Płyn do płukania prania z kwasku cytrynowego

DIY Data publikacji: 29 września 2023

Kwasek cytrynowy ma wiele praktycznych właściwości. Często wykorzystujemy go jako środek odkamieniający do czajników. Sprawdza się również podczas sprzątania łazienki lub kuchni. Tym razem jednak wykorzystamy go do prania i na jego bazie stworzymy naturalny płyn do płukania, którym zastąpimy produkty ze sklepów stosowane w naszej pralni.

Dlaczego kwasek cytrynowy i pranie to dobre połączenie? Pomaga rozjaśniać zszarzałe ubrania i przywraca im biel. Usuwa również nieprzyjemne zapachy i pozostawia ubrania świeże i pachnące. Świetnie wypłukuje resztki detergentów stosowanych podczas prania i jest całkowicie naturalny, bezpieczny dla większości tkanin oraz środowiska.

Wpływa również pozytywnie na naszą pralkę. Zmiękcza wodę i usuwa kamień oraz osady z proszku do prania. Zyskujemy więc nie tylko miękkie i pachnące pranie, ale również czystą pralkę, która posłuży nam dłużej.

Dodatkowym składnikiem, który wykorzystamy, będzie olejek z drzewa herbacianego. Ma on również kilka cennych właściwości, które będą nam przydatne. Tak samo, jak kwasek cytrynowy, tak i ten olejek usuwa nieprzyjemne zapachy. Ma do tego działanie antybakteryjne i antygrzybicze. To natomiast sprawia, że może redukować alergeny znajdujące się w odzieży.

Składniki

  • 0.5l wody
  • 5 łyżeczek kwasku cytrynowego
  • 50 kropli olejku z drzewa herbacianego

Przygotowanie

Przygotowanie jest niezwykle proste. Wystarczy lekko podgrzać wodę, tak by kwasek cytrynowy rozpuścił się w niej. Następnie wszystko przelej do butelki, dobrze wymieszaj i odstaw. Stosuj zamiast zwykłego płynu do płukania w takiej samej ilości, wypełniając przegródkę do maksimum w swojej pralce.

Podobne artykuły