Sezon w pełni – jak zabezpieczyć psa przed kleszczami? To pytanie, na które odpowiedzi szuka każdy odpowiedzialny właściciel pieska już na początku wiosny. Co roku kleszcze wydają się być coraz bardziej zajadłe. Potrafią pojawić się niespodziewanie wcześnie i bytować w miejscach, o które niegdyś byliśmy spokojni. Jak chronić psa przed kleszczami, aby spacery i wakacyjne wyjazdy były bezpieczne? Dowiedz się, jakie rozwiązania oferuje rynek i które z nich najlepiej ochronią Twojego pupila.
Aby odpowiedzieć na pytanie, jak chronić psa przed kleszczami, należy najpierw nieco zapoznać się z samą ich naturą. Kleszcze to małe żyjątka, zaliczane do rzędu pajęczaków. To pasożyty bezwzględnie krwiopijne, czyli żywiące się tylko i wyłącznie krwią. Sposób odżywiania wyspecjalizowały do perfekcji, jednakże niesie on ryzyko dla żywiciela. Kleszcze bardzo często są nosicielami chorób, które bywają niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia zwierząt i ludzi. Roznoszą wiele infekcji bakteryjnych, wirusowych i pierwotniakowych. Najbardziej znana jest choroba zwana boreliozą. Inne schorzenia, którymi zarazić mogą kleszcze, to anaplazmoza, tularemia czy gorączka krwotoczna.
Jak chronić psa przed kleszczami, aby uniknąć narażania go na choroby i towarzyszące im niebezpieczeństwo? Najbardziej podstawowym przeciwdziałaniem wobec złapania kleszcza jest unikanie miejsc, w których jest ich najwięcej. Są to przede wszystkim łąki i pola z wysoką trawą, a także lasy i parki. Bujna, niekoszona i nieprzycinana roślinność to raj dla kleszczy. Nieco mniej tych żyjątek spotkać można na krótkich miejskich trawnikach czy w przydomowych zadbanych ogrodach. Nie znaczy to jednak, że to miejsca wolne od ryzyka. Unikaj wypuszczania psa samopas w obrębie środowiska o zwiększonym ryzyku. Zmniejszysz w ten sposób szansę na powrót do domu z pasażerem na gapę. Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami, gdy nie chcesz ograniczać mu swobodnych spacerów?
Dla osób, które chcą wiedzieć, co odstrasza kleszcze u psa, a jest dla niego w 100% bezpieczne, polecamy wypróbowanie suplementu diety z czystkiem. Po kilku tygodniach regularnego stosowania zmienia się naturalny zapach skóry psa, staje się on nieprzyjemny i odstraszający dla kleszczy i pcheł. Jeśli stawiamy na naturę i zastanawiamy się, co odstrasza kleszcze u psa równie skutecznie, to do wypróbowania mamy szereg olejków eterycznych. Odpowiednio dobrany zapach skutecznie zniechęca pasożyty do ataku.
Świeżo upieczony właściciel zastanawia się często, jak chronić szczeniaka przed kleszczami? Psie dziecko, podobnie jak ludzkie, posiada nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy i bardzo delikatną skórę. Mocne środki chemiczne stosowane bezpośrednio na nią mogą wywołać podrażnienie. Należy jednak pamiętać o tym, że ryzyko należy wartościować. Znacznie więcej szkody i zagrożenia może przynieść małemu pieskowi choroba odkleszczowa niż preparat przeciw insektom.
Zawsze przed użyciem należy skonsultować się z weterynarzem, który pomoże dobrać najbardziej bezpieczną dawkę leku. Lekarz wykształcony w celu ochrony zdrowia zwierząt wie, jak chronić szczeniaka przed kleszczami i doradzi tak, by ograniczyć ryzyko chorób i dyskomfortu malucha.
Co zrobić gdy zauważymy kleszcza u psa? Mamy dwie opcje – samodzielnie usunąć intruza lub oddać sprawę w ręce profesjonalisty.
Wróg wygrał, a Ty nie wiesz, jak wyciągnąć kleszcza u psa? Najbardziej bezpiecznym i rozsądnym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty. Dlaczego to tak istotne? Kleszcze posiadają specjalne haczyki, którymi naprawdę mocno trzymają się w skórze. Nieumiejętnie wyciągnięty kleszcz pozostawi w ciele pupila swoją główkę. Grozi to niebezpiecznymi powikłaniami i wprowadzeniem do ciała psa substancji toksycznych.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyciągnąć kleszcza u psa w domu, wyposaż się w specjalne urządzenie zwane „kleszczołapką”. Jest to odpowiednio zaprojektowany haczyk, między którego ząbkami umieszczasz kleszcza. Ruch obrotowy sprawia, że pasożyt zostaje usunięty w sposób prawidłowy. Znika ryzyko oderwania główki kleszcza i pogorszenia sytuacji. Pamiętajmy o tym, że zawsze, gdy nie wiemy co robić, gdy zauważymy kleszcza u psa, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Czy badać kleszcze pod kątem boreliozy? Z pewnością pomoże to w rozeznaniu się, czy dany kleszcz posiadał w sobie patogen wywołujący konkretną groźną chorobę. Jeśli nie – ryzyko powikłań po ugryzieniu jest minimalne. Jeśli tak – koniecznie obserwuj pieska i pozostań w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii.
Kleszcze to wszechobecne zagrożenie. Warto wiedzieć, jak zabezpieczyć psa przed kleszczami, by przetrwał sezon bezpiecznie i nie był narażony na choroby i powikłania. Pamiętaj, aby dobrać metodę ochrony do wieku, wagi i predyspozycji zdrowotnych zwierzaka i w razie wątpliwości poradzić się specjalisty.