz wybrać system drzwi przesuwnych naścienny lub chowany w ścianie. Design drzwi przesuwnych niczym nie odbiega od wykończeń drzwi rozwiernych, może stanowić zarówno klasyczny akcent w eleganckim wnętrzu, jak i efektowny element w pomieszczeniu urządzonym w stylu ultranowoczesnym. Mało tego, możesz kupić drzwi przesuwne i klasyczne o identycznym wzorze i kolorze. Choć kluczową zaletą skrzydeł przesuwnych jest ich funkcjonalność, to świetnie sprawdzą się także jako ozdoba przestrzeni, nadając jej swoisty charakter i klimat. Jednak to wszystko uzyskujesz kosztem komfortu akustycznego – minusem drzwi przesuwnych jest to, że nie stanowią bariery dźwiękowej.

Drzwi szklane

Decyzję o zakupie szklanych drzwi warto podjąć, znając ich mocne i słabe strony. Na pewno zaletą są walory estetyczne szklanych drzwi, które wyglądają efektownie i świetnie wpisują się w nowoczesne aranżacje. Są zupełnie obojętne na wilgoć, dlatego nadają się na drzwi łazienkowe (w tym miejscu warto zaznaczyć, że szkło nie musi być przeźroczyste, można z powodzeniem zamontować szklane drzwi, które będą chroniły naszą prywatność w pokoju kąpielowym). Skrzydła drzwiowe wykonuje się z bezpiecznego, hartowanego szkła, które nie jest łatwo uszkodzić. Szklane drzwi wewnętrzne to idealny wybór do małych pomieszczeń, z małymi oknami, gdzie nie dociera wystarczająca ilość światła dziennego. Takie skrzydło doświetli nawet ciemny i ponury pokój, dodatkowo optycznie go powiększając. Co do mankamentów, to lojalnie trzeba wskazać fakt, że szklane drzwi nie izolują akustycznie przestrzeni. Nie można liczyć na to, że wygłuszą hałasy dobiegające zza drzwi, więc jeśli w danym pomieszczeniu potrzebujesz wyciszenia, szklane skrzydła w tym z pewnością nie pomogą. Najefektowniej wyglądają wtedy, kiedy są czyste, a niestety brudzą się dosyć łatwo – każde dotknięcie pozostawia ślady. Wymagają systematycznej pielęgnacji, na którą trzeba wygospodarować czas.

Możesz kupić drzwi w różnych wariantach. Występują drzwi szklane dwuskrzydłowe – te modele można najczęściej spotkać w przestrzeniach oficjalnych, gdzie oddzielają poszczególne pomieszczenia biurowe lub salę konferencyjną. Z kolei szklane drzwi przesuwne polecane są do mieszkań o niewielkim metrażu – odpowiednio dobrane drzwi tego typu umożliwiają oddzielenie poszczególnych pokoi, przy równoczesnym powiększeniu optycznym powierzchni. Dostępne są również drzwi szklane z grafiką – takie skrzydła oprócz prywatności, zagwarantują również ciekawe rozwiązania stylistyczne. Klasyczne, przezroczyste skrzydło ze szkła sprawdzi się w neutralnych przestrzeniach. Mleczne lub matowe zapewnia prywatność, dlatego doskonale nadaje się do drzwi do sypialni bądź łazienki. Szkło występuje również w rozmaitych kolorach, które można zastosować w drzwiach oddzielających daną przestrzeń. Do wyboru są też różne wzory i grafiki, które stają się efektownymi dodatkami, upiększającymi całe pomieszczenie.

Kompendium wiedzy o drzwiach 

Co roku producenci prześcigają się w tworzeniu drzwi w rozmaitych wariantach. Niejednokrotnie dany model skrzydła możesz kupić w wersji przylgowej, bezprzylgowej lub przesuwnej, a także z efektownymi przeszkleniami. Setki modeli drzwi kupisz w salonie Progress Design, przy ul. Św. Michała 65 w Poznaniu. Odwiedź salon i wybierz swoje wymarzone drzwi.

Podobne artykuły