Można już składać wnioski na dodatek węglowy – 3 tys. zł.

Finanse domowe Data publikacji: 18 sierpnia 2022

16 sierpnia zostało rozporządzenie w sprawie wzoru o dodatek węglowy. Weszło w życie wczoraj. Oznacza to, że Polacy mogą już zacząć składać wnioski w swojej gminie o wsparcie w wysokości 3000 zł.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski należy składać w gminie. Mamy na to czas do 30 listopada. Następnie gmina będzie miała 30 dni na wypłatę dodatku węglowego.

Wniosek można pobrać na tej stronie. Po wypełnieniu wniosku składamy go w odpowiednim dla nas urzędzie gminy. Możemy zrobić to samodzielnie lub po prostu nadać go pocztą.

Wypełnienie formularza jest proste. Trzeba jednak pamiętać o tym, że składamy go pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Komu przysługuje dodatek węglowy?

Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. złotych jest jednorazowym świadczeniem. Przysługuje gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, koza, kominek, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy, zasilane na paliwo stałe.

Aby móc dostać dodatek musimy pamiętać, że źródło ogrzewania musi być zgłoszone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Przysługuje on również mieszkańcom budynków wielorodzinnych, którzy kupują opał np. w ramach wspólnoty. W takim wypadku każde gospodarstwo domowe występuje z wnioskiem indywidualnie.

Co z innymi źródłami ogrzewania?

Jeśli opalamy dom gazem, kotłem olejowym, lub innym źródłem ogrzewania, to dodatek węglowy nam nie przysługuje. Ustawodawca szykuje jednak rozwiązania również dla tej grupy osób.

Podobne artykuły