Oryginalny wystrój sypialni. Sprawdź, jak samodzielnie zrobić łóżko

DIY Data publikacji: 19 stycznia 2021 / Aktualizacja: 2022-05-24

Chcesz w oryginalny sposób urządzić swoją sypialnię lub pokój dziecka, ale nie możesz znaleźć rozwiązań, które idealnie wpisywałyby się w twój gust? Najlepszym rozwiązaniem może się okazać samodzielne wykonanie łóżka. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne, a efekty twojej pracy mogą być naprawdę zaskakujące. Sprawdź, co będzie ci potrzebne do zrobienia łóżka oraz w jaki sposób wykonać ten mebel.

Samodzielne wykonanie łóżka – co będzie potrzebne?

Jeżeli chcesz własnoręcznie przygotować łóżko dla siebie lub dziecka, najpierw przemyśl dokładnie, jakie będzie miało wymiary i dokładny wygląd. Zastanów się też, z czego chcesz je wykonać. Jeśli jesteś początkującym majsterkowiczem, najłatwiej będzie ci zrobić łóżko z palet, desek lub gotowych półproduktów, które często są dostępne w sklepach budowlanych.

Kompletując zestaw narzędzi i akcesoriów, które wykorzystasz w swojej pracy, zwróć szczególną uwagę na takie produkty jak: 

  • wiertarka lub wkrętarka z zestawem wierteł i bitów; 
  • papier ścierny;
  • szlifierka;
  • klucze imbusowe; 
  • wkrętarki;
  • wyrzynarki; 
  • szczypce. 

Do wykończenia frontu mebla i zagłówka przyda się także frezarka.

Jak zrobić łóżko z desek?

W sieci znajdziesz wiele poradników dotyczących tego, jak zrobić łóżko z desek lub palet. Z tych materiałów można przygotować klasyczne drewniane łóżko ze stelażem pod materac. To bardzo prosta konstrukcja, która nie wymaga dużo pracy. Mebel może dodatkowo mieć skrzynię lub szufladę na pościel. Jeżeli nie masz gotowych desek przyciętych na wymiar, musisz najpierw przygotować poszczególne elementy, aby odpowiadały wielkościom zaznaczonym w przygotowanym przez ciebie projekcie. Pamiętaj, że rama musi mieć takie wymiary, aby bez problemu zmieścił się w niej materac.

Prace nad samą konstrukcją zacznij od przygotowania ramy. Musi ona być odpowiednio wzmocniona, aby utrzymać przewidywane obciążenie. Wzmocnieniem będzie stelaż wraz ze wspornikami montowanymi w narożnikach. Kolejnym etapem prac jest przymocowanie nóg i zagłówka. Jeżeli chcesz mieć łóżko klasyczne, w minimalistycznym stylu, możesz go wykonać z samego drewna, ewentualnie ozdobić frezem blisko brzegu. Aby łóżko prezentowało się bardziej efektownie, przed przymocowaniem do ramy możesz obić zagłówek gąbką i materiałem tapicerskim oraz wykonać ciekawy pikowany wzór.

Wykonując stelaż pod materac, pamiętaj o tym, aby wzmocnić jego konstrukcję poprzez umieszczenie pod bokami ramy desek. Odległości pomiędzy deskami tworzącymi stelaż powinny być niewielkie. Na tak przygotowane dno łóżka możesz dodatkowo położyć pełną płytę, która zapewni jeszcze lepsze wsparcie dla materaca.

Po zakończeniu prac konstruktorskich pamiętaj o odpowiednim wykończeniu łóżka. Niezbędne będzie wyszlifowanie na gładko wszystkich elementów. Ostatni krok stanowi malowanie lub lakierowanie powierzchni mebla. Pamiętaj, żeby użyć do tego produktów ekologicznych do stosowania we wnętrzach.

Podobne artykuły