Zrób to, a Twoje piwonie będą pięknie stały nawet po deszczu

Ogród Data publikacji: 05 czerwca 2024

Silny deszcz oraz wiatr to warunki atmosferyczne niezwykle groźne dla wszystkich roślin ogrodowych, a w szczególności dla piwonii. Ich łodygi bardzo szybko mogą ulec złamaniu, szczególnie gdy są obsypane efektownymi kwiatami. Na swoim Instagramie, domiogrodadrian, architekt krajobrazu Adrian Piasecki, prezentuje trik, jak wykonać podpory pod piwonie, aby niestraszny bym im nawet silny deszcz. Sprawdź, jak je wykonać!

Zastosuj tę metodę, a piwonie będą piękne stały nawet po deszczu!

Już na początku wiosny wykonaj elastyczne leszczynowe podpory, które będą stanowiły stelaż dla łodyg piwonii. Otocz je pałąkami, które wyginają się bez większych problemów. Żadna z łodyg nie połamie się ani na wietrze, ani pod naporem silniejszego deszczu.

Łodygi w pełni obrosną leszczynowe stelaże, które zupełnie nie są po czasie widoczne. Dokładną technikę ich wykonania oraz to, w jaki sposób piwonie zyskują podporę, możesz zaobserwować na instagramowym filmiku przygotowanym przez Adriana Piaseckiego (domiogrodadrian), architekta krajobrazu. Na swoim koncie prezentuje wiele przydatnych trików, które warto wykorzystać w ogrodowej przestrzeni, aby cieszyć się pięknym rozwojem roślin. W końcu jest to przestrzeń przydomowa, w której każdy chce spędzać jak najwięcej czasu. Ważne, aby była piękna i zadbana.

Inne zabiegi pielęgnacyjne, których wymagają piwonie

Piwonie dostępne są w ponad 35 odmianach. W Polsce najczęściej uprawia się piwonie chińskie i lekarskie. Niezależnie od gatunku, który znajdzie się w Twoim ogrodzie, wymagają odpowiednich działań pielęgnacyjnych, aby mogły rozwijać się prawidłowo i zapewniać piękną ozdobę dla ogrodowej przestrzeni.

Przede wszystkim regularnie należy usuwać przekwitłe kwiatostany w maju i czerwcu. W ten sposób możesz ochronić roślinę przed niebezpiecznymi dla niej chorobami.

Jeżeli w Twoim ogrodzie goszczą piwonie bylinowe, należy zafundować im przycinanie na jesień. Pędy należy skrócić nisko nad ziemią. Natomiast piwonie krzewiaste zachowują ozdobne liście na zimę, dlatego wielu ogrodników decyduje się na wykonanie cięcia dopiero wczesną wiosną. W ten sposób skutecznie odmładza się krzew, który może wypuścić nowe pędy i uzyskać intensywne kwitnienie. Pędy najlepiej jest skrócić o 1/3 ok. 5 cm nad pąkiem.

Jeżeli masz w swoim ogrodzie krzew piwonii, zadbać o niego właściwie stosując powyższe triki. Podpory i dobrane do odmiany działania pielęgnacyjne sprawią, że piękne kwiaty ozdobią przydomową przestrzeń w maju i czerwcu. Tak niewiele potrzeba, aby uzyskać niesamowity efekt.

Podobne artykuły