Materace na łóżko – na co zwrócić uwagę podczas wyboru

Wnętrza Data publikacji: 25 maja 2020 / Aktualizacja: 2022-05-24

Przeglądając materace na łóżko z pewnością zauważacie, że wybór jest spory. Jak wybrać ten idealny, na którym będziemy spać najwygodniej, a rano budzić się wypoczęci i pełni energii? To ważna decyzja. W końcu w łóżku spędzamy codziennie przynajmniej kilka godzin. Zły wybór odbije się na jakości naszego snu, a to już ma wpływ na cały nasz dzień. Obolali i niewyspani z pewnością nie będziemy cieszyć się dniem tak jakbyśmy mogli.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru materaca

Podczas wyboru materaca na łóżko musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich jest twardość materaca.

Materace twarde są dla nas zdrowsze bo lepiej dbają o nasz kręgosłup. Zbyt miękki materac może powodować niewłaściwe ułożenie kręgosłupa w pozycji, w której śpimy. Przez to będzie on obciążony, a rano da nam o tym znać bólem pleców, szyi czy nawet głowy. Dzisiaj można nabyć również materace o zróżnicowanych strefach twardości co pozwala im jeszcze lepiej dopasować się im do budowy naszego ciała.

Warto dostosować twardość materaca do wagi osoby. Dlatego kolejną decyzją, którą musimy podjąć jest to czy kupimy jeden materac czy dwa. Teoretycznie kobieta, która waży mniej niż mężczyzna powinna mieć materac o mniejszej twardości. Dlatego wiele par w przypadku małżeńskich łoży decyduje się na da materace. Jeśli jednak masa ciała jest podobna, a my nie czujemy dyskomfortu to można w takiej sytuacji zdecydować się na jeden materac. Warto przed tym wybrać się do sklepu stacjonarnego, aby położyć się na materacach o różnej twardości, a następnie znaleźć taki w atrakcyjnej cenie w Internecie.

Technologia wykonania materaca to kolejny z czynników, o którym musimy wiedzieć. Wypełnienie wpływa na to jak dobrze się na nim śpi. Materace kieszeniowe wypełnione są sprężynami umieszczonymi w kieszeniach. To dużo lepsze rozwiązanie od tradycyjnych sprężyn związanych drutem. Im więcej sprężyn znajduje się w wypełnieniu materaca tym lepiej dopasowuje on się do naszego ciała.

Materace lateksowe to są bardzo trwałe i elastyczne. Dobrze dopasują się do kształtu ciała osoby leżące na materacu. Ze względu na wysoką higienę takiego rozwiązania jest ono idealne dla alergików.

Zwykłe materace piankowego wykonane są z pianki poliuretanowej. Jest ona elastyczna, a jej elastyczność zwiększa się pod wpływem ciepła wydzielanym przez nasze ciało. Materac taki wraca później do swojego wcześniejszego kształtu.

Wysokość materaca to czynnik, który również warto wziąć pod uwagę. Powinniśmy też uwzględnić przy tym budowę naszego łóżka. Ja biorę też pod uwagę to czy śpię sama czy z dzieckiem. Dlatego starałam się by rama łóżka była niska i materac też nie był wysoki, aby w razie wypadku dziecko nie spadło na podłogę z dużej wysokości.

Mamy nadzieję, że te rady pomogą Ci w wyborze idealne materaca. Warto poświęcić na to więcej czasu. Nie jest to mały wydatek, a od wygody materaca zależy często nasze samopoczucie i zdrowie.

Materiał zewnętrzny

Podobne artykuły