Masz odświeżacz powietrza wkładany do kontaktu? Mają one na nas zły wpływ!

Lifestyle Data publikacji: 25 stycznia 2018 / Aktualizacja: 2024-04-30

Badania przeprowadzone przez niezależne ośrodki badawcze (Public Health England’s Centre or Radiation, Chemical and Environmental Hazards) niezwiązane w żaden sposób z producentami tych środków pokazują, że nie są aż tak bezpieczne, jak się nam to mawia.

Winowajcą jest głównie formaldehyd wydzielany przez te odświeżacze w zbyt dużej ilości. Jest to silna trucizna. Co może powodować?

 1. Wywołują astmę,
 2. Wywołują rakotwórcze mutacje DNA,
 3. Wprowadzają zmiany w hormonach,
 4. Wywołują raka nosa,
 5. Są odpowiedzialne za raka gardła,
 6. Dym z kadzidełek może wywoływać zmiany chemiczne w mózgu.

Oprócz formaldehydu znajdziemy w nich również naftalen, a świecie zapachowe w większości przypadków wydzielają podczas spalania benzen. Jednak co takiego siedzi w tych odświeżaczach elektrycznych, że tak negatywnie na nas wpływają?

Odświeżacze podłączane do prądu, a wpływ na zdrowie

Odświeżacze elektryczne według naukowców zawierają aldehyd mrówkowy (w dużym stężeniu to formalina). Ma on działanie odkażające, ale może okazać się również trucizną, która podrażnia oczy i drogi oddechowe. Oczywiście jego stężenie w produkcie spełnia wszelkie normy, ale długotrwałe stosowanie odświeżaczy może być przyczyną zaburzeń funkcji układu oddychania czy nawet powstawania guzów nowotworowych.

Jeśli stosujesz odświeżacze od dłuższego czasu, pomyśl, czy nie masz objawów lekkiego zatrucia, które można rozpoznać po bólach czy zawrotach głowy. Może również pojawić się uczucie zmęczenia, nudności. Odświeżacze powietrza to dobry sposób, aby szybko poprawić zapach w mieszkaniu np. podczas wizyty gości, ale stosowanie ich na stałe nie jest dobrym pomysłem. Przecież jest tak dużo naturalnych sposobów, by poprawić zapach w mieszkaniu, jak częste wietrzenie i stosowanie naturalnych aromatów.

Przepis na naturalny odświeżacz powietrza

Składniki

 • niewielki słoik,
 • soda oczyszczona,
 • ulubiony olejek zapachowy,
 • pokrywka od słoika lub kawałek folii aluminiowej.

Przygotowanie

 1. Słoik do 1/4 wypełnij sodą,
 2. Dodaj 8 kropli olejku zapachowego,
 3. Przykryj słoik folią lub pokrywką i zrób w niej kilka dziurek.

Podobne artykuły