O której godzinie podać tort na weselu?

Lifestyle Data publikacji: 23 września 2023

Tort jest ważnym elementem uroczystości. Problemem jest jednak odpowiedzenie sobie na pytanie, o której godzinie najlepiej podać tort weselny? Dotychczas często podawano go przed oczepinami. Jego podaniu towarzyszy mała ceremonia. Tort wjeżdża na salę na udekorowanym wózku. Goście zebrani są na środku. Para młoda w owacjach kroi tort, a następnie częstuje nim siebie i potem rodziców. Potem kolejno dostają po swoim kawałku goście.

Mogłoby wydawać się, że to, o której godzinie go podamy, nie ma większego znaczenia. Jednak jest to dość istotne. Dlaczego? Śpieszymy z wytłumaczeniem naszego punktu widzenia.

O której godzinie podać tort?

Jeśli zdecydujemy się podać tort tradycyjnie w nocy, to musimy liczyć się z tym, że o tej godzinie może nie wzbudzić on wystarczającego zainteresowania. Przed oczepinami większość gości będzie miała już dobry humor spowodowany spożywaniem alkoholu oraz innych przekąsek. Tort najzwyczajniej w świecie nie będzie czymś, na co mieliby wielką ochotę.

Część gości będzie na sali, inni prawdopodobnie przy stoliku wiejskim, a jeszcze inni przed budynkiem na tak zwanym „papierosku”. Musimy więc ich wszystkich zwołać. To problem logistyczny. Dlatego coraz częściej pary młode odchodzą od podawania tortu o tej godzinie, a robią to dużo wcześniej.

Podanie tortu weselnego zaraz po obiedzie

Coraz modniejsze jest podawanie tortu zaraz po obiedzie, w formie deseru. Oczywiście dalej towarzyszy temu ceremonia, ale zaletą jest to, iż goście są już na sali, gdyż właśnie jedli obiad. Nie musimy ich szukać i zwoływać. Nie spożywali jeszcze dużej ilości alkoholu, a po obiedzie z pewnością będą mieli ochotę na coś słodkiego, a więc tort się nie zmarnuje i spróbują go wszyscy.

Kolejną zaletą jest to, że tort nie musi tak długo stać w chłodni. Gorzej, gdy w ogóle jej nie ma. Dzięki szybkiemu podaniu eliminujemy ryzyko, że z tortem coś się stanie i nie będzie wyglądał, tak jak chcieliśmy.

Oczywiście możemy zrobić to nieco później. Poczekać i zrobić tort po pierwszym tańcu i secie zagranym przez orkiestrę. Wtedy goście również są jeszcze w dobrej kondycji i mogą mieć ochotę na tort. Nie ujmujemy mu jednak rangi, podając go jako deser do obiadu.

Jeśli jesteśmy tradycjonalistami, możemy podać tort przed oczepinami. Zazwyczaj robi się to godzinę lub dwie przed tym wydarzeniem. Oczepiny robi się tradycyjnie o godzinie 00:00. Tak naprawdę jednak możemy podać go o tej porze, którą uważamy za stosowną. Pamiętajmy, że to nasze wesele i od nas zależy, jaki będzie miało harmonogram.

Staramy się jedynie podpowiedzieć Wam optymalne naszym zdaniem rozwiązania. Jednak to Wy najlepiej znacie siebie, swoje oczekiwania oraz własną rodzinę. Dlatego dostosujcie godzinę podania tortu do wszystkich indywidualnych zmiennych, które Was charakteryzują.

Jeśli mielibyśmy sami podejmować decyzję w sprawie własnego wesela, to byłby to ponownie moment, który wybraliśmy za pierwszym razem — czyli po obiedzie i po pierwszym tańcu.

Podobne artykuły