Naturalne olejki zapachowe – 5 pomysłów jak wykorzystać je w domu

DIY Data publikacji: 12 sierpnia 2018

Zapewne każdy z nas lubi otaczać się pięknymi zapachami. Odświeżamy powietrze w naszych domach i samochodach, stosujemy pachnące kosmetyki oraz środki piorące i myjące. A jednak dostępne w drogeriach pachnidła pełne są szkodliwych dla zdrowia substancji, a ich woń szybko się ulatnia. Dlatego też sięgnij do skarbów samej natury i skorzystaj z mocy naturalnych olejków zapachowych. Oto pięć praktycznych pomysłów na ich wykorzystanie w domu.

1. Odświeżacz powietrza

Dobry odświeżacz powietrza wprowadzi do Twojego domu nie tylko piękny zapach, ale także wspaniałą atmosferę. Wybierając różne kompozycje zapachowe, możesz zapewnić sobie i swoim domownikom taki nastrój, jaki akurat jest Wam potrzebny. Używaj różnych zapachów do różnych pomieszczeń. Doskonale sprawdzą się:

  1. w kuchni – zapachy bardzo świeże i orzeźwiające, na tyle intensywne, by usunąć aromaty gotowanych potraw. Warto więc wybierać olejki cytrynowe, cynamonowe lub grejpfrutowe;
  2. w łazience – łazienka to pomieszczenie, w którym nie brakuje źródeł przykrych woni. Tutaj, poza wymienionymi olejkami cytrynowym i grejpfrutowym, wprowadzającymi świeżość, świetnie sprawdzą się także aromaty trawy cytrynowej czy mięty pieprzowej. Warto wiedzieć, że mięta pieprzowa ma właściwości antyseptyczne, a więc nie tylko odświeża powietrze, ale można także używać jej do dezynfekcji łazienki. Wieczorem, kiedy szykujesz długą, odprężającą kąpiel, świetnie sprawdzą się lawenda lub olejek o ciepłym zapachu miodu i mleka;
  3. w sypialni – tutaj najlepiej sprawdzą się aromaty, które wprowadzą Cię w stan odprężenia i przygotują do długiego, kojącego snu. Warto więc wybierać lawendę, która działa uspokajająco i nasennie, a także olejek z gorzkiej pomarańczy lub rumianku – wszystkie one szybko działają na układ nerwowy, wyciszają i odprężają, zapewniając spokojny, głęboki sen;
  4. salon – kojarzy nam się zwykle z relaksem i wypoczynkiem, to miejsce, w którym przyjmujemy gości i bawimy się z dziećmi. Powinno więc być pełne zapachów świeżych i poprawiających nastrój. Tutaj ponownie polecić można olejek cytrynowy, który odświeża powietrze i poprawia nasze samopoczucie. Warto także wziąć pod uwagę olejek rozmarynowy, który jako element aromaterapii wspomaga funkcje poznawcze, pozytywnie wpływa na nastrój, a nawet obniża poziom hormonów stresu.

2. Kosmetyki do kąpieli

Olejki zapachowe doskonale sprawdzają się jako jeden z elementów wieczornych kąpieli. Jak już wspomnieliśmy, warto używać olejku lawendowego, ale poza nim także:
olejku bergamotkowego – poprawia on nastrój, niwelując skutki stresu i stany obniżenia samopoczucia psychicznego. Pomaga także walczyć z nadmierną potliwością i trądzikiem, a nawet stanami zapalnymi narządów rodnych; olejku z mięty pieprzowej – odświeża i pomaga Ci poczuć się lekko, a przy tym niweluje zmęczenie oraz migreny i bóle towarzyszące miesiączce; olejku różanego – usuwa bóle głowy; olejku pomarańczowego – nie każdy o tym wie, ale olejek pomarańczowy doskonale leczy bezsenność, pomaga także zwalczyć skutki depresji.

Jak używać olejków zapachowych w kąpieli? Sposobów jest kilka – możesz wlać kilkanaście kropli do ciepłej wody lub do podgrzewacza. Fantastycznym pomysłem jest także własnoręczne przygotowanie kul do kąpieli – będą nie tylko pięknie pachniały, ale także przyjemnie musowały. Jak je przygotować? To proste! Wystarczy, że przygotujesz:

  • 1 i 1/2 szklanki spożywczej sody oczyszczonej,
  • po ¾ szklanki kwasku cytrynowego i mąki ziemniaczanej,
  • około 25 g masła kokosowego lub masła shea,
  • 25 g oleju słonecznikowego,
  • barwnik spożywczy w Twoim ulubionym kolorze – wystarczy 1 łyżka,
  • olejek zapachowy – 1 łyżeczka.

Sposób przygotowania przypomina nieco przygotowanie ciasta – w jednej miseczce połącz ze sobą sypkie składniki, w drugiej natomiast olej, barwnik, olejek eteryczny oraz rozpuszczone w kąpieli wodnej i lekko wystudzone masło shea. Teraz wymieszaj dokładnie zawartość obydwu miseczek i podziel na porcje, każdą z nich umieszczając na przykład w silikonowej foremce do muffinów. Ta ilość składników wystarczy na 6 średniej wielkości lub 8 – 9 małych kul. Wrzuć jedną z nich do wanny z ciepłą wodą i ciesz się jej wspaniałym zapachem.

3. Domowy środek do mycia podłóg

Domowej roboty płyn do mycia podłóg nie ustępuje skutecznością tym, które kupisz w sklepie, za to pięknie, naturalnie pachnie i jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia Twojej rodziny oraz domowych pupili. Jego receptura opiera się na 3 – 4 składnikach, które możesz znaleźć we własnej kuchni. Są to:

  • ciepła woda,
  • ocet,
  • kilka łyżeczek oleju,
  • olejki eteryczne.

Do wiadra z wodą wlej kilka łyżek octu oraz olej (pięknie nabłyszczy podłogę drewnianą). Wlej kilkanaście kropli olejku, zamieszaj, i gotowe! Jakie olejki wybierać do mycia podłóg? Oto one: olejek z drzewa sandałowego – ma silne działanie antyseptyczne, pozwoli więc usunąć z podłóg drobnoustroje chorobotwórcze. To szczególnie istotne, kiedy w domu mieszkają, bawiące się na podłodze, dzieci; olejek cynamonowy – ma te same właściwości co olejek z drzewa sandałowego, ale także bardzo intensywny zapach. Używaj go więc ostrożnie; olejek z mięty pieprzowej oraz olejek cytrynowy – o ich właściwościach pisaliśmy już przy okazji odświeżaczy powietrza w łazience.

4. Środek do prania

Warto zamienić także zwykły proszek do prania na o wiele tańszy i lepiej pachnący płyn domowej roboty. Potrzebujesz jedynie pięciu składników:

  • wody – około 7 litrów,
  • sody kalcynowanej – pół szklanki,
  • 100 g szarego mydła – zetrzyj je na tarce o grubych oczkach,
  • pół szklanki boraksu,
  • olejku eterycznego.

Wiórki mydlane dokładnie rozpuść w 1 litrze gorącej wody. W osobnej misce rozpuść sodę oraz boraks – także w gorącej wodzie, i miksturę wlej do mydła. Wymieszaj i gotuj około 15 minut. Następnie uzupełnij pozostałą wodą i dodaj olejek eteryczny – około 2 łyżek.
Do prania możesz używać praktycznie każdego rodzaju olejku, ale najlepiej sprawdzą się oczywiście te o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybiczych, a więc: olejek z drzewa herbacianego, rozmarynowy, z mięty pieprzowej, cytrynowy, eukaliptusowy i pomarańczowy.

5. Środek do kuchni

W przypadku środka do czyszczenia kuchni doskonale sprawdzą się olejki wymienione powyżej, bowiem pozwalają nie tylko efektywnie zdezynfekować powierzchnie, ale także wprowadzą do kuchni wspaniały, orzeźwiający zapach czystości. Jak przygotować pastę czyszczącą? Oto prosty sposób, przygotuj:

  • sodę oczyszczoną – kilka łyżek,
  • ocet – powoli dolewaj go do sody, aby uzyskać pastę o konsystencji, która Ci odpowiada,
  • kilka kropli olejku eterycznego.

Wymieszaj składniki razem i gotowe! Możesz dodać odrobinę soku z cytryny, aby jeszcze efektywniej wyczyścić białe powierzchnie. Taki środek nie tylko czyści, dezynfekuje i wybiela, ale także pozostawia wspaniały zapach, który utrzymuje się przez wiele dni. I jest całkowicie bezpieczny.

Naturalne olejki zapachowe pozwolą Ci zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie Twoje i Twojej rodziny, a przy tym wprowadzić w domu wyjątkową atmosferę. Przygotujesz z nich dowolny kosmetyk i chemię domową – szybko, ekologicznie i tanio.

Podobne artykuły