Jak dobrać poduszki do salonu?

Wnętrza Data publikacji: 21 lutego 2020

Aranżując przestrzeń w mieszkaniu, większość osób skupia się na ogólnikach. Trwają długie debaty na temat tego, jaki kolor ścian wybrać, czy w jakim stylu mają być utrzymane meble w salonie. Często zapomina się o tym, jak istotną rolę pełnią dodatki. To właśnie poduszki dekoracyjne sprawiają, że we wnętrzu panuje ciepły, domowy klimat.

  1. Rozmiar poduszki dekoracyjnej
  2. Kształt poduszki ozdobnej
  3. Materiał poduszki dekoracyjnej
  4. Ile poduszek dekoracyjnych umieścić w salonie?
  5. Jak ułożyć poduszki dekoracyjne w salonie?

Nie wiesz, na jaki rodzaj poduszek dekoracyjnych się zdecydować? Jaka ma być ich ilość, wielkość czy materiał, z jakiego zostały wykonane? Przeczytaj poniższy artykuł, który rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości na ten temat! Odkryj stylowe produkty do domu, dzięki którym poczujesz się jak u siebie w sklepie https://www.sfmeble.pl/. Różnorodność dostępnych rozwiązań sprawia, że nawet klienci o bardzo wysublimowanych gustach znajdą poduszki ozdobne, które skradną ich serce!

Rozmiar poduszki dekoracyjnej

Poduszki dekoracyjne dostępne są w różnych rozmiarach. Te większe doskonale sprawdzą się jako element dekoracyjny narożników czy kanap wieloosobowych. Mniejsze poduszki można wykorzystać na fotelach lub krzesłach. Wybierając poduszki dekoracyjne, warto kierować się przede wszystkim rozmiarem mebla, na którym będą leżały. Jeżeli sofa jest niewielka, to ogromne poduchy mogłyby ją przytłoczyć. I odwrotnie – w przypadku mebli o dużych gabarytach, niewielkie poduszki nie będą w stanie w pełni wydobyć swojego piękna. Właściwe proporcje, to podstawa przy dobieraniu wszelkiego rodzaju elementów dekoracyjnych. Chodzi przecież o to, aby wnętrze nabrało przyjaznego klimatu. Dzięki miękkim poduchom nawet chłodne, zimowe wieczory  spędzane na kanapie nabiorą wyjątkowości!

Kształt poduszki ozdobnej

Rozwiązaniem, po które klienci sięgają najczęściej, wybierając poduszki dekoracyjne, są poduszki kwadratowe, względnie prostokątne. Są one najbardziej uniwersalne oraz najłatwiej dostępne. Są wygodne, z łatwością można je wykorzystać jako podparcie pod plecy czy pod głowę, gdy kogoś zmorze popołudniowa drzemka w salonie. Planując zmianę stylistyki wnętrza, warto się jednak zastanowić nad tym, czy nie wybrać bardziej nieszablonowych rozwiązań. Niezwykle stylowe są poduszki okrągłe, które sprawdzą się nie tylko na taboretach, ale także jako element ozdobny na kanapie czy wersalce. Praktyczne zdają się także poduszki dekoracyjne w kształcie walca, które są bardzo wygodne jako podparcie pod szyję.

Materiał poduszki dekoracyjnej

Wybór poduszek dekoracyjnych nigdy nie jest łatwy. Przeglądają oferty dostępne w sklepach, trzeba w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na kolorystykę, a także na to, z jakiego materiału poduszki są wykonane. W tej kwestii jest kilka możliwości wyboru. Poduszki w salonie powinny się przede wszystkim doskonale prezentować, jednak dobrze, gdy będą też miłe w dotyku. Ocieplą one wówczas wnętrza, a także sprawią, że wypoczynek na salonowej kanapie będzie przyjemniejszy. Gdy komuś zależy na naturalnych materiałach, to najlepszym rozwiązaniem będą poduszki dekoracyjne wykonane z bawełny. Są one nie tylko przyjazne dla środowiska, lecz także miłe w dotyku. Inna możliwość, to poduszki wykonane z aksamitu lub jedwabiu. Decydując się na takie rozwiązanie, należy uważać podczas prania, gdyż materiały te są niezwykle delikatne.

Ile poduszek dekoracyjnych umieścić w salonie?

To prawdziwy dylemat! Są tacy, którzy poduszkami chcą obłożyć całą sofę, nie zostawiając na niej centymetra wolnej przestrzeni. Na drugim biegunie można umieścić minimalistów, którym wystarczy jedna niewielka poduszka do położenia pod plecami. Jak we wszystkich kwestiach w życiu, także i przy podejmowaniu decyzji o ilości poduszek w salonie, trzeba przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem i estetyką. Im większa sofa czy kanapa, tym bardziej można zaszaleć z ilością poduszek. Gdy mebel pomieści trzy osoby lub więcej, to kilka poduszek będzie w sam raz. Jednak, gdy sofa jest dwuosobowa lub do dyspozycji jest jedynie większy fotel, to idealne będą dwie poduszki dekoracyjne.

Jak ułożyć poduszki dekoracyjne w salonie?

W tym przypadku każdy może spełnić się artystycznie jako projektant salonowej przestrzeni. Poduszki można układać pojedynczo lub warstwowo. Kompozycje ułożenia poduszek można zmieniać w zależności od aktualnego nastroju albo od   pogoda panuje za oknem. Zasada jest jedna – im więcej różnorodności, tym lepiej! Jeżeli obok siebie będzie leżało kilka identycznych poduszek, to wchodząc do salonu, będzie można odnieść wrażenie, że wnętrze jest monotonne. Warto bawić się kolorystyką, pamiętając o tym, aby dobrze dopasować poduszki dekoracyjne do stylistyki wnętrza. Różne kształty, wzory, a także różnorodny materiał – wszystko to można połączyć w harmonijną całość, wystarczy jedynie wykazać się odrobiną kreatywności. Do wspólnego układania dodatków dekoracyjnych warto zaprosić całą rodzinę – niech każdy doda swój pomysł – wszak salon jest miejscem, w którym spędza się najwięcej czasu w gronie najbliższych.

Podobne artykuły