Na co zwrócić uwagę kupując pomidory?

Zdrowie Data publikacji: 23 października 2022

Pomidory są smacznym i wszechstronnym warzywem. Na ich bazie możemy przygotować wiele potraw. Są też doskonałym dodatkiem do sałatek lub kanapek. Nie zawsze jednak uda nam się kupić pomidory dobrej jakości. Czasem po prostu nie mają smaku lub zbyt szybko psują się po przyniesieniu do domu. Dlatego w tym artykule zwrócimy uwagę na kilka rzeczy, które warto sprawdzić podczas kupowania pomidorów w sklepie.

Oceń wygląd pomidorów

Z pewnością zauważyliście, że niektóre pomidory posiadają małe nadgnite dziurki. Wydaje się, że można je po prostu wyciąć i pomidor zjeść. Ale to sygnał, że pomidory już się psują i nie poleżą zbyt długo w domu, dlatego najlepiej zostawić je w sklepie i wybrać zupełnie inne okazy. Dziurki te są dość małe, dlatego czasami możemy zauważyć je dopiero w domu, podczas korzystania z pomidorów. Dlatego warto dobrze przyjrzeć się każdemu okazowi, który wkładamy do naszego koszyka na zakupy.

Sprawdź twardość pomidorów

Gdy trzymamy pomidor w ręce, możemy ocenić jego twardość. Pomidor nie powinien być zbyt twardy, bo to oznacza, że nie jest dojrzały. Nie będzie miał wtedy smaku. Z drugiej strony nie może być też zbyt miękki, bo to oznaka, że jest już przejrzały. Wtedy szybko się zepsuje. Zwłaszcza, gdy weźmiemy go do domu i postawimy w kuchni, w której jest zazwyczaj dużo cieplej niż w sklepie. Powinny być więc jędrne, ale nie twarde ani miękkie.

Zwróć uwagę na zapach

Jednocześnie możemy go teraz powąchać. Powinien mieć przyjemny aromat. Skoro patrzymy na niego z bliska, to spójrzmy na skórkę. Nie powinna mieć zmarszczek. Powąchajmy również miejsce, w którym znajduje się szypułka. Czujecie piękny zapach pomidorów? To znak, że warto go wziąć. Jeśli jednak czujecie nienaturalny aromat nawozów, to lepiej sobie takie warzywo odpuścić i wybrać coś zdrowszego.

Kupuj pomidory z szypułką

Szypułkę przed zjedzeniem wyrzucamy, więc mogłoby się wydawać, że nie jest ona do niczego potrzebna. Jesteśmy jednak w błędzie, gdyż pomaga ona zachować świeżość pomidora na dłużej. Dlatego, jeśli kupimy pomidory z szypułką, to dłużej poleżą one w naszym domu.

Podobnie możemy wybrać pomidory z kiścią, które również przez dłuższy czas będą świeże.

Dlaczego pomidory z działki nie są idealne?

Do sklepów zazwyczaj trafiają dobrze wyselekcjonowane pomidory. Jeśli jednak spojrzymy na pomidor wyhodowany na działce w naturalny sposób, to zauważymy, że nie jest on idealny. Może posiadać nieregularny kształt, kolor oraz skazy (ale nie zepsucia).

Pękające owoce pomidorów są często powodem niewłaściwego nawodnienia roślin podczas wzrostu. Na ich kształt mają też wpływ inne czynniki – temperatura, skład chemiczny gleby, choroby, szkodniki. Dlatego stosuje się różnego rodzaju nawozy, aby temu zapobiegać.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły