Oświadczenie Premiera w sprawie aborcji

Lifestyle Data publikacji: 27 października 2020
fot. Kancelaria Premiera – Facebook

Po konferencji prasowej, w której zapowiedziano pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami, Premier wygłosił oświadczenie w sprawie aborcji i ostatnich manifestacji, które ostatnio rozpłonęły w całym kraju.

Poniżej zamieszczamy słowa Premiera. Całą wypowiedzieć Premiera możemy obejrzeć na stronie Kancelarii Premiera na Facebooku. Tutaj umieszczamy jedynie skrót naszym zdaniem ważnych informacji, które przekazał Premier Mateusz Morawiecki.

We wszystkich przypadkach ciąż, w których zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety, wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie ma zastosowania – powiedział Premier Mateusz Morawiecki.

Kobiety nie powinny być zmuszane do aktów heroizmu – stąd zapis o zdrowiu i życiu kobiety – podkreśla Premier. Badania prenatalne zostały w ostatnich latach rozszerzone – przypomniał. Poddawanych jest im 40% więcej kobiet niż w 2015 roku.

Premier będzie zalecał wprowadzenie tych badań prenatalnych dla wszystkich – dzisiaj to kobiety powyżej 35 roku życia lub z powikłaniami ciąży. Jest to bardzo ważne, aby jak na najwcześniejszym etapie rozpoznać rozwój dziecka, bo dzisiaj także w łonie matki można dokonywać operacji i terapie – powiedział Premier.

Wolność wyboru jest kwestią fundamentalną – mówi Premier. Jednak wszyscy zgodzimy się z tym, że aby zrealizować wolność wyboru musimy żyć – dlatego prawo do życia jest istotne. Niezbywalną wartością jest również godność, która leży u podstaw bardzo wielu naszych wyborów. „Trzeba żyć, aby później móc w ogóle wybierać” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Każdy dla kogo liczy się dobro RP powinien dążyć do uspokojenia sytuacji. Akty wandalizmów, barbarzyństwa są niedopuszczalne. Nie ma na to przywalenia zapowiada Premier. Nie ma przyzwolenia na ataki na ludzi, na kościoły. Wykluczamy wszelką presję w życiu publicznym. Powstrzymajmy się od aktów agresji – zaapelował Premier.

W wyroku chodzi o wykluczenie przesłanki eugenicznej, a nie o to by wpływać na decyzje w zagrożeniu życia lub zdrowia kobiety, także nie wpływa na to gdy ciąża wynika z czynu niedozwolonego – gwałtu, kazirodztwa.

Premier podkreśla również, że jest to sytuacja groźna bo łamiemy zasady epidemii. Nie przestrzegamy zasad, które obowiązują w epidemii i nie tylko nie chronimy siebie, ale też innych. Podnosimy ryzyko niekontrolowanego przyrostu zakażeń. To również ryzyko dla miejsc pracy i życia wielu milionów Polaków. Jednocześnie Premier podziękował tym, którzy zachowali spokój i pozostali w domach. Prosi by mądrość milczącej większości przeważyła.

Całe wystąpienie Premiera

Oświadczenie w sprawie aborcji od 35 minuty wystąpienia.

Podobne artykuły