Czy szef może zmienić mi termin urlopu?

Lifestyle Data publikacji: 05 maja 2019

Czy szef może zmienić mi termin urlopu? Masz swoje plany. Akurat znajomi mają urlop w danym terminie i chcecie razem wybrać się na wakacje. Przysługuje Ci odpowiednia ilość dni wolnych składasz więc wniosek urlopowy. Czy szef może uznać, że urlop w tym terminie będzie niemożliwy i przesunąć go na inny?

Czy szef może zmienić mi termin urlopu?

Twój pracodawca ma prawo udzielić Ci urlopy wypoczynkowego, ale kodeks pracy nie definiuje szczegółowo kwestii terminów dlatego ostateczna decyzja w sprawie terminu urlopu należy do pracodawcy. Pracownicy mogą wnioskować o urlop i pracodawca ustala w ten sposób plan urlopów tak by firma mogła funkcjonować normalnie. Dlatego wielu kluczowych pracowników nie może wziąć wolnego w tym samym czasie.

Jednocześnie pracodawca może odmówić Ci urlopu w wybranym przez Ciebie terminie i przełożyć go na termin, który jego zdaniem będzie uzasadniony i zapewni normalne funkcjonowanie firmy. Może nawet cofnąć Cię z urlopu ponownie do firmy jeśli nieprzewidziane okoliczności sprawiły, że jesteś w firmie niezbędna.

Pamiętaj o tym, że pracodawca jest zobligowany przyznać Ci urlop przed 30 września kolejnego roku kalendarzowego po tym jak nabył to prawo. Jeśli nie zdążysz go wybrać bo zostanie np. przełożony to masz do tego jeszcze trzy lata. Po tym czasie urlop przepada.

Podobne artykuły