Ogromny komar może dotrzeć do Polski. Epidemia mu sprzyja.

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 28 maja 2020 / Aktualizacja: 2022-03-28

Jak podaje Radio Zet komar tygrysi jest coraz bliżej Polski. Można znaleźć go już w Hiszpanii oraz Francji. Istnieje więc ryzyko, że trafi również do Polski. Naturalnie występuje w Azji Południowo-Wschodniej. Do Europy przywędrował wraz z towarami, a ocieplający się klimat sprawia, że zaczyna czuć się u nas coraz lepiej.

Komar azjatycki to duży problem

Można go rozpoznać po białych prążkach. Komary te mają od 2 do 10 mm długości. Samice są większe tak jak w przypadku innych gatunków.

Niestety ich ugryzienia mogą wywoływać śmiertelne choroby pochodzenia tropikalne jak np. zika, gorączka denga, żółta febra czy japońskie zapalenie mózgu. Dla osób alergików już samo ukąszenie może być śmiertelne.

Jak podaje polskatimes.pl komary tygrysie są wektorami, które przenoszą co najmniej 20 chorób wirusowych. Komary nie są powodem choroby, ale mikroorganizmy, które w nich żyją.

Zdjęcie: By James Gathany – This media comes from the Centers for Disease Control and Prevention’s Public Health Image Library (PHIL), with identification number #1969.Note: Not all PHIL images are public domain; be sure to check copyright status and credit authors and content providers., Domena publiczna, Link

Podobne artykuły