14 maja 2019

Nigdy nie noś jednej karty płatniczej w portfelu!

Jeśli masz dwie karty płatnicze lub więcej to zawsze noś je razem. Nigdy osobno! To jest bezpieczniejsze. Możesz zapytać, dlaczego? Przecież gdy mi je ukradną to stracę je wszystkie. Otóż dużo niebezpieczniejsze jest dla Ciebie noszenie tylko jednej karty i już tłumaczymy dlaczego.

Nie noś jednej karty w portfelu

Karta płatnicza z płatnościami zbliżeniowymi wyposażone są w specjalny układ elektroniczny. Odbiera on fale, które emituje czytnik terminala. Pozyskane są w ten sposób niezbędne informacje takie jak numer karty, datę ważności, kod służący do autoryzacji transakcji. Problem w tym, że złodzieje za pomocą specjalnego programu i telefonu z modułem NFC mogą nam wykraść te dane z karty.

Wystarczy, że złodziej widzi gdzie chowamy portfel, a następnie zbliży tam swój telefon. Ma w ten sposób dane nasze czyli właściciela karty i numer karty. Powiecie, co z tego skoro nie ma numeru CVC więc nie zrobi zakupów przez internet? Otóż zrobi. Istnieją sklepy i serwisy, gdzie nie trzeba podawać tego kodu do autoryzacji. W ten sposób może na nasze konto wykonać transakcje i w ten sposób okraść nas z pieniędzy.

Jak zatem przed tym się bronić? Otóż wystarczy nosić ze sobą dwie karty razem. Wtedy ich sygnały będą się mieszały i urządzenie ich nie odczyta. Spróbujcie zapłacić w sklepie zbliżając portfel z dwoma kartami. Terminal nie przyjmie płatności.

Jeśli posiadamy tylko jedną kartę przydatny będzie portfel z ochroną RFID. Zawiera on specjalną wkładkę, która blokuje sygnał wysyłany przez karty, ale też inne dokumenty np. karty komunikacyjne.