Podstawowe zalety montażu kominka na pellet

Mój dom Data publikacji: 03 sierpnia 2022 / Aktualizacja: 2023-10-05

W Polsce coraz bardziej popularne są kominki na pellet i drewno. Zapewniają wyższy standard bezpieczeństwa niż grzejniki gazowe, a także lepszy komfort termiczny niż grzejniki elektryczne. Nie są to jedyne zalety tego rozwiązania, dlatego warto przyjrzeć mu się bliżej.

Precyzyjne działanie

Kilkadziesiąt lat temu kominki używane w domach były mało efektywne, zajmowały dużą ilość przestrzeni i nie wyglądały estetycznie. Rozprowadzanie ciepła nie mogło być wykonywane w precyzyjny sposób, przez co pomieszczenia były ogrzewane nierównomiernie. Na szczęście nowoczesny kominek na pellet lub drewno wygląda zupełnie inaczej. Jest to urządzenie zapewniające komfortową obsługę, oszczędność kosztów, a także niepowodujące tworzenia nadmiernych zanieczyszczeń.

Wygodna obsługa

Kominek na pellet jest bardzo łatwy w użyciu. Do włączenia wymaga naciśnięcia tylko jednego przycisku, a cały rozruch zostanie wykonany automatycznie. Torby zawierające pellet są łatwe do transportowania i magazynowania nawet na niewielkiej przestrzeni. Pellet zajmuje mniej miejsca niż drewno, trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby miejsce jego przechowywania było suche. Zaletą pelletu jest wysoka wartość energetyczna oraz niska zawartość popiołu po spalaniu. W związku z tym kominek na pellet może być łatwo zachowany w czystości.

Uniwersalne zastosowanie

Nowoczesny kominek na pellet pozwala na stosowanie także innego rodzaju paliwa, w tym drewna i brykietu drzewnego. Urządzenia wymagają prądu elektrycznego, mogą jednak działać w trybie awaryjnym w przypadku problemów z zasilaniem. Kominek na pellet generuje pewien poziom hałasu z uwagi na wbudowane wentylatory, które są używane zwłaszcza podczas uruchamiania. Nie jest to jednak uciążliwe, bo urządzenia nie generują więcej hałasu niż około 30-40 decybeli, czyli podobnie do przeciętnej lodówki zainstalowanej w kuchni. 

Automatyczne sterowanie

Kominek na pellet może posiadać automatyczny system sterowania, dzięki czemu jego praca nie wymaga ręcznego ustawiania. Dzięki zamkniętej komorze spalania urządzenia mogą być stosowane nawet budynkach, w którym zamontowana jest rekuperacja powietrza. Duże zbiorniki na pellet umożliwiają zachowanie ciągłego ogrzewania przez cały miesiąc bez potrzeby dodawania paliwa. Dodatkowo kominkiem można często zarządzać zdalnie, na przykład, za pomocą sieci Wi-Fi.

Wydajność i ekologia

Należy podkreślić, że wysokiej jakości kominek na pellet zużywa ponad 90% dostarczonego paliwa, a więc jest bardzo ekologicznym urządzeniem, które nie powoduje powstawania dużych ilości zanieczyszczeń. Obsługa polega na napełnieniu pojemnika paliwem i oczyszczeniu zbiornika po wypaleniu pelletu. Może to więc robić każdy dorosły domownik, który zaopatrzony będzie w jeden ze specjalistycznych preparatów dostępnych w sklepach.

Bezpieczny montaż

Kominek na pellet jest dużo lżejszy niż tradycyjny kominek, dlatego można go instalować niemal w każdym miejscu w domu. Urządzenie pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania, jak również instalacji, która nie wymaga specjalnej zabudowy. Kominek na pellet jest wyposażony w automatyczny system do utrzymywania pracy i rozruchu w sytuacjach awaryjnych. Wiele modeli posiada podwójne lub potrójne szyby, dzięki czemu można zachować bezpieczeństwo bez względu na pomieszczenie przeznaczone do montażu.

Estetyczny wygląd

Kominek na pellet może być również ozdobą domu. Na rynku dostępne są modele w wielu wariantach kolorystycznych, wyposażone w obudowy o różnych kształtach. Dzięki temu można je łatwo dopasować do wielu stylów aranżacji pomieszczeń. Może być to urządzenie, które uatrakcyjni wygląd domu, a jednocześnie rozprowadzi ciepło równomiernie do każdego pokoju. Dlatego nad montażem kominka na pellet powinien zastanowić się każdy właściciel domu, któremu zależy na wygodzie oraz ekologii stosowanych rozwiązań.

Podobne artykuły