Otyłość u kota – jakie są jej przyczyny?

Zwierzęta Data publikacji: 2022-11-25

Otyłość u kota nie tylko utrudnia zwierzęciu codzienne funkcjonowanie, ale również jest ryzykowna dla jego zdrowia. Poznaj przyczyny nadwagi i otyłości oraz sposoby, jak jej zapobiegać.

Nadwaga a otyłość u kota – czy to to samo?

Pojęcie nadwagi oraz otyłości często stosowane jest zamiennie. Warto więc podkreślić, że są to odmienne problemy, niosące za sobą inne skutki – zwłaszcza zdrowotne.

Otyłość i nadwagę u kota można ocenić według skali BCS (body condition score). Na nadwagę wskazuje masa ciała większa o średnio od 15% do 30% wagi prawidłowej. U kota z wyraźną nadwagą przy lekkim ucisku można wyczuć żebra. Patrząc na niego z góry, odcinek ciała w obrębie jamy brzusznej jest szerszy. Natomiast patrząc z boku, dolna partia brzucha znajduje się na tym samym poziomie lub poniżej klatki piersiowej.

U kota z otyłością masa ciała jest większa o ponad 30% od masy prawidłowej. Przy ucisku nie wyczujemy żeber zwierzęcia. Patrząc z góry, zaobserwujemy, że odcinek jamy brzusznej jest wyraźnie szerszy, natomiast patrząc z boku, brzuch pupila znajduje się znacząco poniżej klatki piersiowej – przez to też optycznie skraca się długość kończyn.

Jakie są przyczyny otyłości u kotów?

Otyłość u zwierząt to niebezpieczne schorzenie, które bagatelizowane, może doprowadzić nawet do śmierci. Poniżej przedstawiamy przyczyny zwiększonej masy ciała u kota.

Niewłaściwie zbilansowana dieta

Weterynarze jako najczęściej występującą przyczynę otyłości u kotów wymieniają źle zbilansowaną dietę, a przede wszystkim dostarczanie zwierzęciu zbyt dużej liczby kalorii. Wielu właścicieli nieświadomie serwuje swojemu pupilowi karmy o niskiej jakości, które w swoim składzie zawierają wypełniacze i substancje chemiczne, w tym substancje zapachowe. Warto więc zwracać uwagę zwłaszcza na składy. Zalecana przez specjalistów tak zwana karma super premium zawiera przede wszystkim mięso, natomiast ogranicza węglowodany – ich poziom nie powinien przekraczać 8%.

Brak ruchu i spowolniony metabolizm

Kolejną przyczyną otyłości u kotów jest brak ruchu – dlatego też często mówi się o tym, że nadwaga i otyłość nie występują u kotów wychodzących. Zwłaszcza z wiekiem pupil może nie wykazywać chęci do zabawy, a jego jedyną aktywnością w ciągu dnia staje się przejście do miski lub do kuwety. Przyjmuje się, że u czworonogów, które ukończyły siódmy rok życia, dochodzi również do spowolnienia metabolizmu.

Choroby, przyjmowanie leków, przejście kastracji lub sterylizacji

Na wzrost masy ciała u kota wpływa ogólny stan zdrowia. Nadwaga lub otyłość często występują u zwierząt, które zmagają się z:

 • cukrzycą,
 • chorobami tarczycy,
 • chorobami trzustki,
 • chorobami układu moczowego,
 • chorobami układu krążenia,
 • chorobami układu oddechowego,
 • stłuszczeniem lub niewydolnością wątroby,
 • chorobami jelita grubego,
 • chorobami skórnymi,
 • chorobami nowotworowymi,
 • zmianami zwyrodnieniowo-zapalnymi i przeciążeniem stawów,
 • zmniejszoną odpornością na stres.

U naszych pupili, tak samo jak u ludzi, przybranie na wadze może być powiązane z przyjmowaniem leków hormonalnych lub sterydów.

U kotów po zabiegu kastracji lub sterylizacji należy szczególnie zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, a także o regularne ważenie. Jeżeli w ciągu sześciu miesięcy po przebytym zabiegu zwierzę wyraźnie przytyje, wówczas należy skonsultować się z weterynarzem.

Uwaga: Skłonności do tycia po kastracji mogą wynikać przede wszystkim z zaburzeń gospodarki hormonalnej. Dodatkowo pupil może odczuwać również wzrost łaknienia oraz stać się bardziej ospały.

Otyłość u kota – co dalej?

W przypadku otyłości najważniejsze jest, aby zastosować odpowiednią dietę i regularne pory żywienia. Restrykcyjny jadłospis czy wręcz głodzenie zwierzęcia może przynieść odwrotny skutek i jeszcze bardziej zagrozić jego zdrowiu. Na rynku dostępne są specjalistyczne karmy odchudzające, które zawierają mniejsze ilości tłuszczów oraz są mniej kaloryczne. Sam proces odchudzania powinien przebiegać powoli, w swoim tempie. Optymalny spadek wagi wynosi około 0,5 kilograma wagi na tydzień. Ważne jest, aby nie dokarmiać kota (również resztkami ze stołu) i stopniowo ograniczać kalorie.

Kolejną istotną kwestią jest zapewnienie kotu dawki ruchu, na przykład poprzez wspólną zabawę polegającą na schwytaniu kociej wędki czy myszki. Dobrym rozwiązaniem będzie również rozbudowany drapak.

Pamiętajmy o tym, że u kocich seniorów wzrasta ryzyko otyłości, także poprzez obniżenie aktywności fizycznej. U starszych kotów warto postawić na dawkę ruchu oraz na ograniczenie kaloryczności karmy.

Podobne artykuły