Płytki gresowe imitujące beton

Wnętrza Data publikacji: 14 czerwca 2019

Beton to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych. Surowa, oryginalna struktura na stałe weszła do kanonu chętnie stosowanych dekoracji, niezależnie od stylu wnętrza. Doceniają go architekci, którzy chętnie stosują go w swoich projektach. Jest trwały i efektowny, możemy go wykorzystać na ścianach, posadzkach czy w przestrzeni przydomowej. Jak w pełni możemy wykorzystać jego potencjał? Warto zwrócić uwagę na materiał, który świetnie naśladuje strukturę i kolor betonu, ale ma lepsze od niego parametry technologiczne.

Płytki gresowe, bo o nich właśnie mowa, to jeden z najpopularniejszych sposobów na piękne i trwałe wnętrza. Liczne zalety i korzystne właściwości płytek gresowych stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych. Poniżej przybliżymy Wam właściwości, jakie posiadają i dlaczego warto stosować płytki gresowe imitujące beton.

Gres jest wizualnie bardzo plastycznym materiałem. Jego powierzchnia może naśladować inne, znane materiały, np. drewno czy metalową powierzchnię pokrytą rdzą, w tym również oryginalną strukturę betonu. W ofercie producentów ceramiki wykończeniowej znajdziemy płytki gresowe imitujące beton przeznaczone na ściany, posadzki, a nawet elewacje i inne powierzchnie zewnętrzne.

Dlaczego gres jest lepszy niż surowy beton?

Czym jest gres? Płytki powstają z drobnych ziaren mielonego kwarcu, skaleni i kaolin. Tak przygotowana mieszanka jest następnie prasowana pod wysokim ciśnieniem i wypalana w 1250 stopniach Celsjusza. Ten proces pozwala otrzymać wysokoodporny produkt, niewrażliwy na ścieranie i drobne uszkodzenia mechaniczne, mróz oraz inne zmienne warunki atmosferyczne. W przeciwieństwie do betonu wykonywanego metodą tradycyjną nie ulega samoistnemu rozłupywaniu czy kruszeniu.

Powierzchnia betonu wymaga odpowiedniej impregnacji, jest bardziej nasiąkliwa niż gres i wrażliwa na działanie wody. Trudno ją utrzymać w czystości, nawet tradycyjną chemią gospodarstwa domowego. Gres imitujący beton jest odporny na działanie pleśni i grzybów powodujących alergie wziewne, dlatego może być stosowany we wnętrzach zamieszkiwanych przez alergików. Beton ma niższą odporność na zginanie i ściskanie. Kolejną zaletą gresów jest również bogata oferta kolorów, wzorów i struktur. Płytki występują w odcieniach od jasnej rozbielonej szarości, po głęboki grafit. Zróżnicowanie struktur obejmuje gładkie, eleganckie powierzchnie oraz rustykalne postarzania i przecierane wzory.

Jak wykorzystać płytki imitujące beton we wnętrzu?

Gres naśladujący beton pozwala na stworzenie oryginalnych i stylowych aranżacji. Doskonale komponuje się z innymi materiałami. W zależności od miejsca i wybranego stylu przestrzeni, za każdym razem może wyglądać inaczej. Gres imitujący beton dobrze wygląda zestawiony z surową cegłą, metalem, szkłem czy rysunkiem drewna.

Estetykę drewna możemy wykorzystać w postaci gresowych płytek drewnopodobnych. Wyjątkowe właściwości i zalety płytek drewnopodobnych w połączeniu ze strukturą betonu sprawdzą się np. w kuchni i łazience. Do betonowych schodów czy posadzki tarasowej możemy dopasować szklaną lub metalową balustradę. W nowoczesnym salonie z betonową posadzką gres będzie doskonałym tłem dla aranżacji w stylach minimalistycznym, nowoczesnym, industrialnym lub skandynawskim. Szarości będą neutralną oprawą dla odważnych wzorów i kolorów, np. czerwieni, żółci czy pomarańczy. W wydaniu romantycznym równie ciekawie wyglądają pastelowe róże, błękity czy turkus do pokoju dziecięcego. Plastyczny charakter betonu sprawia, że ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Podobne artykuły