Inspirujące pomysły na ogniska w ogrodzie

Ogród Data publikacji: 16 czerwca 2024

Palenisko w ogrodzie to świetny pomysł. Tworzy niesamowitą atmosferę, a wieczorem możemy ogrzać się przy ogniu, który odstraszy komary i upiec kilka kiełbasek lub ziemniaków. Nad ogniem ustawić możemy trójnóg i ugotować wiele różnych potraw.

Miejsce na ognisko w ogrodzie warto dobrze zaplanować. Przede wszystkim powinno być ono bezpieczne, ale również komfortowe. Pomysłów jest wiele, od bardzo skomplikowanych palenisk, do prostych pomysłów, które wykonamy w mgnieniu oka. To również ma swoje zalety, bo takie palenisko może być dużo tańszą alternatywą dla murowanego grilla. Zabawka przy nim będzie jednak dużo większa. Przy ognisku każdy może piec to co lubi, a operatorem grilla na imprezie jest zwykle jedna osoba.

Towarzyska rozmowa i przyjęcie skupia się wokół ogniska, a nie grilla. Osoba, która musi go pilnować zwykle jest trochę odosobniona. Dlatego ognisko jest bardzo fajnym pomysłem na integrację. W tym artykule poznacie kilka fajnych inspiracji na paleniska w ogrodzie. Zainspirujcie się!

Palenisko z kamieni i cegieł

Tutaj mamy przykład prostego i taniego paleniska. Dół został wykopany i wypełniony otoczakami na dnie. Następnie brzegi zabezpieczone ułożonymi cegłami, a góra kamieniami dekoracyjnymi. To prosty sposób na szybkie stworzenie paleniska w ogrodzie.

Wcale nie musimy jednak wykopywać ziemi. Palenisko możemy ułożyć z cegieł w górę. Tak jak na zdjęciu poniżej. Zobaczcie jednak, że grunt został i tak zabezpieczony grubą warstwą wysypanych kamieni. Pamiętajcie o tym, aby zabezpieczyć palenisko przed możliwością wystąpienia pożaru. Podczas gdy pali się nie powinno też pozostawać bez opieki, a w pobliżu warto mieć wodę, za pomocą której możemy je ugasić.

Poniżej mamy filmik, który przedstawia proces powstania takiego paleniska. Zobaczcie sami. Może zastanawiać skąd wziąć taką metalową obręcz. Wystarczy jednak pokombinować i jej rolę może pełnić bęben starej pralki. Takie wypełnienie jest bardzo dobre bo zwiększa bezpieczeństwo korzystania z paleniska. Oczywiście bez niego również sobie poradzimy. Warto wtedy jednak rozrobić zaprawę i wypełnić fugi między cegłami.

Palenisko z ławką

Wcześniej mieliśmy przykład prostych palenisk. Tutaj mamy coś bardziej skomplikowanego. Całe podłoże wyłożone jest kostką. To ułatwia korzystanie i zwiększa bezpieczeństwo. Dodatkowo mamy wybudowaną ławkę wokół paleniska, na której mogą usiąść goście i smażyć kiełbaski. Trzeba przyznać, że to wygląda już ekstra.

Tutaj mamy podobną ideę, ale w kwadracie. Teoretycznie jest to łatwiejsze do wykonania samodzielnie. Palenisko to również gotowy kupiony element. nie musieliśmy więc niczego kopać ani budować. W każdej chwili możemy też je schować i miejsce przeznaczyć na coś innego.

Na rynku znajdziemy różnego rodzaju paleniska. Bardzo fajne są te z gotowym miejscem do przechowywania drewna. Możemy również wymyśleć swój własny projekt, który dla nas wykonają firmy zajmujące się obróbką blach.

Mamy nadzieję, że pomysły, które znaleźliśmy zainspirują Was i już wiecie, jak ma wyglądać palenisko w Waszym ogrodzie. Pamiętajcie jednak o tym, że to żywy ogień. Zachowajcie bezpieczeństwo i zadbajcie o dzieci oraz zwierzęta. Nie pozostawiajcie ognia bez kontroli. Miejcie zawsze coś co pozwoli Wam go zgasić (gaśnica, woda).

Podobne artykuły