Pomrowy – jak się ich pozbyć i jak odstraszyć pomrowy?

Ogród Data publikacji: 07 maja 2021

Pomrowy to ślimaki, które zaczynają odwiedzać nasze ogrody wraz z nadejściem wiosny. Ciepłe dni i deszczowa pogoda to warunki dla nich idealna. Niestety pomrowy są szkodnikami, które w niedługim czasie mogą zniszczyć nasze ogrodowe rośliny. Jeżeli zbagatelizujemy problem, to możemy spodziewać się prawdziwej plagi ślimaków. Najczęściej żerują na roślinach młodych i w ich dolnych partiach. Jak się pozbyć pomrowów? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. 

Jak walczyć z pomrowami? – pestycydy na trawnikach.

Jeżeli zastanawiasz się, jak walczyć z pomrowami skutecznie i szybko, to przede wszystkim zrezygnuj z syntetycznych pestycydów. Oczywiście są one niezwykle skuteczne, ale z równie dużą skutecznością pozbędą się też bardzo pożytecznych owadów. Larwy świetlików doskonale radzą sobie z nowo wyklutymi ślimakami. Niestety sztuczne pestycydy zwalczą również świetliki. Najlepiej zdecydować się na organiczne sposoby dbania o trawę, a dodatkowo pozwolić, aby w naszym ogrodzie powstał naturalny ekosystem, który sam poradzi sobie ze ślimakami. 

Jak się pozbyć pomrowów? – wykonaj pułapkę samodzielnie.

Jak się pozbyć pomrowów? Nalej piwo do miski lub pojemnika. Nie ma znaczenia, jakiego piwa użyjesz, pomrowy lubią każde piwo. Ten intensywny zapach odciągnie je od roślin, a zwabi do pojemnika. Najlepiej zastawić kilka takich pułapek w miejscach, w których jest ich najwięcej. Zostawiamy je na noc i następnego dnia będą pełne pomrowów. Musimy pozbyć się nagromadzonych pomrowów, bo w innym przypadku rozniosą się po całym ogrodzie.

Jak walczyć z pomrowami? – wełna.

Nie masz już pomysłu jak walczyć z pomrowami? Spróbuj użyć wełny. Wełna jest dla ślimaków bardzo nieprzyjemna w dotyku. Jej szorstkiej i drażniącej struktury nie lubią ludzie, ale również pomrowy. Niechętnie wspinają się po takim materiale. Kawałkami wełny możemy okryć wysokie grządki albo rozrzucić je u podstawy wartościowych dla nas roślin. Po podlaniu wełna zwiększy swoją objętość i stworzy grubą warstwę ochronną. 

Jak się pozbyć pomrowów? – miedź.

A jak się pozbyć pomrowów odstraszając je? Możemy użyć miedzi. Miedź silnie reaguje ze śluzem pomrowów. Sprawia dyskomfort przez delikatne rażenie prądem i nieprzyjemną strukturę. Ślimaki bardzo niechętnie wspinają się po miedzianych przedmiotach. Jak zatem wykorzystać to w naszym ogrodzie? W prosty sposób możemy stworzyć miedziany kołnierz wokół grządek. Wystarczy, że przybijemy gwoździami miedziany pasek do zewnętrznych krawędzi. Najlepiej użyć kilku pasków w jednym miejscu. Dzięki temu nieprzyjemna dla ślimaka powierzchnia będzie jeszcze szersza. 

Jak walczyć z pomrowami? – niska wilgotność.

Jak wspomniano wcześniej, pomrowy uwielbiają deszczową pogodę. Po intensywnych opadach znajdziemy wiele osobników w naszych ogrodach. Jeżeli chcemy zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tych szkodników, to powinniśmy unikać luźnych ściółek. Zamiast słomy, siana czy drewna ściółkowego lepiej użyć kompostu lub kompostu liściowego. Ogród podlewaj wczesnym rankiem zamiast późnym wieczorem. Ogród podlany rano zdąży odparować nadmiar wody do wieczora i dzięki temu wilgoć nie będzie zalegała całą noc. Unikaj zalewania liści i staraj się podlewać tylko bryłę korzeniową. Mokre liście są dla pomrowów bardzo atrakcyjne. 

Pomrowy nie lubią wielu roślin i ziół. Silnie pachnące zioła i rośliny odstraszają je. Dodatkowo puszyste liście z futerkiem mają bardzo nieprzyjemną strukturę. Warto pomyśleć o posadzeniu roślin takich jak szałwia. Zadbaj o stworzenie w swoim ogrodzie naturalnego ekosystemu. Żaby, ptaki i chrząszcze pomogą Ci pozbyć się ślimaków. Zachęcaj je do odwiedzania Twojego ogrodu. Oczko wodne, grządki z ziołami i budki dla ptaków to świetny pomysł.

Jak pozbyć się jaj pomrowów?

Pomrowy najchętniej składają swoje jaja w miejscach wilgotnych i ciepłych. Możemy szukać ich w wysokich trawach lub chwastach. Często tworzą też gniazda w wiórkach liściastych drzew. W takich miejscach wykluwa się plaga nowych ślimaków. Powinniśmy na bieżąco zbierać jaja i palić je. Warto dodatkowo opryskać te miejsca wywarem z pokrzywy. Jeżeli problem jest bardzo nasilony, to trzeba sięgnąć po silniejsze środki biochemiczne.

Podobne artykuły