O ile można skrócić trawnik podczas jednego koszenia?

Ogród Data publikacji: 16 czerwca 2024

Każdy, kto kocha swój ogród, lubi się w nim relaksować. Z pewnością część swojego wolnego czasu poświęca na pielęgnację roślin oraz trawy. Ta ostatnia przy odrobinie wysiłku i szczypcie chęci będzie pięknie zielona i gęsta, wystarczy, że regularnie będziesz ją kosić na odpowiednią długość.

Piękny i gęsty trawnik – sekret tkwi we właściwym koszeniu

Na profilu użytkownika dr_ziemia znajdziesz całą gamę porad dotyczących pielęgnacji roślin doniczkowych, uprawy roślin ogrodowych, czy ich odpowiedniego doboru. Jednak nie samymi kwiatami człowiek żyje. Ogromną część ogrodu zajmuje trawnik i na nim się dziś skupimy.

Trawnik powinien cieszyć oczy. Aby tak się stało, należy go odpowiednio pielęgnować. I wcale nie chodzi tutaj o nawozy i odżywki. Bardzo duże znaczenie ma właściwe koszenie. Jak mówi dr_ziemia, trawę należy kosić regularnie, skracając źdźbła trawy o ⅓ ich długości. Dlaczego taka długość, a nie inna? Otóż odpowiedź tkwi w budowie źdźbła trawy. Ścinając trawę o ⅓, ścinasz tylko blaszki liściowe, reszta źdźbła pozostaje, dzięki czemu trawa zaczyna się regenerować i ponownie rosnąć. W niższej partii znajduje się węzeł krzewienia, który dzięki ścinaniu trawy do odpowiedniej długości pozostaje w niższej części źdźbła. Jeśli byś kosił trawę wyżej, to węzeł przesuwały się coraz wyżej, przez co trawa nie wyglądałaby na gęstą. Z kolei skracając trawę za bardzo, zostałyby tylko pojedyncze łodyżki, które wpływałyby nie tylko na estetykę trawnika, ale też jego kondycję — wyglądałby on na rzadki i regenorwałby się znacznie dłużej.

Dostosuj sposób koszenia do potrzeb swojego trawnika

Opisana wyżej metoda, sprawdza się doskonale podczas regularnego koszenia i pielęgnowania trawnika. Jednak dr_ziemia każdemu służy dobrą radą. Na przykład zarośnięty trawnik, którego źdźbła są długie, na przykład wynoszą 15 cm, zdecydowanie lepiej jest przycinać stopniowo do odpowiedniej długości, aniżeli skosić jednorazowo. Nie ma też jednej, właściwej długości koszenia, jak pisze dr_ziemia:

“no zależy… w warunkach przydomowych zwykle najwyższe nastawienie kosiarki jest wystarczające, ale jak komuś zależy na mocno ozdobnym charakterze, to schodzimy tak nisko, jak trawnik pozwala i kosimy co kilka dni i podlewamy codziennie… dlatego wysokie koszenie jest najrozsądniejsze, bo mniej wody idzie i nawozu”

Trzeba też pamiętać, że przy bardzo wysokich temperaturach, lepiej zachować większą długość trawy, ponieważ zbyt nisko skoszona nie będzie się rozkrzewiać, wręcz przeciwnie zacznie zasychać:

“przy mocnym koszeniu więcej podlewania — więc nie kosić ;)”

Podobne artykuły