Masz problem ze ślimakami w ogrodzie? Zaproś do niego jeże

Kategoria: Ogród
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2023-06-14

Jeśli jesteś zapalonym ogrodnikiem i uprawiasz na swoim skrawku ziemi różne warzywa i owoce, to z pewnością poświęcasz im dużo zaangażowani i troski. Pielęgnujesz, nawozisz i podlewasz, aby zebrać owocne plony swojego wysiłku. Wtedy jednak pojawiają się szkodniki w postaci ślimaków. Ich działalność jest widoczna od razu na roślinach i owocach. Zaczynają niszczyć twoją pracę. Nic więc dziwnego, że sięgasz po różne sprawdzone sposoby, aby się ich pozbyć.

Wokół roślin rozsypujesz korę drzew lub skorupki jaj. Tworzysz pułapki z miseczek z piwem, aby złapać do nich niepożądanych gości. To wszystko działa, ale nie musisz działać w pojedynkę. Warto sięgnąć po pomoc naturalnych sprzymierzeńców w walce ze ślimakami. Są nimi jeże.

Dlaczego jeże są mile widziane w ogrodzie?

Jeżeli Twoim celem jest skuteczna walka ze szkodnikami ogrodowymi, takimi jak ślimaki, może się okazać, że nieocenionym sojusznikiem staną się jeże. To drapieżne ssaki, które odżywiają się w głównej mierze szkodnikami ogrodowymi — owadami oraz ślimakami.

Ich apetyt jest duży i mogą skutecznie pomóc w kontrolowaniu populacji ślimaków w ogrodzie. Jednocześnie ochronią nasze rośliny. Nie musimy bać się, że same wyrządzą im szkodę. Nie będą nimi zainteresowane. Dużo chętniej gustują w pokarmach bogatych w białko, czyli w mięsie. Co więcej, ich obecność może przyczynić się do zwiększenia bioróżnorodności w ogrodzie, tworząc zdrowsze i bardziej zrównoważone środowisko.

Jak stworzyć w ogrodzie warunki dla jeży?

Aby jerze zawitały do naszego ogrodu, musimy stworzyć im odpowiednie warunki. Możemy zachęcić je do naszego ogrodu, rozsypując specjalną karmę dla jeży. Możemy kupić ją w sklepie zoologicznym. Z doświadczenia jednak wiemy, że również nie pogardzą karmą dla kotów.

Gdy już się u nas znajdą, aby pozostać na dłużej, będą potrzebowały schronienia. Jeże prowadzą nocny tryb życia. W nocy polują na pożywienie, a w dzień śpią w kryjówkach. Hibernują również w nich podczas zimy.

Możemy przygotować im takie schronienie z kawałków drewna, liści, kory i gałązek. W sklepach możemy również kupić specjalne domki dla jeży. Kryjówkę najlepiej przygotować w ustronnym, cichym i zacienionym miejscu. Świetnie sprawdzą się rogi ogrodu, o ile sąsiedzi nie mają zwierząt, które mogą u jeży spowodować stres.

Wszystkie zwierzęta potrzebują wody do życia. Warto więc również jeżom zapewnić w pobliżu kryjówki mały wodopój. W ziemię możemy wkopać płytką miseczkę, która będzie sama napełniała się podczas opadów, a w czasie suszy sami możemy wlać do niej wody.

Pamiętaj o tym, aby nie niepokoić jeży, gdy już zawitają w naszym ogrodzie. Dajmy im swobodę. Pozwólmy poczuć się jak u siebie, a pozostaną na dłużej i pomogą nam w walce z ogrodowymi szkodnikami.

Podobne artykuły