Pompy ciepła – ogrzewaj dom odnawialnymi źródłami energii

Mój dom Data publikacji: 29 marca 2022 / Aktualizacja: 2022-12-22

Czym najlepiej ogrzewać mieszkanie? Specjaliści od technik grzewczych jeszcze niedawno wypowiadając słowa „to zależy,” wymieniali propozycje takie jak kocioł: gazowy, na pellet, 5-klasy na węgiel, elektryczny, czy też olejowy. Aktualnie coraz częściej wyróżnia się pompę ciepła na tle innych urządzeń grzewczych. Ceny paliw stałych, a także gazu nieustannie stają pod znakiem zapytania. Za wahania cen odpowiada nie tylko wojna toczona w obronie Ukrainy, ale również podwyżki kwot, które miały miejsce jeszcze w 2021 roku. To, co oczywiste, przestało takim być. Teraz ciężko wskazać wyłącznie jedno najtańsze, najbardziej ekologiczne, najbezpieczniejsze, pewne źródło grzewcze. Czym jest pompa ciepła i dlaczego coraz więcej osób kupuje urządzenie zasilane odnawialnymi źródłami energii (OZE)? Sprawdziliśmy to!

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które zalicza się do niskotemperaturowych źródeł ciepła. Urządzenie wykorzystuje odnawialne źródła energii, czyli energię z otoczenia w celu ogrzania mieszkania i ciepłej wody użytkowej. Pompa do działania potrzebuje prądu. Wytwarza ciepło przekształcając energię z powietrza, gruntu lub wody w energię cieplną.

W pompie nie zachodzi proces spalania tak, jak w różnego typu kotłach. Dlatego urządzenie wyróżnia się czystą i ekologiczną pracą, ponieważ nie produkuje popiołu, spalin oraz kurzu. Za ogromną zaletę posiadania pompy uznaje się oszczędność związaną z brakiem konieczności wydzielania kotłowni, czy składu na opał i systemu kominowego.

Użytkując pompę ciepła, otrzymujemy darmową energię potrzebną do ogrzania c.o. i c.w.u., a płacimy wyłącznie rachunki za prąd. Na pompę bardzo często decydują się właściciele małych, domowych elektrowni, czyli fotowoltaiki. Panele słoneczne – wykorzystując promienie słońca i przetwarzając na prąd użytkowy, idealnie współpracują z pompą ciepła, maksymalnie redukując rachunki za prąd potrzebny do pracy urządzenia grzewczego.

Przeznaczenie pomp ciepła

Pompa ciepła to magiczne urządzenie, które potrafi pobrać energię z otoczenia i przetransportować do systemu grzewczego budynku. Głównym celem pompy jest ogrzanie. Na rynku dostępne są zarówno modele, które podgrzewają wyłącznie c.w.u. (centralną wodę użytkową), jaki i c.w.u. i c.o. (centralne ogrzewanie).

Pompa ciepła coraz częściej stosowana jest jako samodzielne źródło ciepła. Postęp technologiczny sprawia, że bardzo dobrze sprawuje się jesienną i zimową porą. Specjaliści określają, że pompa samodzielnie może ogrzać mieszkanie do temperatury zewnętrznej -10ºC. Co w przypadku większych mrozów? W urządzeniu wbudowana jest grzałka elektryczna, która zabezpiecza domowe ciepło przed niskimi temperaturami. Pompa ciepła w polskim klimacie wydaje się być idealnym rozwiązaniem.

Warto zaznaczyć, że wiele modeli np. pompy ciepła Buderus, posiadają wbudowane urządzenia, które umożliwiają zmianę kierunku działania mechanizmu. Co to oznacza w praktyce? Pompa ciepła nie tylko ogrzewa, ale również chłodzi w gorące dni. To urządzenie, które nierzadko pełni funkcję klimatyzatora. Do chłodzenia pompa potrzebuje czynnika pośredniego, którym jest woda o temperaturze 7-12°C. Pompa to zatem ekonomiczność – jeden produkt i koszt, a wiele zalet.

Rodzaje pomp ciepła, a dolne źródło ciepła

Pompy ciepła dzielimy biorąc pod uwagę źródło, z którego pozyskiwane jest ciepło. Wyróżniamy pompę powietrzną, wodną i gruntową.

Powietrzna pompa ciepła to zdecydowanie najpopularniejszy model. Urządzenie odbiera ciepło z powietrza znajdującego się poza budynkiem. Do sprawnego działania nie wymaga specjalnych warunków (gruntu lub wody), dlatego idealnie sprawdza się w każdym miejscu naszego kraju. Pompa ciepła powietrze to model, który wiąże się z najniższymi kosztami zarówno za zakup urządzenia, jak i materiały instalacyjne oraz montaż. Powietrzne to pompy najczęściej poszukiwane przez Klientów.

Kolejnym źródłem ciepła jest pompa gruntowa, która pobiera ciepło z głębi ziemi. Jej największą zaletą jest wydajność. Wielu właścicieli tej pompy uważa, że urządzenie jest w stanie zaspokoić 100% zapotrzebowania na ciepło budynku. Wszystko dlatego, że ciepło w gruncie (8-15 °C) nie podlega tak dużym wahaniom temperatur jak z powietrza. Największą wadą gruntowej pompy są koszty związane z wywierceniami sięgającymi nawet 100 m w przypadku sond pionowych, a także konieczność posiadania dużej działki, jeśli montaż dotyczy wymienników poziomych.

Pompa ciepła typu woda-woda wykorzystuje OZE, jakim jest woda gruntowa. To rodzaj pompy wyróżniający się ponadprzeciętnym współczynnikiem sprawności. Woda, w której przenoszone jest ciepło może pochodzić ze zbiorników wodnych lub zasobów warstw wodonośnych.

Wodna pompa ciepła jest najrzadziej wybieranym modelem ze wszystkich pomp. Głównie dlatego, że aby poprawnie działać, potrzebuje stałego poziomu wód gruntowych, niezanieczyszczoną i spełniającą wymagania wodę. W innym przypadku mogą wystąpić zakłócenia pracy pompy, awarie i duże problemy z naprawą urządzenia.

Jak wygląda sterowanie pompami ciepła?

Odnawialne źródła chociaż stają się coraz bardziej popularne, to wciąż kojarzą się z ekologiczną i nowoczesną energią. Podobnie jest z pompą ciepła, czyli – zdaniem wielu- nadal innowacyjnym urządzeniem grzewczym. Czy sterowanie pompą jest trudne?

Możliwości pompy ciepła są ogromne, ale dzięki intuicyjnym sterownikom sterowanie pracą sprężarki, pompy, wentylatora, grzałki oraz pompy dodatkowego źródła ciepła jest proste i oczywiste. Przejrzyste wyświetlacze i klarowne informacje ułatwiają, a nie utrudniają pracę. Sterowniki mają różne opcje, z których można, ale nie trzeba korzystać np. wybór trybów, tygodniowy program grzania, program Ferie, praca z lub bez priorytetu CWU, wyświetlanie stanu pompy, kontrola wszystkich mierzonych temperatur, czy sterowanie pracą grzałek w różnych trybach.

Poza tym pracę pompy ciepła można kontrolować zdalnie z każdego miejsca na świecie. Wystarczy dostęp do Internetu i odpowiednia aplikacja na smartfonie lub tablecie, aby zarządzać pompą online.

Ogólne korzyści z posiadania pompy ciepła

Coraz większa popularność pomp ciepła wynika z licznych zalet urządzenia. Zdecydowanie pompy cenione są za wykorzystywanie odnawialnych źródeł ciepła w ogrzewaniu c.w.u. i c.o. To urządzenie, które daje możliwość uzyskania niezależności od podwyżek cen paliw stałych i gazu. Pompy uznawane są za rozwiązania grzewcze przyszłości.

Ponadto programy unijne i rządowe chętnie przyznają dofinansowanie na zakup i montaż pomp, uznając to rozwiązanie za ekologiczne – sprzyjające środowisku. Urządzenia korzystające z OZE nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery. W stosunku do kotłów gazowych, pompy ciepła obniżają również emisję CO2 przeciętnie o 20%.

To urządzenie ma zdecydowanie więcej pozytywnych stron! Pompy wyróżniają się klasą energetyczną A++ i A+++ oraz w porównaniu do kotłów gwarantują niższe koszty eksploatacji. Pompy to urządzenia najbardziej bezpieczne wśród konkurencyjnych źródeł grzewczych. Są proste w obsłudze i rzadko ulegają awarii. Pompy ciepła pozwalają zaoszczędzić na braku konieczności budowania systemu kominowego, składu opału, kotłowni, czy przyłącza gazowego, a inwestycja zakupu i montażu nowoczesnego urządzenia z pomocą licznych dotacji – szybko się zwraca.

Pompy ciepła doskonale współgrają z fotowoltaiką, tworząc ekologiczny i energooszczędny duet. Poza tym zdecydowanie podwyższają wartość budynku!

Pompa ciepła – dobra alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania

Jeśli zastanawiasz się nad wymianą starego kopciucha na nowe urządzenie grzewcze lub poszukujesz obiecującej alternatywy dla tradycyjnego ogrzewania, sprawdź ofertę pomp ciepła w SIB. Eksperci w branży grzewczej jednoznacznie twierdzą, że zakup pompy może być aktualnie najlepszą decyzją, obserwując nieustannie wzrost cen za gaz, węgiel, czy pellet.

Zakup nowego kotła gazowego za trzy tysiące to już dawno zapomniana przeszłość. Teraz nowe piece, spełniające 5-klasę należą do droższych inwestycji. Najtańszy, sprawdzony kocioł marki Buderus kosztuje około 6000 zł. Główne urządzenie to nie wszystko. Do całkowitych kosztów należy doliczyć elementy instalacji, przygotowanie pomieszczenia pod źródło ciepła i nierzadko wysoką kwotę za modernizację całego systemu grzewczego.

Czy pompa ciepła może zastąpić tradycyjne ogrzewanie? Biorąc pod uwagę, że ceny paliw drożeją, a OZE są darmowe i niewyczerpalne oraz fakt, że ceny pomp ciepła maleją, a nowoczesnych kotłów drożeją, to śmiało można napisać, że pompy są doskonałą alternatywą grzewczą. Dodatkowo urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii mają jeszcze więcej zalet, które zdecydowanie przemawiają za możliwością zakupu pompy.

Jak znaleźć odpowiednią pompę ciepła?

Idealna pompa ciepła to wybór spośród: różnych źródeł obiegu dolnego, producentów, modeli i parametrów. Osoby, które zastanawiają się nad zakupem pompy ciepła zazwyczaj nie mają problemów z określeniem, czy ma to być pompa powietrzna, wodna, czy gruntowa.

Niestety dostosowanie urządzenia do potrzeb budynku, to już bardziej skomplikowana sprawa. Każda pompa ciepła ma swoje wady i zalety, które warto poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej. Jak znaleźć najlepszą pompę do swojego mieszkania? Najlepiej skonsultować swoje potrzeby względem urządzenia oraz wątpliwości ze specjalistami w branży. W trosce o coraz większe oczekiwania naszych Klientów w Centrum Instalacji Ekologicznych SIB oferujemy darmową wycenę inwestycji, w której znajdzie się – naszym zdaniem – idealna propozycja pompy.

Poza tym wyszkoleni pracownicy SIB z ogromną przyjemnością udzielają wszelkich informacji w stacjonarnym sklepie w Buczkowicach. Wieloletnie doświadczenie z urządzeniami OZE pozwala nam każdego miesiąca zyskiwać nowych, zadowolonych Klientów z usług naszej firmy. Szeroka oferta SIB sprawia, że każdy znajdzie u nas to, czego potrzebuje!

Centrum Instalacji Ekologicznych SIB – TOP PARTNER Buderus
ul. Miodońskiego 1
43-374 Buczkowice
woj. śląskie, Polska
https://ogrzewaniesib.pl
https://www.google.com/maps?cid=2207918372249027075

Podobne artykuły