Masz meble z okresu PRL-u? Nie wyrzucaj ich, dzisiaj można na nich zrobić dobry interes.

Wnętrza Data publikacji: 21 marca 2018

Myślę, że bardzo dobrze pamiętacie meble z okresu PRL-u. Meblościanki, segmenty, komody czy inne meble nadal znajdują się w wielu naszych domach. Czasami je dziedziczymy i pierwsze co robimy to wyrzucamy je jako stare i niemodne.

Nie wyrzucaj ich, to jak wyrzucać pieniądze do śmietnika

Sama kilka lat temu pozbywałam się takich mebli. Robiłam to na dwa sposoby. Dobre, ale nie atrakcyjne meble oddałam osobom potrzebującym dając ogłoszenia w Internecie. Różni ludzie się zgłaszali po nie, bardzo wdzięczni, że w trudnej dla siebie sytuacji życiowej mogli w jakiś sposób umeblować mieszkanie i w nim żyć.

Mebli, których nikt nie chciał poszły po prostu na śmietnik, ale te najlepsze wystawiłam w Internecie na sprzedaż. Oczywiście nie wszystko było wiele warte. Niektórzy kupowali takie meble żeby trzymać w nich słoiki w piwnicy. Inni żeby je odrestaurować licząc na niską cenę. Ale jeden mebel udało mi się sprzedać całkiem dobrze. Miałam ciekawą laminowaną meblościankę z tego okresu. Była zadbana, kompletna. Nie posiadała odprysków. Na półkach zawsze były serwetki, które babcia sama robiła na szydełku. Dlatego nie były porysowane. Poszła wtedy za 500 zł co było dla mnie dużym zyskiem, mogłam za to kupić farby i inne potrzebne rzeczy do remontu.

Jednak to było kilka lat temu, a moda na wnętrza w stylu vintage urządzanie z mebli z okresu PRL-u ciągle rośnie. Używane meble znajdują nowych nabywców. Często są to wyspecjalizowani renowatorzy, którzy dają tym meblom drugie życie i sprzedają je jeszcze drożej.

To meble naprawdę dobrej jakości

Co więcej meble te są bardzo dobrej jakości. Pamiętam jak się męczyliśmy żeby znieść szafę – ważyła chyba z tonę. Dzisiejsze meble ze sklejki to przy tym nieporozumienie. Tamte meble wytrzymały tyle lat i pewnie drugie tyle jeszcze będą służyły gdy ktoś będzie o nie dbał. Dzisiaj meble służą nam do przeprowadzki, bo tej zazwyczaj nie przeżywają. Nawet kilkukrotne przenoszenie ich po mieszkaniu skutecznie narusza ich konstrukcję.

Moda na meble z PRL-u

Jak twierdzi serwis internityhome.pl, współcześnie młodzi ludzie często sięgają po meble z tego okresu aby urządzań wnętrza, które są nowoczesne, ale posiadają duszę. Meble z okresu PRL przeżywają swoja drugą młodość. Są odnawiane i ponownie trafiają pod dachy wielu osób :)

fot. internityhome.pl Meble PRL / proj. DZIURDZIA projekt

Oczywiście wzięcie mają nie tylko charakterystyczne dla tego okresu meblościanki. Chętnie wykorzystuje się stoły, krzesła, fotele. Nawet elementy dekoracyjne jak stare radia, wazony czy karafki są bardzo popularne. Tutaj znów podam swój przykład. Miałam dwa takie stare syfony na naboje. Miałam je wyrzucić, ale zrobiłam zdjęcie i wrzuciłam do sieci, a co mi szkodzi. Dałam cenę 50 zł i nie wierzyłam, że to może być tyle warte. Po niedługim czasie zadzwonił mężczyzna, który przyjechał po niego 30 kilometrów. Był uradowany, że wreszcie mu się taki udało znaleźć w dobrym stanie i bez wahania go kupił. Dlatego nigdy nie wiadomo co z tych czasów ma wartość.

Wszystko jest warte tyle ile ktoś chce za to zapłacić

Ta zasada bardzo dobrze odnosi się właśnie do reliktów epoki PRL. Ktoś szuka komody bo chce w piwnicy trzymać słoiki i chce aby była mocna więc nie będzie dla niego dużo warta. Ktoś inny szuka takiej do salonu i ten sam mebel ma już dla niego dużo większą wartość. Tak jak z tym syfonem, ten człowiek go akurat szukał od dawna i był dla niego wart dużo, dla innych to zwykły śmieć. Dlatego warto zanim coś wyrzucimy zrobić zdjęcie i wystawić na portal ogłoszeniowy, a nóż coś co dla nas jest śmieciem, dla innego okaże się czymś czego szuka :)

Często takich mebli szukają lokale, które chcą urządzić wnętrza o niepowtarzalnym stylu. Meble z tego okresu są niepowtarzalne i nawet wymieszane ze sobą pozornie bez ładu i składu, tworzą naprawdę ciekawe wnętrze.

Podobne artykuły