Niezwykłe zastosowania amoniaku

2015-06-07_234845

PIEKARNIK ELEKTRYCZNY
Nagrzej do temp. ok 65 st C, a następnie wyłączyć. Na najwyższej półce postaw małą miseczkę z amoniakiem, a na najniższej garnek z wodą. Zamknij piekarnik i zostaw na noc. Nazajutrz wyjmij naczynia i wywietrz piekarnik. Następnie umyj go roztworem amoniaku i kilku kropel płynu do mycia naczyń, rozpuszczonych w litrze wody.
RUSZT: Połóż ruszt na starym ręczniku w dużej misce do prania (możesz zrobić to w wannie, ale należy ją później umyć). Wlej 1/2 szklanki amoniaku i zostaw na 15 min, następnie wyjmij ruszt, wypłucz i wytrzyj do sucha.

PLAMY
Zanim zastosujesz amoniak do wełny, lycru lub jedwabiu upewnij się, że został on rozcieńczony i otrzymany roztwór ma stężenie nie większe niż 50%.
– plamy z krwi, moczu i potu należy namoczyć przed praniem w 50% roztworze amoniaku
– plamy (z wyjątkiem tłustych) można usunąć, spryskując roztworem zawierającym równe części amoniaku, wody i płynu do naczyń. Wlej go do spryskiwacza, zamocz dokładnie zabrudzone miejsce. Po kilku minutach spłucz.
– ślady po kredce: należy użyć kilku kropli stężonego amoniaku, a następnie dokładnie spłukać. Jeżeli to nie zadziała, należy na plamę nasypać trochę proszku do prania i ponownie wypłukać.

BUTY
Przywróć biel adidasom lub trampkom. Wystarczy wyczyścić je roztworem złożonym z równych części wody i amoniaku.

DYWANY I TAPICERKI
Nanieś za pomocą gąbki roztwór amoniaku i ciepłej wody (1 szklanka czystego amoniaku na 2 l wody). Zostaw do wyschnięcia. W razie potrzeby możesz namoczyć raz jeszcze.

GLAZURA
Aby glazura była czysta, umyj ją roztworem 1/2 szklanki amoniaku i 4 l wody.

NALOT
Z mydła lub tłuszczu ze zlewu, umywalki i wanny, wyszoruj je roztworem amoniaku i wody ( łyżka amoniaku na 4l wody), następnie wypłucz.

KOMINEK – drzwiczki
Wymieszaj w butelce ze spryskiwaczem łyżkę amoniaku, 2 łyżki octu i litr ciepłej wody. Spryskaj szybę, odczekaj kilka sekund, a następnie zetrzyj szmatką. W razie potrzeby możesz powtórzyć wszystko raz jeszcze.

NIEPRZYJEMNY ZAPACH
Umieć naczynia z amoniakiem w pomalowanych pomieszczeniach. Amoniak wchłonie nieprzyjemny zapach. Jeżeli po kilku dniach nie poczujesz wyraźnej poprawy, wymień płyn w naczyniach. Można użyć do tego także octu (ja tak robiłam) lub plasterków cytryny. W ten sam sposób pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu po papierosach (także w samochodzie), a żeby nadać mu przyjemny zapach możesz w zamkniętym pomieszczeniu zostawić kilka kubków z mocną, świeżo zaparzoną kawą, lub gorącą wodę z sokiem z cytryny.

SREBRO I ZŁOTO
Zanurz na 10 min w roztworze 1/2 szklanki amoniaku w szklance ciepłej wody. Wytrzyj je delikatnie miękką szmatką i zostaw do wysuszenie. NIE czyść w ten sposób BIŻUTERII Z PERŁAMI, możesz je uszkodzić.

MOSIĄDZ I SREBRO
Przedmioty z mosiądzu lub srebra możesz delikatnie wyszorować szczoteczką zamoczoną w kropelce amoniaku. Zetrzyj nadmiar płynu miękką szmatką lub irchą.

OKNA
Umyć roztworem szklanki czystego amoniaku rozpuszczonego w 3 szklankach wody. Nie będzie na nich żadnych smug. Do mycia szyb można także użyć lanoliny (mój sposób).

UKĄSZENIA
Bolesne miejsca po ukąszeniach owadów posmaruj 1 lub 2 kroplami amoniaku. Nie należy go używać jeżeli masz już rozdrapane rany.

PLEŚŃ
– usuwanie pleśni z mebli z surowego drewna – szklanka amoniaku, 1/2 szklanki octu winnego i 1/4 szklanki sody oczyszczonej i 4 l wody. Umyj taką mieszanką zapleśniałe miejsca, a następnie spłucz dużą ilością wody i wytrzyj starym frotowym ręcznikiem.
– w ten sam sposób możesz zlikwidować pleśń z zewnętrznych malowanych powierzchni
– pleśń na meblach wiklinowych – należy umyć je w roztworze 2 łyżek amoniaku rozpuszczonych w 4 l wody.

Skomentuj

Niezwykłe zastosowania amoniaku