Do tej pory myśleliście, że wielbłąd w garbie przechowuje wodę? To nie jest prawdą!

Zwierzęta Data publikacji: 10 września 2022

Po co wielbłądowi garby? Żeby mógł przechowywać w nich wodę podczas długich wędrówek po pustyni. Tak myśli wiele z nas. Jest to jednak czymś w rodzaju miejskiej legendy, która często jest powtarzana kolejnym pokoleniom dzieci, na pytanie o to po co wielbłądowi garby. Nie jest to jednak prawdą.

Wielbłądy nie przechowują wody w garbie, tylko tłuszcz

Gdy myślimy o wędrówce po pustyni, największym niebezpieczeństwem wydaje nam się brak wody. To jest temat, który poruszany jest przez wiele filmów, w których bohaterowie zmagają się z ogromnym pragnieniem na pustyni.

Jest to oczywiście olbrzymi problem, ale nie jedyny. Wielbłądy są roślinożercami. Zjadają trawy, zboża i wszystko co uda im się znaleźć. Jednak dobrze wiemy, jak wygląda pustynia. Nie można nazwać ją urodzajną ziemią. Dlatego wielbłądy muszą zmagać się również z głodem.

Garb stanowi zapas tłuszczu, z którego wielbłąd może korzystać podczas, gdy nie może znaleźć niczego do jedzenia. Gdy jest pełny, wtedy stoi pionowo. Gdy jednak zapasy zaczną się kończyć, garby przechylają się na bok, a nawet mogą całkowicie zaniknąć.

Podobne artykuły