Nie rozpalisz już w kominku. Pierwsze województwo wprowadza zakaz.

Lifestyle Data publikacji: 10 września 2020

Jak podaje serwis money.pl, pierwsze województwo wprowadziło zakaz palenia w kominkach. Jest to oczywiście podyktowane dbaniem o środowisko i ze zjawiskiem smogu, które z pewnością wróci jak co roku w okresie jesienno-zimowym.

Zakaz palenia w kominku

Sejmik Województwa Mazowieckiego zapisał zakaz w nowym Programie Ochrony Powietrza. Oznacza to, że mieszkańcy tego województwa w „dni smogowe” nie będą mogli palić w kominkach.

Dni smogowe są to dni, w których zanieczyszczenie powietrza przekracza 50 ug na metr sześcienny. O tym czy w danym dniu norma została przekroczona mieszkańcy zostaną powiadomieni alertem RCB.

Jednak uspokoić należy osoby, dla których kominek jest jedynym źródłem ciepła w domu. W tym przypadku osoby te będą zwolnione z zakazu.

Dopiero buduje dom, czy warto więc stawiać kominek?

Jest to sprawa, która ostatnio była tematem naszej redakcyjnej dyskusji. Oczywiście proszę pamiętać, że jest to jedynie nasza opinia, ale doszliśmy do wspólnego wniosku, że popularność zyskają biokominki, a stawianie tradycyjnego kominka to zbędny wydatek.

Budowa kominka to wbrew pozorom spora inwestycja, począwszy od komina spalinowego, wkładu kominkowego i oprzyrządowania, na jego obudowaniu kończąc.

Z naszych wywiadów wśród znajomych i bliskich, którzy posiadają kominek wynika, że rozpalają w nim raczej sporadycznie. Ciężko jednak uznać inwestycję za nietrafioną, zwykle staramy się racjonalizować nasze wydatki. Jednak z punktu ekonomicznego patrząc realnie, jest to nietrafiona inwestycja.

Podobne artykuły