Jak udrożnić toaletę

Kategoria: Porady
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2017-11-28

Nie ma nic gorszego niż zapchana toaleta. Dzisiaj powiemy wam jak udrożnić toaletę. Jest na to kilka sposobów, które możecie wykorzystać w domu i zaoszczędzić na pomocy hydraulika. Wszystkie je przetestowałam już na swojej skórze i mogę zapewnić, że działają. Chociaż wszystko pewnie zależy od przypadku, stanu rur oraz rodzaju zatoru.

Jak udrożnić toaletę

Udrażnianie toalety to czynność niezbyt przyjemna dlatego warto na wstępie całej operacji wyposażyć się w rękawice gumowe, które sięgają dosyć wysoko. Zanim przejdę do jakichkolwiek czynności fizycznych zawsze najpierw używam środków, które pomagają ją udrożnić. Rękawice też się przydadzą bo nie są one dobre dla naszej skóry.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Soda kaustyczna

Z góry radzę Wam zapomnieć o jakichkolwiek środkach odtykających rury, które widzieliście w reklamach. Na pewno kilka nazw, albo chociaż jedną wymienicie. Najlepszym środkiem chemicznym do odtykania toalety jak i innych odpływów jest soda kaustyczna. Jest tak z dwóch względów. Po pierwsze jest w porównaniu z tymi środkami bardzo tania. Pół kilogramowe opakowanie kupimy za mniej niż 10 zł. Skutecznie radzi sobie z zatorami organicznymi, ale również potrafi rozpuścić inne rzeczy. Jest to środek mocno żrący dlatego trzeba uważać gdy z niego korzystamy bo sam kontakt ze skórą może spowodować poparzenia. Też nie wdychamy oparów, a te powstaną bo całość po kontakcie z wodą mocno reaguje i się pieni, wręcz zaczyna się zagotowywać. Dlatego sodę dodajemy do wody, a nie rozrabiamy jej nigdy w naczyniu.

Na opakowaniu w instrukcji najczęściej jest informacja aby użyć 100g sody i zalać odpowiednia ilością wody. Zalecam stosować się do instrukcji na opakowaniu, wszystko co robicie inaczej jest na własne ryzyko. Od siebie powiem tylko, że ja zwykle zużywam dużo więcej i wrzucam od razu pół opakowania, czekam trochę i zalewam duża ilością wody. Czasami czynność powtarzam 2-3 razy, ale naprawdę dużo zatorów usunęłam już na tym etapie i nie była potrzebna dalsza interwencja.

Spirala

Spirala do udrażniania rur spisywała się zawsze. Mam taką starą w domu i jest najlepsza. Te, które dzisiaj można kupić w takim specjalnym rozwijanym opakowaniu psują się szybko i są zbyt elastyczne.

Dlatego jeśli będziecie kupować spiralę polecam kupić taką zwykłą, dobrą tradycyjną spiralę. Tylko do jej obsługi potrzeba dwóch osób, to już jest problem. Ale za to macie większe szanse na to, że skutecznie durożnicie odpływ.

Spiralę najlepiej wkładać w jakiś otwór rewizyjny, ale nie zawsze mamy możliwość. Dlatego wkładając ją bezpośrednio do toalety musimy zadbać o to, aby jej nie porysować. Dlatego ktoś powinien ubrać rękawiczki i ją trzymać oraz wpychać dalej, a druga osoba kręci spiralą.

Przepychacz

Oczywiście do małych zatorów na linii syfon – odpływ warto skorzystać z przepychacza, ale najpierw wsypać sodę aby rozpuściła ile się da z zatoru. Przepychacz to tanie urządzenie i warto mieć je zawsze w domu. Przydaje się w brodziku, wannie czy zlewie.

Jak chronić toaletę podczas udrażniania

Warto zadbać o toaletę oraz otoczenie i również swoje ręce podczas udrażniania rur. Dlatego zawsze przed przejściem do właściwych czynności przygotujmy się na to w najlepszy możliwy sposób. Przecież podczas spłukiwania wody może okazać się, że zatoru nie udało się udrożnić i woda wyleje się na podłogę. Dlatego zwróćmy uwagę na kilka rzeczy:

  1. Przygotujmy stare ścierki i ręczniki do zbierania wody
  2. Podłogę również staraj się zabezpieczyć kładąc na niej jakiś stary materiał. Dywaniki z łazienki tymczasowo wynieś. Zablokuj ręcznikiem wyjście z łazienki gdyby wody nagle przybrało nie wydostanie się dalej.
  3. Otwórz okno, będziemy przecież korzystać ze żrących środków, których opary również są toksyczne
  4. Zabezpiecz ręce w długie i grube gumowe rękawiczki
  5. Zawsze zapoznaj się z instrukcją stosowania środków chemicznych, których używasz
  6. Zalecam stosowanie tylko jednego środka udrażniającego na raz, po połączeniu mogą zajść niepożądane reakcje chemiczne. Dlatego zalecam sodę kaustyczną, która jest tania i skuteczna.

Jak zapobiegać zatorom

W zależności od tego gdzie zator wystąpi można w różny sposób im zapobiegać. Jeśli chodzi o toaletę to najczęściej zatory wynikają z tego, że wrzucamy tam rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć. Do toalety wrzucamy jedynie papier toaletowy, nic więcej. Nie wrzucajmy do niej takich rzeczy jak:

  1. mokre nawilżane chusteczki
  2. patyczki do uszu
  3. tampony

W przypadku dzieci również można kupić nawilżany papier toaletowy, który działa jak chusteczki nawilżane, ale za to nie powoduje zatorów i łatwiej go usunąć.

W przypadku prysznica czy wanny zatory często wynikają z zatkania jakimiś środkami do pielęgnacji ciała np. mydłem. Wtedy jednak dość łatwo je usunąć choćby zalewając gorącą wodą. Gorzej z włosami. Tutaj również sprawdzi się soda kaustyczna, ale po prostu lepiej zapobiegać. Do odpływu możemy wsadzić specjalny haczyk, który włosy zbiera, a potem można je wyrzucić.

W kuchni natomiast przyda nam się sylikonowa zatyczka, która zablokuje wszelkie większe kawałki żywności, które mogłyby trafić do odpływu, zalegać tam i tworzyć później zator.

Młynek amerykański do odpadków

Rozdrabniacze odpadów organicznych do kuchni to bardzo fajny gadżet, który jednak wymaga większego nakładu finansowego. Ułatwia jednak życie i chroni nas przed zatorami. Pisaliśmy o nim całkiem dużo i zapraszamy was do tego artykułu.

Podobne artykuły