Jak zrobić domowy osuszacz powietrza

DIY Data publikacji: 11 lutego 2023 / Aktualizacja: 2023-04-12

Wilgoć w domu to bardzo duży problem. Pierwszym jej objawem, który łatwo możemy zaobserwować, jest woda, która skrapla się na wewnętrznej stronie szyb. Jest to efekt kondensacji pary wodnej. To sygnał, że w pomieszczeniu jest zbyt dużo wilgoci.

Jeśli zbagatelizujemy problem, to wkrótce doprowadzi to rozwoju pleśni, a następnie kosztownych remontów. Możemy temu zapobiec. Wystarczy, że rozpoczniemy walkę z wilgocią w naszym domu. Zimą to niestety częsty problem. Dużo rzadziej wietrzymy, aby nie tracić ciepła. Nasze domy dzięki ociepleniu i wieloszybowym oknom z PCV są bardzo szczelnie. Nie dochodzi do wymiany powietrza, a powietrze wewnątrz staje się coraz wilgotniejsze.

Powiemy Wam, jak zrobić domowy pochłaniacz zwilgoci. Możecie ustawić go na oknie. Jednak to nie wszystko. Musicie wprowadzić więcej zmian do swojego życia, aby rozwiązać problem wilgoci. Co warto zrobić?

Jak walczyć z wilgocią w domu:

  • Zacznij regularnie wietrzyć pomieszczenia. Zimą należy wietrzyć krótko, ale intensywnie.
  • Nie susz prania w domu, lepiej skorzystać z suszarki bębnowej. Jeśli to niemożliwe, pamiętaj o wietrzeniu. Pranie susz w jednym pomieszczeniu, z którego rzadko korzystasz, aby móc je na bieżąco wietrzyć.
  • Pamiętaj, że wentylacja grawitacyjna działa w oparciu o różnicę ciśnień. Jeśli świeże powietrze z zewnątrz nie będzie napływało, wtedy wentylacja nie będzie wydajna. W pomieszczeniach o dużej wilgotności, warto więc codziennie wietrzyć. Po kąpieli zostawić uchylone okno, a także w kuchni po gotowaniu.

Przepis na domowy pochłaniacz wilgoci

Jak zrobić domowy pochłaniacz wilgoci? Nie jest to trudne. Potrzebnych będzie nam kilka rzeczy. Jedną z nich jest sól kamienna, która doskonale pochłania wilgoć. Ilość, jakiej potrzebujemy jest dość spora. Dlatego najlepiej kupić duże opakowanie, które jest wtedy tańsze. Wypełniamy solą duży słoik, a następnie stawiamy go na parapecie i pozwalamy jej działać.

Kolejnych produktem, który możemy wykorzystać jest soda oczyszczona. Cena jest podobna do soli kamiennej. Wykorzystujemy ją w ten sam sposób, co sól kamienną. Do każdego z tych produktów możemy wkropić ulubiony olejek zapachowy, aby jednocześnie odświeżyć zapach w pomieszczeniu.

Podobne artykuły