Nie sadź pomidorów obok tych roślin – zbiory będą mizerne

Ogród Data publikacji: 2024-04-03

Wielkimi krokami zbliża się sezon na wysiew i sadzenie uwielbianych przez nas owoców i warzyw. Ty też kochasz smak wygrzanych na działce czerwonych, pachnących słońcem pomidorów, ale od lat, nie udaje ci się wyhodować zdrowych owoców? Problem może tkwić w tym, że sadzisz je w nieodpowiednim towarzystwie. Podpowiemy ci jak uniknąć problemów z uprawą pomidorów, wynikających z niewłaściwego sąsiedztwa.

Pomidory lubią dobre towarzystwo

Dla roślin odpowiednie sąsiedztwo to takie, które nie powoduje u nich chorób, problemów ze wzrostem czy ze szkodnikami. Właściwe rozplanowanie nasadzeń ma bardzo duże znaczenie dla przyszłych plonów. Pomidory są wyjątkowo wybredne, jeśli chodzi o dobór sąsiadujących z nimi roślin. Unikaj sadzenia ich w towarzystwie:

  • Papryki – jest ona atakowana przez te same choroby, co pomidor, więc zwiększysz ryzyko zainfekowania roślin, sadząc je koło siebie.
  • Ziemniaków – zaraza ziemniaka bardzo szybko rozprzestrzenia się na wrażliwe na nią pomidory, więc nie narazisz się na straty.
  • Kapusty – substancje wydzielane do gleby przez kapustę, mogą opóźniać kwitnienie pomidorów, a zarazem zbiór plonów i ich ilość. Dodatkowo pasożyty, które lubią kapustę, nie wzgardzą również pomidorami, więc zdecydowanie powinno się unikać takiego sąsiedztwa.
  • Cukinii – warzywo ma podobne do pomidorów zapotrzebowanie na wartości odżywcze, co może spowodować rywalizację o zasoby.
  • Dyni – podobnie jak cukinia, dynia potrzebuje tych samych składników odżywczych, co pomidory.
  • Bakłażana – roślina ta, zasadzona zbyt blisko pomidorów, może spowodować zainfekowanie tych drugich przez choroby charakterystyczne dla roślin psiankowatych.
  • Bobu – bób potrzebuje do wzrostu bardzo dużo azotu. Ograniczone w glebie zasoby tego mikroelementu, spowodują słabszy wzrost sadzonek pomidorów.
  • Ogórka – pomidory potrzebują do wzrostu zdecydowanie mniej wody od ogórków. Sadzenie roślin obok siebie sprawi, że jedne owoce będą rosły kosztem drugich lub plon obu będzie mniejszy z powodu odmiennych wymagań glebowych.
  • Drzew i krzewów – mogą one zacieniać lubiące słońce pomidory i wysysać z gleby cenne wartości odżywcze.

Wydaje ci się, że musisz odgrodzić nasadzenia pomidorów od innych roślin? Na szczęście mogą one spokojnie rosnąć w towarzystwie wielu warzyw. Pomidory bardzo lubią sąsiedztwo bazylii, selera i pietruszki. Dobrze rosną też blisko szczawiu, sałaty i szpinaku. Wystarczy, że zastosujesz się do tych prostych rad i odpowiednio zaplanujesz nasadzenia, a przez cały sezon będziesz się cieszyć smakiem i aromatem pomidorów.

Podobne artykuły