Najpopularniejsze gotowe projekty domów. Jak wybrać projekt domu?

Mój dom Data publikacji: 16 maja 2022

Budowa domu to marzenie wielu osób. Zanim jednak zostanie wbita pierwsza łopata, trzeba pomyśleć o projekcie. Jaki projekt wybrać i na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Projekt gotowy czy indywidualny?

Pierwsze pytanie, na jakie należy sobie odpowiedzieć, to to, czy chcemy zamówić indywidualny projekt opracowany przez architekta (projektanta), czy wolimy wybierać z gotowych projektów domów. Różnica zasadnicza to cena – projekt indywidualny jest droższy niż gotowe projekty domów. Co prawda projekt indywidualny jest tworzony na potrzeby konkretnej działki, zgodnie z zapisami w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego MPZP (o ile został ustalony) oraz zgodnie z oczekiwaniami inwestora, ale to nie oznacza, że gotowy projekt generuje ograniczenia. Każdy gotowy projekt domu można bowiem zaadaptować – dostosować do wymagań i rozmiaru działki oraz preferencji inwestora. Możliwe są więc liczne zmiany adaptacyjne, które dotyczą nie tylko zmiany wymiarów budynku czy poszczególnych pomieszczeń, ale także technologii budowy, rodzaju stolarki okiennej czy technologii wykonania dachu oraz jego pokrycia.

Wybieramy projekt domu

Wybierając projekt domu, trzeba mieć na względzie szereg czynników. Należą do nich m.in. przepisy Prawa Budowlanego, zapisy MPZP, powierzchnia działki, technologia budowy, rodzaj dachu itp.

Odległości od granicy

Jeśli już zdecydowałeś się na zakup gotowego projektu domu, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim wspomniane zapisy w MPZP oraz wymiary działki. Prawo Budowlane dokładnie określa w jakiej odległości od granicy możemy postawić budynek mieszkalny. Na tej podstawie możesz obliczyć jakie maksymalne wymiary może mieć nowy dom. Nawet jeśli działka nie jest największa, na pewno dopasujesz coś do swoich potrzeb – firmy zajmujące się sprzedażą projektów dysponują pełną ofertą domów dedykowanych także mniejszym obszarom, np. projekty domów na wąską działkę lub projekty domów do 70 m².

Liczba kondygnacji

Kolejną kwestią jest określenie ile pięter – kondygnacji – ma mieć nasz dom. Do wyboru mamy domy parterowe (najtańsze w budowie), domy parterowe z poddaszem (z możliwością jego adaptacji lub bez) oraz domy piętrowe. Im wyższy budynek, tym oczywiście droższy w budowie, ale z pewnością komfort mieszkańców ma tu nadrzędną wartość. Dodatkowo koszty podnosi podpiwniczenie domu, które jednak daje możliwość przechowania wielu różnych rzeczy, których na co dzień nie używamy. W takim miejscu zwykle znajduje się również spiżarnia czy schowek na sprzęt do pielęgnacji ogrodu.

Garaż w bryle budynku

Garaż to przestrzeń, o której marzy każdy właściciel domu. Jeśli jeszcze jest on w bryle budynku i zawiera bezpośrednie przejście do domu, staje się miejscem „na wagę złota”. Oczywiście on również generuje dodatkowe koszty inwestycyjne i obwarowany jest przepisami związanymi z minimalnymi wymiarami, niemniej jednak jednostanowiskowy lub dwustanowiskowy garaż to coś, co zadowoli każdego posiadacza samochodu. Co więcej, takie miejsce jest również idealne do przechowania opon zimowych, roweru, hulajnogi czy drobnych urządzeń do pielęgnacji ogrodu, jak np. kosiarka.

Technologia budowy

Dużym czynnikiem kształtującym cenę i trwałość domu jest technologia jego budowy. Tutaj także do wyboru mamy kilka opcji, z których najpopularniejsza jest tradycyjna technologia murowana. Może to być jednak także dom o konstrukcji drewnianej, szkieletowej lub prefabrykowany, który jest przygotowany w fabryce na podstawie projektu, a na budowę trafia w gotowych elementach wymagających jedynie odpowiedniego złożenia. Technologia prefabrykowana znacznie przyspiesza czas budowy domu.

Rodzaj dachu

Duże znaczenie dla wyglądu budynku i ceny inwestycji ma rodzaj dachu. Najmniej zapłacimy za dom z dachem płaskim, a im bardziej skomplikowany kształt dachu, tym jest on droższy. Oprócz dachów dwu- lub czterospadowych są również dachy z lukarnami – tzw. jaskółkami lub kukułkami – czy wole oko, które przez skomplikowanie konstrukcji, podnoszą koszty budowy. Obecne technologie proponują także podział na tradycyjne więźby dachowe i dachy wykonane w technologii prefabrykowanej.

Funkcjonalność domu

Wybierając projekt wymarzonego domu, należy przemyśleć także funkcjonalność wnętrz, ilość i rodzaj pomieszczeń, z jakich w przyszłości chcemy korzystać. Oprócz tradycyjnie projektowanych pokoi, jak sypialnia, salon, jadalnia, łazienka, gabinet, czy kotłownia, można również wybrać opcję pralni, suszarni, czy spiżarni. Warto także zastanowić się nad urokliwą antresolą.

Opcje dodatkowe

Coraz więcej inwestorów chce budować świadomie i ekologiczne. Dlatego też istnieją projekty domów, które mają parametry odpowiadające takim potrzebom. Są to domy energooszczędne, wyposażone w system wentylacji z odzyskiem ciepła – tzw. rekuperację lub z pompą ciepła. Oczywiście czynników do wyboru jest sporo, dlatego warto znać swoje potrzeby i jasno je sprecyzować jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Najpopularniejsze gotowe projekty domów

Poniżej prezentujemy Wam modne projekty domów, które w ostatnim czasie cieszą się największą popularnością.

1. Projekt domu Imbir 4 – 50,12 m²  

To parterowy dom bez garażu. Może pełnić funkcję całoroczną oraz letniskową. To dom ekonomiczny w budowie. Można go postawić na niewielkich działkach. Kuchnia z pokojem dziennym tworzą wspólną przestrzeń, dodatkowo powiększoną o przylegający taras. Układ pomieszczeń w budynku jest w pełni funkcjonalny. Zaplanowano też wyraźny podział na strefę dzienną i nocną. Choć dom nie należy do dużych, wygodnie może w nim zamieszkać singiel, para seniorów, młode małżeństwo, czy nawet para z małym dzieckiem.

2. Projekt domu Tonio – 77,86 m²

Projekt domu Tonio to parterowy budynek z poddaszem użytkowym. Zaplanowany jako dom drewniany – z bali, stanowi ciekawą propozycję domku letniskowego. W salonie znajdziemy kominek, który stanie się przyjemnym źródłem ciepła w chłodniejsze dni. Domek dodatkowo ogrzewają grzejniki elektryczne. Praktyczne rozwiązania, jakie zaplanowano w tym projekcie sprawiają, że budynek Tonio może być dostosowany do wariantu całorocznego. Na poddaszu projektu znajduje się pomieszczenie gospodarcze, łazienka, komunikacja oraz dwa pokoje. Z dwóch sypialni można wyjść na zadaszony taras.

3. Projekt domu Eco 25 segment – 83,91 m²

To propozycja domu o eleganckiej elewacji, który bez problemu można zbudować na mniejszych działkach. Dzięki funkcjonalnemu układowi pomieszczeń, z wyraźnym podziałem na strefę nocną oraz dzienną, może w nim wygodnie zamieszkać czteroosobowa rodzina. Wygląd budynku sprawia, że to dom idealnie wpasowujący się w każdy krajobraz – zarówno miejski jak i podmiejski. Wygodny taras jest miejscem, gdzie można w pełni zrelaksować się w towarzystwie najbliższych. Znajdujący się nad nim balkon stanowi zadaszenie, które chroni domowników przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Projekt gwarantuje, że koszty budowy nie będą wysokie, a poza tym dostępny jest w dwóch wersjach: bliźniaczej oraz jednorodzinnej dwulokalowej.

4. Projekt domu Eco 31 – 111,93 m²

Projekt domu Eco 31 można wybudować na wąskich działkach o minimalnej szerokości 18,1 m. W bryle domu znajduje się dwustanowiskowy garaż. Murowana technologia, nowoczesna elewacja i wielospadowy dach w projekcie sprawiają, że jest to rozwiązanie oryginalne, lecz pasujące zarówno do miejskich, jak i wiejskich okolic. Wygodnie może w nim zamieszkać cztero- lub nawet pięcioosobowa rodzina. Projekt dostosowano do potrzeb osób w każdym wieku, a dzięki zaplanowaniu wszystkich pomieszczeń na parterze, jest odpowiedni dla seniorów oraz dzieci. Trzy duże sypialnie oraz łazienka z pełnowymiarową wanną i prysznicem to funkcjonalna i wygodna strefa nocna.

5. Projekt domu Wyjątkowy D41 – 114,24 m²

Propozycja niewielkiego domu z poddaszem użytkowym, dedykowanego dla 4-osobowej rodziny. Na parterze zaprojektowano od strony ogrodu salon z dużymi przeszkleniami połączony z jadalnią oraz częściowo wydzieloną kuchnią. Obok klatki schodowej zaprojektowano pokój/gabinet oraz łazienkę. Na poddaszu znalazło się miejsce na 3 pokoje, z czego jeden wyposażono w garderobę oraz wyjście na zewnętrzny taras. Naprzeciw schodów zaprojektowano wygodną łazienką. Zaplanowano tu również pralnię. To dom o niewielkiej powierzchni zabudowy, o niewysokich kosztach budowy i ekonomiczny w eksploatacji.

6. Projekt domu Sej-Pro 054 Energo – 118,1 m²

Nowoczesna parterówka z dachem czterospadowym, zaprojektowana na bazie kwadratu. Elewacja wykończona przy pomocy płytek elewacyjnych dopełnionych jasnym tynkiem nadaje bryle eleganckiego, lecz zarazem nowoczesnego designu. Wnętrze zostało zaplanowane tak, aby zapewnić mieszkańcom komfortową i funkcjonalną przestrzeń. To dom idealny dla 4-osobowej rodziny.

7. Projekt domu Otwarty D42 – 121,63 m²

To dom parterowy o nowoczesnym wyglądzie i bogatym programie funkcjonalnym, który spełni wymagania czteroosobowej rodziny. Budynek posiada prosta bryłę zbliżoną do kwadratu i płaski dach, co zapewni niskie koszty realizacji inwestycji. Liczne przeszklenia i drewniane deski na elewacji nadają całości lekkości i przytulności. Zaplanowano tu podział na trzy części: dzienną, nocną i gospodarczą.

8. Projekt domu Koncept-58 – 141,68 m²

Projekt Koncept-58 to parterowy dom z dwustanowiskowym garażem o powierzchni użytkowej dostosowanej do potrzeb czteroosobowej rodziny. Z zewnątrz prezentuje się surowo i nowocześnie. W projekcie wszystkie pomieszczenia umieszczono na jednej kondygnacji, dbając o to, by zachować wygodny podział na strefę nocną i dzienną. Na uwagę zasługuje wygodny taras z ażurową pergolą, która osłania wypoczywających domowników przed nadmiernym nasłonecznieniem. Dom zaprojektowano w standardzie energooszczędnym z wentylacją mechaniczną.

9. Projekt domu Koncept-31 – 142,26 m²

Parterowy dom o eleganckiej formie i gustownym wykończeniu, z dwustanowiskowym garażem dobudowanym do frontowej elewacji. Bryłę obiektu zaplanowano na rzucie zbliżonym do litery T, całość przykryto dachem wielospadowym. W efekcie z tyłu budynku powstało zaciszne miejsce na taras, ukryty pomiędzy dwoma skrzydłami domu i zacieniony pergolą. Dom został zaprojektowany w standardzie energooszczędnym, z odpowiednio grubą izolacją ścian, dachu i podłóg oraz z instalacją wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wnętrza zaplanowano tak, aby wyraźnie rozdzielić część prywatną od ogólnodostępnej strefy dziennej. Strefa dzienna imponuje przestronnością i przykuwa uwagę oryginalnymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest podłużne okno w jadalni, które wraz z pozostałymi przeszkleniami doskonale doświetla to wnętrze.

10. Projekt domu Tytan 3 – 149,61 m²

Projekt Tytan 3 przedstawia komfortowy dom piętrowy. To szykowna willa miejska, której architektura może budzić skojarzenia z budownictwem znanym ze śródziemnomorskich krajobrazów. Dom ma zwartą bryłę przykrytą dachem wielospadowym. To idealny budynek dla cztero- lub nawet sześcioosobowej rodziny. Jej stosunkowa prosta konstrukcja gwarantuje sprawny przebieg budowy. Pozbawiona niepotrzebnych urozmaiceń forma, w połączeniu z bardzo dobrymi ociepleniami oraz energooszczędnymi rozwiązaniami, sprawia, że dom będzie niedrogi w utrzymaniu. Na piętrze znajdują się aż cztery pokoje. Największy z nich wraz z prywatną garderobą oraz łazienką tworzy komfortowy apartament. Dla pozostałych domowników na tej samej kondygnacji zaplanowano drugą łazienkę.

Podobne artykuły