Jeśli jesteś zapalonym ogrodnikiem i uprawiasz na swoim skrawku ziemi różne warzywa i owoce, to z pewnością poświęcasz im dużo zaangażowani i troski. Pielęgnujesz, nawozisz i podlewasz, aby zebrać owocne plony swojego wysiłku. Wtedy jednak pojawiają się szkodniki w postaci ślimaków. Ich działalność jest widoczna od razu na roślinach i owocach. Zaczynają niszczyć twoją pracę. Nic więc dziwnego, że sięgasz po różne sprawdzone sposoby, aby się ich pozbyć.
Wokół roślin rozsypujesz korę drzew lub skorupki jaj. Tworzysz pułapki z miseczek z piwem, aby złapać do nich niepożądanych gości. To wszystko działa, ale nie musisz działać w pojedynkę. Warto sięgnąć po pomoc naturalnych sprzymierzeńców w walce ze ślimakami. Są nimi jeże.
Jeżeli Twoim celem jest skuteczna walka ze szkodnikami ogrodowymi, takimi jak ślimaki, może się okazać, że nieocenionym sojusznikiem staną się jeże. To drapieżne ssaki, które odżywiają się w głównej mierze szkodnikami ogrodowymi — owadami oraz ślimakami.
Ich apetyt jest duży i mogą skutecznie pomóc w kontrolowaniu populacji ślimaków w ogrodzie. Jednocześnie ochronią nasze rośliny. Nie musimy bać się, że same wyrządzą im szkodę. Nie będą nimi zainteresowane. Dużo chętniej gustują w pokarmach bogatych w białko, czyli w mięsie. Co więcej, ich obecność może przyczynić się do zwiększenia bioróżnorodności w ogrodzie, tworząc zdrowsze i bardziej zrównoważone środowisko.
Aby jerze zawitały do naszego ogrodu, musimy stworzyć im odpowiednie warunki. Możemy zachęcić je do naszego ogrodu, rozsypując specjalną karmę dla jeży. Możemy kupić ją w sklepie zoologicznym. Z doświadczenia jednak wiemy, że również nie pogardzą karmą dla kotów.
Gdy już się u nas znajdą, aby pozostać na dłużej, będą potrzebowały schronienia. Jeże prowadzą nocny tryb życia. W nocy polują na pożywienie, a w dzień śpią w kryjówkach. Hibernują również w nich podczas zimy.
Możemy przygotować im takie schronienie z kawałków drewna, liści, kory i gałązek. W sklepach możemy również kupić specjalne domki dla jeży. Kryjówkę najlepiej przygotować w ustronnym, cichym i zacienionym miejscu. Świetnie sprawdzą się rogi ogrodu, o ile sąsiedzi nie mają zwierząt, które mogą u jeży spowodować stres.
Wszystkie zwierzęta potrzebują wody do życia. Warto więc również jeżom zapewnić w pobliżu kryjówki mały wodopój. W ziemię możemy wkopać płytką miseczkę, która będzie sama napełniała się podczas opadów, a w czasie suszy sami możemy wlać do niej wody.
Pamiętaj o tym, aby nie niepokoić jeży, gdy już zawitają w naszym ogrodzie. Dajmy im swobodę. Pozwólmy poczuć się jak u siebie, a pozostaną na dłużej i pomogą nam w walce z ogrodowymi szkodnikami.