Jak uprawiać truskawki w ogrodzie lub na balkonie?

Ogród Data publikacji: 16 maja 2021 / Aktualizacja: 2023-05-27

Uprawa truskawek na balkonie, jak i uprawa truskawek w ogrodzie to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć swoje własne owoce i pasjonują się uprawą roślin. Truskawki są zdrowe i pyszne, a decydując się na ich uprawę, mamy pewność, że są bezpieczne i ekologiczne. Możemy wybierać w wielu odmianach, dostosowując swój wybór do warunków i możliwości.

Uprawa truskawek na balkonie – kiedy sadzić?

Uprawa truskawek na balkonie nie jest trudna, ale musimy pamiętać o kilku zasadach. Najlepiej wstrzymać się z sadzeniem truskawek nawet do połowy maja. Ważne jest, aby temperatura w nocy nie spadała poniżej zera, ponieważ system korzeniowy jest dosyć delikatny. Jeżeli nasze truskawki zostały już posadzone, a temperatura w nocy jest niska, to powinniśmy przykryć je grubą warstwą włókniny ogrodniczej. Młode sadzonki powinniśmy przesadzić jak najszybciej po zakupie. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej. Pomiędzy sadzonkami musimy zachować około 30 cm odstępu, a rośliny muszą mieć sporo miejsca do wzrostu.

Jak sadzić truskawki balkonowe?

Zastanawiasz się jak sadzić truskawki balkonowe? Nie jest to nic trudnego, ale stosuj się do kilku zaleceń. Przede wszystkim truskawki potrzebują sporo miejsca do wzrostu. W warunkach balkonowych to miejsce jest często bardzo ograniczone, ale zapewnijmy im spore donice. Okrągła doniczka musi mieć minimum 25 cm średnicy. 

Na dnie donicy musi znaleźć się około 2 cm warstwy drenażu (może być nim keramzyt). Następnym krokiem jest dosypanie ziemi odpowiedniej dla truskawek. Podłoże musi być żyzne i przepuszczalne. Można skorzystać z gotowych mieszanek albo skomponować własną. Powinna ona zawierać ziemię próchniczą, kompost, torf i piasek albo keramzyt. 

Nie powinno się sadzić truskawek głęboko, ponieważ dolne pędy mają tendencję do gnicia i obumierania. Uważajmy też, żeby ziemia nie dostała się do rozetek liści. Korzenie w donicy powinny mieć sporo miejsca i nie mogą się zawijać. Świeżo posadzona roślina powinna zostać obficie podlana oraz umieszczona w bardzo słonecznym miejscu. Bez dostępu do dużej ilości słońca truskawki będą mniejsze i niedojrzałe. 

Jak dbać o truskawki na balkonie?

Osoby początkujące zapewne zastanawiają się, jak dbać o truskawki. Truskawki do dobrego wzrostu potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, więc warto wiedzieć jak dbać o truskawki na balkonie. Przede wszystkim musimy je regularnie podlewać. Jest to szczególnie ważne podczas upałów oraz w czasie kwitnienia. Roślina, która stoi na pełnym słońcu, potrzebuje do wzrostu sporo wody. Najlepiej podlewać roślinę do podstawki (od dołu), a jeżeli nie jest bardzo gęsta to prosto do ziemi, ale nie można przy tym zalać pędów. Warto też nawozić truskawki nawozami do roślin owocowych. 

Uprawa truskawek w ogrodzie – od czego zacząć?

Uprawa truskawek w ogrodzie jest nieco prostsza, ponieważ zazwyczaj mamy znacznie więcej miejsca. Truskawki potrzebują sporej przestrzeni, miejsca dobrze nasłonecznionego oraz ziemi lekkiej, ale próchniczej. Jeżeli zależy nam na obfitych plonach, to warto sadzić truskawki na przełomie sierpnia i września. Dzięki temu będziemy cieszyć się owocami w kolejnym sezonie. Możemy też zdecydować się na sadzenie w maju, ale pamiętajmy, że pierwsze zbiory nie będą ogromne. 

Ziemia przed posadzeniem musi zostać odpowiednio przygotowana. Warto przekopać grządki i pozbyć się chwastów. Sadzonki należy umieszczać w odstępach około 30 cm i na głębokości około 15 cm. Przed wsadzeniem rośliny do ziemi sprawdźmy, w jakim jest stanie. Jeżeli bryła korzeniowa jest przesuszona, to warto umieścić ją na kilka godzin w pojemniku z wodą. 

Jak hodować truskawki, czyli odpowiednia pielęgnacja.

Jesteś początkujący i chcesz wiedzieć jak hodować truskawki? Przede wszystkim musisz je zabezpieczyć przed szkodnikami i chwastami. Bryła korzeniowa truskawek jest dość delikatna, więc usuwając chwasty łatwo ją uszkodzić. Jeżeli chcesz tego uniknąć, to pomyśl o tym przed posadzeniem roślin. Warto zrobić wyściółkę z agrowłókniny lub słomy. 

Do nawożenia możemy użyć nawozów organicznych lub mineralnych. Ilość należy odpowiednio podzielić na dwie porcje. Pierwsza powinna zostać dostarczona roślinie z początkiem wiosny, a druga po zbiorach. Musimy też pamiętać o regularnym podlewaniu, szczególnie w czasie upałów i kwitnienia. Najlepiej podlewać truskawki wcześnie rano i późno wieczorem. Unikaj zalewania pędów i owoców. 

Uprawa truskawek – gdzie kupić sadzonki?

Jak widzisz, uprawa truskawek nie jest taka trudna. Pamiętając o kilku ważnych zasadach, możemy mieć pewność, że nasze rośliny będą wypuszczać zdrowe owoce. Niezwykle ważne jest miejsce, w którym kupujemy sadzonki, ponieważ ich jakość ma duże znaczenie. Kupując rośliny ze sprawdzonych źródeł, możemy też liczyć na pomoc i doświadczenie sprzedawcy. Najlepiej wybrać się do specjalistycznej szkółki, w której otrzymamy certyfikat. To da nam gwarancję jakości. Przy zakupie zwróćmy uwagę na stan bryły korzeniowej, ponieważ

Podobne artykuły